Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

WAP: přežije, nebo zanikne?

WAP patřil od svého vzniku mezi rozporuplné technologie, někdo mu předpovídal věčnou slávu, jiní rychlou smrt. Dnes zažívá WAP meziroční nárůst v řádech stovek procent a zdá se, že přichází opravdový boom. Kam se bude WAP vyvíjet?

Začátkem roku 2000 byl Eurotel mezi hrstkou mobilních operátorů, kteří mohli svým zákazníkům nabídnout mobilní přístup na internet přes WAP (Wireless Aplication Protocol). Mobilní svět v té době potřeboval optimalizovat internetový obsah pro displeje s barevnou hloubkou dvě barvy a data o rychlosti 9,6 kbps.

WAP byl od svého vzniku velmi rozporuplnou technologií. Na jedné straně se specializované agentury předháněly ve výzkumech slibujících mobilnímu internetu věčnou slávu. Podle jednoho z nich měla být například polovina internetových stránek v roce 2003 zobrazena na jiných zařízeních, než je stolní PC. Část odborné veřejnosti a ostatně i uživatelů se již v té době netajila názorem, že se jedná jen o přechodovou technologii, která nemá velkou naději na úspěch. Druhý z názorů se postupně ukazuje jako lichý.

Co znamená WAP?

Technologie Wireless Application Protokol (WAP), kterou máme implementovanou v mobilním telefonu, umožňuje číst internetové stránky, odesílat e-maily, stahovat hry, melodie a mnoho dalšího. WAP protokol je otevřený globální standard pro komunikaci mezi mobilním přístrojem a internetem, nebo jinou počítačovou aplikací. Využívá značkovací jazyk Wireless Markup Language (WML), křížence HTML a XML. První specifikace WAP vyšla v roce 1998 (Organizace WAP fórum). Počátkem roku 2001 byla zveřejněna verze WAP 2.0, která už využívá plně jazyk xHTML. Ten je flexibilnější než WML, přináší programátorovi větší možnosti, z nichž těží i koncový uživatel. Stejně jako v případě WML lze dokumenty psané v xHTML napojit na skriptovací jazyky (PHP, ASP a další) a například generovat stránky přímo z databáze.

Po pěti letech od prvního spuštění se technologie stala u mobilních telefonů standardem (kromě absolutních low-endů). Podle Petra Mitošinky, který má na starosti obsah celé skupiny iDNES realizovaný pro mobilní telefony, se nyní objem dat stažených přes WAP každým rokem zdvojnásobuje a vývoj  zájmu o WAP zhruba kopíruje návštěvnost klasického internetu.  Zdá se tedy, že po tom co WAP získal statut technologie, za kterou si sice uživatelé rádi připlatí, ale ve finále ji stejně příliš nevyužívají, přichází teď konečně něco jako opravdový boom.

WAP patří k vysoce rentabilním službám

Tiskový mluvčí T-Mobile Jiří Hájek uvedl, že GPRS WAP má v jejich síti aktivováno více než 900 000 lidí a WAP řadí mezi služby s vysokou rentabilitou. Oskar se může pochlubit 600% nárůstem počtu uživatelů WAPu přes GPRS za období leden 2003 až prosinec 2004. Podle Petra Šindlera z Oskara je nárůst zájmu o WAP uzce spojen s rozšířením multimediálních telefonů.     

Největšími hity jsou na WAPu tradičně jízdní řády, programy kin, počasí a zprávy. Jeden ze zaměstnanců mobilního operátora, který si nepřál být jmenován, ovšem upozorňuje na  rychle rostoucí zájem o kategorie zábava a erotika. Tento nárůst přišel s druhou verzí WAPu, která umožňuje zobrazovat obrázky. 

Velké nadšení vzbudil internet v mobilu u všech operátorů. Své portály se snaží neustále inovovat a mobily zákazníkům přednastavují. Nejednoho čerstvého majitele už také u nového telefonu  překvapilo horké tlačítko, jehož stisk vede přímo na mobilní portál a tuto funkci navíc nelze změnit. Trochu agresivní strategie ovšem slaví úspěchy, návštěvnost jde nahoru a nejeden zákazník díky tomu zjistil, že WAP může být i užitečný. Nesmíme ovšem zapomínat, že t-zones, Live! nebo Samoobsluha neslouží primárně jako rozcestník po mobilním  internetu, ale operátor jej používá jako centrum pro stahování log, melodií, her a bránu k dalším nehlasovým službám.

Není velkým překvapením, že největší bariérou pro využití WAPu je u nás cena, jakou za připojení zaplatíte. Operátoři jsou si vědomi, že objem dat přenesených přes WAP je řádově menší než v případě internetu, a tak se nestydí inkasovat za kilobyte třeba šestinásobek. Pocit, že vás někdo bere na hůl se zesílí v okamžiku, když zjistíte, že pro změnu účtování někdy stačí změnit přednastavené APN z „WAP“ na „internet“. Velký nárůst přenesených dat přes WAP je také často zaznamenáván u uživatelů s neomezenými tarify na GPRS, ale nemusí to být vždy pravidlem.

Jaká je budoucnost?

Vzhledem k tomu, že poptávka po WAPu je z velké části tlačena operátory, bude zájem o něj záviset kromě ceny také na množství kvalitního obsahu, který na svých portálech zákazníkům nabídnou.  V názoru na jeho budoucnost se ovšem téměř všichni shodují: své místo mezi mobilními technologiemi bude mít ještě dlouho, ale jeho podoba se bude blížit klasickým internetovým stránkám. 

Rychlost mobilních datových technologií neustále stoupá, rozlišení displejů u mobilních telefonů  roste a „okleštěný“ obsah bude čím dál méně potřeba. Dnes je standardem WAP ve verzi 2.0, který je oproti předešlé verzi zaměřen na rychlejší download a dovoluje pracovat s multimediálním obsahem. Díky implementaci  značkovacího jazyka xHTML je oproti standardním stránkám programovaným v jazyce WML možné formátovat text pomocí kaskádových stylů a navíc lze například vytvářet různé formuláře nebo seznamy.

Skutečnost, že podoba klasického a mobilního internetu nabírá kolizní směr, lze vysledovat v zájmu uživatelů o mobilní prohlížeče klasických internetových stránek jako Opera nebo Openwave. Tyto prohlížeče dokáží vzhled klasické HTML stránky přizpůsobit pro lepší zobrazení na chytrém telefonu. Openwave uvádí, že jejich prohlížečem je vybaveno více než 500 milionů telefonů. Opera Mobile Browser si jen ze stránek výrobce stáhlo za měsíc po uvedení jeden milion uživatelů. Je jasné, že malý telefon bude mít při zobrazování internetových stránek vždy svá specifika, ale internet už  stranou od mobilních telefonů nikdo neudrží.

Autor:
  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Chybí vám jack konektor? Nový sluchátkový smartphone bude řešením

6. května 2024

Čínský výrobce sluchátek Moondrop představil svůj první smartphone, který zaujme audiofily. Bude...

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Parádní velký tablet, kterému chybí snaha výrobce. Test Honoru Pad 9

5. května 2024

Čínský Honor se po svém stále ještě relativně nedávném návratu na globální trhy snaží dobýt...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....