Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

WAP: přežije, nebo zanikne?

WAP patřil od svého vzniku mezi rozporuplné technologie, někdo mu předpovídal věčnou slávu, jiní rychlou smrt. Dnes zažívá WAP meziroční nárůst v řádech stovek procent a zdá se, že přichází opravdový boom. Kam se bude WAP vyvíjet?

Začátkem roku 2000 byl Eurotel mezi hrstkou mobilních operátorů, kteří mohli svým zákazníkům nabídnout mobilní přístup na internet přes WAP (Wireless Aplication Protocol). Mobilní svět v té době potřeboval optimalizovat internetový obsah pro displeje s barevnou hloubkou dvě barvy a data o rychlosti 9,6 kbps.

WAP byl od svého vzniku velmi rozporuplnou technologií. Na jedné straně se specializované agentury předháněly ve výzkumech slibujících mobilnímu internetu věčnou slávu. Podle jednoho z nich měla být například polovina internetových stránek v roce 2003 zobrazena na jiných zařízeních, než je stolní PC. Část odborné veřejnosti a ostatně i uživatelů se již v té době netajila názorem, že se jedná jen o přechodovou technologii, která nemá velkou naději na úspěch. Druhý z názorů se postupně ukazuje jako lichý.

Co znamená WAP?

Technologie Wireless Application Protokol (WAP), kterou máme implementovanou v mobilním telefonu, umožňuje číst internetové stránky, odesílat e-maily, stahovat hry, melodie a mnoho dalšího. WAP protokol je otevřený globální standard pro komunikaci mezi mobilním přístrojem a internetem, nebo jinou počítačovou aplikací. Využívá značkovací jazyk Wireless Markup Language (WML), křížence HTML a XML. První specifikace WAP vyšla v roce 1998 (Organizace WAP fórum). Počátkem roku 2001 byla zveřejněna verze WAP 2.0, která už využívá plně jazyk xHTML. Ten je flexibilnější než WML, přináší programátorovi větší možnosti, z nichž těží i koncový uživatel. Stejně jako v případě WML lze dokumenty psané v xHTML napojit na skriptovací jazyky (PHP, ASP a další) a například generovat stránky přímo z databáze.

Po pěti letech od prvního spuštění se technologie stala u mobilních telefonů standardem (kromě absolutních low-endů). Podle Petra Mitošinky, který má na starosti obsah celé skupiny iDNES realizovaný pro mobilní telefony, se nyní objem dat stažených přes WAP každým rokem zdvojnásobuje a vývoj  zájmu o WAP zhruba kopíruje návštěvnost klasického internetu.  Zdá se tedy, že po tom co WAP získal statut technologie, za kterou si sice uživatelé rádi připlatí, ale ve finále ji stejně příliš nevyužívají, přichází teď konečně něco jako opravdový boom.

WAP patří k vysoce rentabilním službám

Tiskový mluvčí T-Mobile Jiří Hájek uvedl, že GPRS WAP má v jejich síti aktivováno více než 900 000 lidí a WAP řadí mezi služby s vysokou rentabilitou. Oskar se může pochlubit 600% nárůstem počtu uživatelů WAPu přes GPRS za období leden 2003 až prosinec 2004. Podle Petra Šindlera z Oskara je nárůst zájmu o WAP uzce spojen s rozšířením multimediálních telefonů.     

Největšími hity jsou na WAPu tradičně jízdní řády, programy kin, počasí a zprávy. Jeden ze zaměstnanců mobilního operátora, který si nepřál být jmenován, ovšem upozorňuje na  rychle rostoucí zájem o kategorie zábava a erotika. Tento nárůst přišel s druhou verzí WAPu, která umožňuje zobrazovat obrázky. 

Velké nadšení vzbudil internet v mobilu u všech operátorů. Své portály se snaží neustále inovovat a mobily zákazníkům přednastavují. Nejednoho čerstvého majitele už také u nového telefonu  překvapilo horké tlačítko, jehož stisk vede přímo na mobilní portál a tuto funkci navíc nelze změnit. Trochu agresivní strategie ovšem slaví úspěchy, návštěvnost jde nahoru a nejeden zákazník díky tomu zjistil, že WAP může být i užitečný. Nesmíme ovšem zapomínat, že t-zones, Live! nebo Samoobsluha neslouží primárně jako rozcestník po mobilním  internetu, ale operátor jej používá jako centrum pro stahování log, melodií, her a bránu k dalším nehlasovým službám.

Není velkým překvapením, že největší bariérou pro využití WAPu je u nás cena, jakou za připojení zaplatíte. Operátoři jsou si vědomi, že objem dat přenesených přes WAP je řádově menší než v případě internetu, a tak se nestydí inkasovat za kilobyte třeba šestinásobek. Pocit, že vás někdo bere na hůl se zesílí v okamžiku, když zjistíte, že pro změnu účtování někdy stačí změnit přednastavené APN z „WAP“ na „internet“. Velký nárůst přenesených dat přes WAP je také často zaznamenáván u uživatelů s neomezenými tarify na GPRS, ale nemusí to být vždy pravidlem.

Jaká je budoucnost?

Vzhledem k tomu, že poptávka po WAPu je z velké části tlačena operátory, bude zájem o něj záviset kromě ceny také na množství kvalitního obsahu, který na svých portálech zákazníkům nabídnou.  V názoru na jeho budoucnost se ovšem téměř všichni shodují: své místo mezi mobilními technologiemi bude mít ještě dlouho, ale jeho podoba se bude blížit klasickým internetovým stránkám. 

Rychlost mobilních datových technologií neustále stoupá, rozlišení displejů u mobilních telefonů  roste a „okleštěný“ obsah bude čím dál méně potřeba. Dnes je standardem WAP ve verzi 2.0, který je oproti předešlé verzi zaměřen na rychlejší download a dovoluje pracovat s multimediálním obsahem. Díky implementaci  značkovacího jazyka xHTML je oproti standardním stránkám programovaným v jazyce WML možné formátovat text pomocí kaskádových stylů a navíc lze například vytvářet různé formuláře nebo seznamy.

Skutečnost, že podoba klasického a mobilního internetu nabírá kolizní směr, lze vysledovat v zájmu uživatelů o mobilní prohlížeče klasických internetových stránek jako Opera nebo Openwave. Tyto prohlížeče dokáží vzhled klasické HTML stránky přizpůsobit pro lepší zobrazení na chytrém telefonu. Openwave uvádí, že jejich prohlížečem je vybaveno více než 500 milionů telefonů. Opera Mobile Browser si jen ze stránek výrobce stáhlo za měsíc po uvedení jeden milion uživatelů. Je jasné, že malý telefon bude mít při zobrazování internetových stránek vždy svá specifika, ale internet už  stranou od mobilních telefonů nikdo neudrží.

Autor:
  • Nejčtenější

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Další chytrý prsten na obzoru. Má být levný a ještě vám posvítí na cestu

29. dubna 2024

Společnost Black Shark představila pro domácí, čínský trh vlastní chytrý prsten. Model Black Shark...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...