Madonna

Madonna | foto: Madonna.com

Vyzváněcí melodie zdarma? Ano, ale nelegálně

  • 42
Stačí chvilku hledat na internetu a objevíte portál, který nabízí sdílení vyzváněcích melodií. Zde získáte nové zvonění zcela zdarma. Pokud ovšem používáte skladby jiných interpretů, dostanete se mimo zákon.

Na internetu jsme objevili server motomail.co.uk. Ten nabízí nespočet MP3 melodií včetně nejnovějších hudebních hitů. Stačí zadat na WAPu adresu skladby a za pár vteřin ji máte v mobilu pouze za cenu datového přenosu. 

V případě registrace můžete nové skladby i nahrávat a použít server jako způsob, jak dostat svou melodii do mobilu bez datového kabelu. 

"Patříme mezi lidi, kteří se domnívají, že nejlepší nabídka v životě je zdarma," píší autoři portálu na svých stránkách.

Nejlepší nabídka je zdarma

Ačkoliv se zde objevují i hity slavných interpretů chráněné autorským zákonem, přežívá portál již od roku 2004. Za více než dva roky svého působení dokázal nashromáždit na 3000 volně stažitelných souborů. V seznamu melodií narazíte i na takové hudební ikony jako Madonna či hiphopový floutek Eminem.

Pro stažení skladby není nutná registrace. Po výběru oblíbeného interpreta si můžete zvolit, zda chcete melodii stáhnout pomocí wapového odkazu či běžným způsobem uložit na disk počítače. V prvním případě zaplatíte pouze za datový přenos dle ceníku vašeho operátora.

Po jednoduché registraci vám stránky umožní i nahrávání vašich skladeb. Musejí být ve formátu MP3 a jejich délka by neměla přesáhnout čtyřicet sekund. Omezená je i kvalita samotné nahrávky. Měli byste si ovšem být vědomi toho, že v případě nahrávek jiných interpretů není vaše jednání legální.

Bez licence ani ránu

V případě, že nahrajete upravenou skladbu, jež není vaší autorskou prací, dopouštíte se porušení autorského zákona. Již samotné odeslání takové melodie se považuje za nedovolené rozmnožování cizího díla.

"Server je zpřístupňován pod doménou Velké Británie, takže primárně se užití jednotlivých děl bude řídit britským právem. Protože je však Británie členským státem EU, který už dokonce implementoval Směrnici o informační společnosti, je právní úprava velmi podobná té naší," říká Dagmar Hartmanová, odbornice na autorské právo.

"Provozovatelé serveru poskytují vyzváněcí tóny, které jsou vytvořeny z originálních zvukových záznamů. Pro jejich legální sdílení by museli vlastnit licenci od nositelů autorských práv, jimiž jsou samotní umělci či hudební vydavatelství," dodává.

S tím souvisí i příslušné licenční poplatky, které je provozovatel služby povinen odvádět z každé distribuované skladby. Jejich hrazení by se mohl vyhnout pouze poskytováním takových souborů, na které se autorský zákon nevztahuje.

"Pokud provozovatel souhlasy licenčních správců nemá, jedná se o porušení autorských práv a práv s autorským právem souvisejících," reprezentuje Hartmanová výklad autorského zákona.

Vyzvánění má úspěch

Vyzváněcí tóny tvoří nezanedbatelnou část trhu s mobilním obsahem. Jejich tržby rok od roku vzrůstají. Tohoto trendu využívají nejen operátoři, ale i celá řada nezávislých distributorů.

Legální cestou přitom zaplatíte za jednu melodii sumu v řádu desítek korun. "Ceny se u naší společnosti pohybují od 30 korun za monofonní melodii do 79 korun za reálné mp3 vyzvánění," říká Zdeňka Demlová, obchodní ředitelka společnosti ATS Praha.

Pro představu, mobilní vyzvánění dokázalo za minulý rok vydělat téměř 750 milionů korun. Analytické firmy navíc předpokládají, že příjmy z tohoto odvětví trhu budou i nadále růst. - více zde

Pokud za vyzvánění přesto nechcete utrácet a máte doma v elektronické podobě nahrávky vašich oblíbených interpretů, můžete si zvonění sami vytvořit pomocí našeho návodu. - více zde