Vyzkoušeli jsme foťák s naroubovaným mobilem. Má 12,2 Mpix a optický zoom

  • 110
Emgeton přichystal k výročí jím vlastněné značky Flexaret neobyčejný telefon. Vychází z běžného kompaktního fotoaparátu, na který výrobce narouboval dotykový displej a vměstnal do něj funkcionalitu mobilu. Tenhle "mobilofoťák" nabídne rozlišení 12 Mpix a trojnásobný optický zoom.

Model Emgeton Flexaret Mini však klame už svým názvem. Onen přívlastek "Mini" totiž téhle cihličce s rozměry 113 × 52 × 19 mm a váhou 143 gramů rozhodně nepřísluší. Telefon je to spíše velký, na jeho schopnosti jsou ale i tyto rozměry plně akceptovatelné.

Zatím žádný jiný fotomobil totiž nenabízí schopnosti, s jakými přijde tahle novinka na český trh již v průběhu května. Firma nový model uvádí k výročí značky Flexaret, známého výrobce zrcadlovek, která loni oslavila 70 let. Kdo staré "flexaretky" pamatuje, onen přívlastek "mini" možná telefonu přece jen promine.Emgeton Flexaret Mini

S novým Emgetonem jsme se krátce seznámili díky zástupcům firmy Bell Technology, výhradního distributora elektroniky značky Emgeton. Prozatím to byl jen předprodukční vzorek, do finálního produktu se může ještě leccos změnit; minimálně na jeho zadní straně přibude vyfrézovaný nápis FLEXARET a změní se vzhled funkčních kláves.

Fotomobil naruby

A čím je nový model zajímavý? Je to především první telefon, který lze považovat spíše za kompaktní fotoaparát. Celý proces zpracování obrazu dodala firma Panasonic z jednoho ze svých kompaktních fotoaparátů.Emgeton Flexaret Mini

Oproti standardu tak nový Emgeton nabízí například dosud nevídaný optický zoom, vysoké rozlišení 12,17 megapixelu a zejména CCD čip oproti běžně užívanému CMOS. Přístroj se může pochlubit i pokročilými fotofunkcemi jako je detekce obličeje nebo kvalitní makrorežim od 5 cm.

Ukázková fotografie Emgeton Flexaret Mini Ukázková fotografie Emgeton Flexaret Mini Ukázková fotografie Emgeton Flexaret Mini
Odkazy vedou na fotografie v originálním rozlišení o velikosti cca 3 MB. Telefon byl PŘEDPRODUKČNÍ VZOREK

Samozřejmostí je automatické zaostřování, nastavování citlivosti ISO a další běžné funkce kompaktních fotoaparátů. Schopnosti vestavěného fotoaparátu lépe poodkryje následující tabulka:

Parametry vestavěného fotoaparátu
Použitý čip CCD Panasonic 1/2,33"
Ohnisková vzdálenost 6,2 - 18,6 mm (ekvivalent 35 - 105 mm)
Světelnost objektivu f/3-5,6
Rychlost závěrky 1/1600 sek.
Rozlišení VGA až 12 Mpix
Rozlišení videa VGA/QVGA, 24,5 fps
Mód snímání 5 nastavitelných módů
Mód automatického ostření 3 nastavitelné módy
Zóna ostření 3 nastavitelné zóny
Scéna 20 přednastavených scén
Mód měření expozice 3 nastavitelné módy
Kompenzace expozice (EV) +- 2,0 EV
Barevný mód 4 nastavitelné módy
Samospoušť Ano, 3 typy
Citlivost ISO 80 až 1600
Vyvážení bílé 5 nastavitelných módů
Histogram Ano
Formát obrázku JPEG
Formát videa AVI (M-JPEG 24,5 fps)
Záznam videa se zvukem Ano
Mód přehrávání 4 módy přehrávání
Úprava obrázku / videa Ano, 8 nástrojů
Hlasová poznámka k obrázku Ano
Detekce úsměvu Ano
Detekce obličeje Ano (až 10 obličejů)
Redukce červených očí Ano
Blesk Ano, xenonový
Krytka objektivu Ano, aktivní
Zoom Ano (3× optický, 5× digitální)

Více než za fotomobil lze tedy novinku považovat za fotoaparát s vestavěným mobilním telefonem. Přístroj ostatně i běžné kompakty svým vzhledem připomíná. Jeho velikost je podřízena potřebou místa pro rozměrnou optiku s až trojnásobným zoomem a jeho design je čistě účelový. Žádný krasavec to není, avšak proti gustu...Emgeton Flexaret Mini

Ovládá se dotykem i stiskem

K ovládání přístroje slouží především dotykový displej doplněný o rozměrný kurzorový kříž a dvě funkční klávesy sloužící k pohybu v menu a k ovládání hovorů. Použitý operační systém Nucleus je uzavřený, dohrávat lze jen aplikace napsané v Javě. Emgetonu ho dodává čínská společnost Mediatek, v česku však prochází ještě řadou dalších úprav.

Ovládání je poměrně snadné, drobnostmi se ale výrazně odlišuje od zavedených systémů. Ikony složek a aplikací mohou být rozděleny až do tří ploch. V horní třetině displeje se zobrazují hodiny či navolený obrázek. Tuto část menu lze samostatně ovládat. Hlavní nabídka pak zastupuje i funkci domovské obrazovky, není třeba do ní nijak "vstupovat".Emgeton Flexaret Mini

Výrazný nedostatek jsme během naší krátké zkušenosti odhalili u spouště fotoaparátu na boku telefonu. Ta bohužel neslouží ke spuštění požadované aplikace, kterou je tak nutné vyvolávat z menu telefonu (nebo k tomu využít klávesu vedle spouště, jak nás upozornil zástupce firmy později v e-mailu).

Výbava? Lehký nadprůměr

Z pohledu běžné výbavy lze nový Emgeton zařadit do střední až vyšší střední třídy. Oproti zvyklostem značky nenabízí dual SIM technologii, pod baterií se ukrývá jen jeden slot pro SIM kartu. Přístroj se dorozumí se sítí GSM v pásmech 900/1800/1900 MHz.

Praktickou drobností je vlastnost telefonu, kdy se před spuštěním systému svého majitele zeptá, zda jej chce používat jako mobil, nebo jen jako fotoaparát. To se hodí zejména do letadla.Emgeton Flexaret Mini

Vícepoložkový seznam pojme až tisícovku kontaktů, pamatováno bylo i na paměť pro SMS zprávy. Těch do telefonu uložíte až 500. Vnitřní sdílená paměť má přitom velikost 70 MB a lze ji dále rozšířit pomocí paměťových karet microSD až o dalších 32 GB. Slot na paměťovky je snadno přístupný z boku telefonu.

Přístroj má i ucelenou nabídku kancelářských funkcí. Vše potřebné v seznamu jeho výbavy naleznete; od světového času, přes budíky po možnost plánovaného automatického vypnutí a zapnutí telefonu.

Součástí výbavy telefonu je i oblíbený internetový prohlížeč Opera Mini 5, telefon se ale k internetu připojí pouze přes EDGE. Podporu sítí třetí generace byste u tohohle telefonujícího foťáku hledali marně. Možnost synchronizace s počítačem je ale samozřejmostí, včetně podpory Mass Storage či bezdrátového přenosu dat Bluetooth.

Zábava s dlouhou výdrží

Kromě bezkonkurenčního fotoaparátu nabízí Emgeton Flexaret Mini i kvalitní hudební přehrávač označovaný firmou jako E-Cult. V základním balení navíc dostanete i sluchátka a dokonce i dvě baterie. Pokud tedy jedna "umře", stačí vložit druhou a poslouchat či telefonovat dál.Emgeton Flexaret Mini

Výdrž přístroje ale ani tak není špatná, podle zástupců firmy "vydrží v pohodě týden", a to při plném testovacím nasazení. Tabulkový čas výdrže v pohotovostním režimu dosahuje až 18 dní, při nepřetržitém hovoru se začne indikátor baterie bouřit až po téměř deseti hodinách.

Praktickou maličkostí je podpora komunitních služeb Flickr a YouTube. Přímo z telefonu tak lze čerstvé fotografie a videonahrávky téměř okamžitě sdílet s přáteli.

Pro reportéry i realitní makléře

Sami zástupci firmy svou novinku vidí zejména v rukou novinářů-reportérů, realitních makléřů či obchodních zástupců, kterým by mohl díky kvalitnímu fotoaparátu a možnosti odeslat záznam na jednu z komunitních služeb velmi usnadnit práci. Model Flexaret Mini chce na trh uvést již v průběhu května, a to za cenu blížící se hranici devíti tisíc korun. Blíže novinku prozkoumáme v recenzi finálního produktu.