Výsledky valné hromady SPT Telecom: mír mezi státem a TelSource

Jaké jsou výsledky valné hromady SPT Telecom, to sumarizuje tento článek.
Kdo jste s námi sledovali naše páteční aktuální zprávy z valné hromady SPT Telecom, patrně pro vás nebude v tomto článku mnoho neznámého. Přesto stojí za to výsledky valné hromady sumarizovat a hlouběji rozebrat.

Valné hromady SPT Telecom se dne 18. června 1999 zúčastnilo 88,18 procent všech akcionářů. Hlavním a fakticky nejdůležitějším závěrem valné hromady je usmíření státu jakožto majoritního akcionáře a TelSource coby strategického partnera. Zatímco ještě poměrně nedávno TelSource vyhrožoval odchodem ze společnosti a ministerstvo slibovalo několik kopanců na cestu, nyní našli oba významní majitelé Telecomu společnou řeč. Po dlouhé době si akcionáři uvědomili, že latentní bezvládí je horší, než akceptování několika ne zcela konsenzuálních tváří.

Jako průvodní znak usmíření Fondu národního majetku, tedy státu a TelSource, probíhaly personální změny – některé přímo komicky. Především padl dosavadní generální ředitel SPT Telecom Svatoslav Novák, po jehož hlavě pásl ministr Peltrám již od svého nástupu do funkce. Nicméně Novákův odchod i tentokrát TelSource nechtělo nechat jen tak projít, podle kuloárových zpráv proto, že tím by ukázalo slabší pozici. A tak se použila oklika – Svatoslav Novák byl odvolán z představenstva společnosti a protože generální ředitel musí být členem představenstva, rezignoval sám. Peltrám dosáhl svého a TelSource v rámci možností neztratilo tvář.

Dalším výrazným trendem valné hromady bylo odvolání nezávislých odborníků z dozorčí rady a z představenstva. Představenstvo oputil Zdenek Bakala (Patria Finance), Jan Dědič (VŠE), z postu šéfa dozorčí rady byl odvolán Evžen Kočenda z CERGE.

Představenstvo naopak doplnily některé známé tváře z ministerstva a Telecomu. K zůstavším členům (předseda Karel Zeman a náměstkyně ministra Marcela Gurlichová) se přidal náměstek ministra financí Miroslav Hejnák, Markéta Gabrielová (inkaso pohledávek na FNM) a dále ředitel moravské oblasti SPT Telecom Jiří Němec a ředitel pro speciální projekty SPT Telecom, bývalý majitel a zakladatel společnosti Dattel Přemysl Klíma.

V dozorčí radě došlo k odvolání Evžena Kočendy, Čestmíra Čejky a Vladimíra Sokolíka. Nahradili je náměstek ministra dopravy a spojů Jaroslav Vrána, poradce místopředsedy FNM Luboš Vaněk a vedoucí úřadu vlády Karel Březina.

Zatím není zcela jasné, kdo se stane novým generálním ředitelem SPT Telecom – židle je ještě horká. Vzhledem k tomu, že post šéfa Telecomu je přímo svázán s členstvím v představenstvu a vzhledem k závazkům stávajících členů představenstva se nejčastěji hovořilo o nynějším předsedovi představenstva Karlu Zemanovi, je ale možné, že SPT Telecom se porozhlédne jinde a řady představenstva doplní.

Jak zhodnotit valnou hromadu?

Kladem je, že stát a TelSource se shodli na ukončení vnějších ostrých sporů a tuto shodu deklarovali shodou v personálních otázkách – tedy shodou alespoň na venek.

Spíše negativně bych hodnotil právě samotné personální změny – SPT Telecom patrně potkala jedna z horších variant personálních změn.

Především je třeba říci, že mýtizovaný odchod Svatoslava Nováka a Peltrámův boj proti němu neshledávám účelným. Hodnotit Svatoslava Nováka a paušálně jej nálepkovat jako neschopného šéfa je chyba – je nutno si uvědomit, že Novák si žádného ze svých spolupracovníků nevybral a vždy mu byli dosazeni. Více či méně zastával funkci málo vlivné representační loutky a vzhledem ke složení vedení Telecomu bude podobnou roli zastávat i jeho nástupce. Jediný klad lze spatřovat v tom, že ministr Peltrám nebude mít v Telecomu své dráždilo.

Dalším výstražným bodem je posílení pozice Jiřího Němce, dosavadního ředitele SPT Telecom oblast Morava. Právě on patří ke skupinám v Telecomu bojujícím proti plánovanému splynutí dnešních čtyř regionálních skupin v jeden celek. Tím je ohrožena velká část restrukturalizace firmy, tato změna se plánuje již delší dobu a dosud nebylo možno ji pro odpor právě moravského křídla Telecomu provést. Navíc Jiří Němec nemá pověst propagátora pokrokových technologií, takže lze jen stěží počítat, že bude podporovat investice do moderních přenosových systémů a směřování SPT Telecom směrem k digitálním IP technologiím. Zde stojí za úvahu myšlenka, zda posílení Němcovi pozice bude znamenat posílení pozice odpůrců zeštíhlení Telecomu, nebo naopak rozštěpení tohoto křídla.

Na závěr něco ekonomiky a čísel:

Podle finančního šéfa společnosti Urse Kambera byl rok 1998 pro společnost velmi úspěšný i přes obtížnou ekonomickou situaci v české republice. Výnosy přesáhly 4,5 mld Kč a čistý zisk byl přes 6 mld Kč. Koncem tohoto roku by mělo být 4 miliony hlavních telefonních stanic. Kontinuálně se pokračuje na přípravách na nástup konkurence.

I letos navrhl Kamber představenstvu společnosti a akcionářům, aby nebyly schváleny výplaty dividend, což vychází ze schválené politiky výplat dividend z roku 1994-5. Dividendy mají být vypláceny až v době, kdy bude dostatečné cash-flow jak v provozní, tak investiční úrovni. V příštím roce se tato politika bude revidovat a možná již dividendy budou vypláceny, což ale záleží na závěrech jednání představenstva společnosti.

Všichni ekonomové se dnes shodují v tom, že SPT Telecom patří mezi nejprofitabilnější společnosti v zemi. Nyní jde o to, zda tento profit Telecomu přináší opravdu jeho píle a snaha, nebo monopolní glejt – a tedy, co se stane po neodbytně se blížící liberalizaci trhu. Tato valná hromada určitou odpověď dala – přiznejme však, že z celkového pohledu ušel SPT Telecom k funkční firmě podnikající na liberalizovaném trhu jen část cesty…