Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prodělávají kalhoty, přesto vyrábí dál. Nic jiného jim nezbývá

  0:18
Je to takový zajímavý paradox. Smartphone je dnes nejžádanějším kusem elektroniky, přitom na něm jeho výrobce nevydělá. Ale zároveň se jejich výroby téměř nikdo nechce vzdát. Je to totiž určitý nástroj vztahu se zákazníkem na obřím trhu.

Někteří výrobci smartphonů se snaží na trhu udržet i přes mizerné výdělky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na trhu chytrých telefonů panuje zvláštní stav. Nikdo, kromě Applu a Samsungu na smartphonech výrazně nevydělá. Něco málo si ukousne Huawei, ale to je tak všechno. Ostatní jsou buď na nule, nebo na chytrých telefonech dokonce tratí. Ale přesto to výrobci nevzdávají a krachu se snaží odolávat zuby nehty. Všimli si toho třeba redaktoři serveru The Verge, kteří vydali zajímavé zamyšlení „Proč výdělkuchtivé firmy nepřestávají vyrábět prodělečné androidí smartphony?“. My jsme se rozhodli jejich zamyšlením inspirovat.

Kdyby svět miloval lumie jako Češi, bylo by Microsoftu hej

aneb žebříčky prodejů smartphonů jsou ve světě zcela odlišné od toho českého

Vlad Slavov ve svém článku trefně poznamenává, že například HTC vlastně neví, co dělá. Firma roky neviděla zisk a ani nové modely jí v poslední době moc radosti nedělají. Přesto někdejší průkopnická značka svůj boj nevzdává a cpe do smartphonů, co může. Nějaké rezervy má, ale je otázkou, kdy finance dojdou. Teď se zdá, že cestou z tohoto začarovaného cyklu by mohla vést světem virtuální reality, nové řešení Vive pro HTC vypadá na úspěch. A bez toho, aniž by firma vydržela u produkce telefonů, by se možná o Vive tolik nemluvilo, byť zrovna tohle je řešení, které na mobilní techniku nespoléhá. Ale tím, že se HTC postavilo do pozice průkopníka na poli virtuální reality, by mohla značka zažít určité obrození i v oblasti chytrých telefonů.

Podobně jako HTC je na tom s výrobou chytrých telefonů Sony, ani tady nejspíš zisky smartphony nepřinášejí nebo rozhodně nikoliv v posledních letech. A přitom firma, která se již několikrát zbavila svých prodělávajících divizí (třeba počítačů Vaio), smartphony stále vyrábí. Ano, spekuluje se stále o tom, že i mobilní divize bude na prodej, jenže to je z hlediska celkové strategie asi méně pravděpodobné než u ostatních divizí. Sony stále potřebuje prodávat i další produkty a propagovat svůj vlastní obsah, chytrý telefon je k tomu ideální platformou – byť tuto platformu firma prodává se ztrátou. Tohle ale Sony zná třeba ze světa herních konzolí, ani na samotném PlayStationu firma v podstatě nic nevydělá, to teprve prodej dalšího obsahu přináší zisky.

Tohle jsou nejhorší vlastníci mobilů

Skoro polovina zákazníků amerického operátora ničí telefony pravidelně a navíc velice kreativními způsoby.

Ilustrační snímek

U smartphonů je potíž v tom, že Sony na nich neprodá moc obsahu, protože se pohybuje v oblasti androidích modelů. V Sony si ovšem uvědomují, že Smartphone je určitým centrem dnešního chytrého světa, a tak se i proto jejich produkce drží. Sony na veletrzích pravidelně představuje všemožné koncepty příslušenství, které se propojuje se smartphonem a je skrze něj ovládáno. Zatím se dostávají do produkce jen pomalu, ale až tempo v tomto ohledu zrychlí (a pokud se uchytí), mohly by i chytré telefony u Sony získat určitý smysl.

Podobným směrem se vydává i korejské LG, které se také nemůže vydrápat k ziskům, i tady se chytrý telefon podle představ techniků stává centrem chytré domácnosti. Jenže LG má k produkci chytrých telefonů i další dobrý důvod – používá je jako ukázku vyspělosti svých technologií. Flexibilní displeje a baterie, nový modulární systém jsou jednou z mnoha ukázek toho, co korejský koncern dovede. Jeho jednotlivé pobočky vyrábí komponenty pro další výrobce chytrých telefonů, ale i dodavatele další elektroniky. Smartphone jako výkladní skříň schopností se tedy hodí, levné přístroje tu jsou zase pro vybudování povědomí o značce a mohou fungovat jako budoucí centrum chytré domácnosti.

Jenže tohle nejsou zdaleka všechny značky, které se zuby-nehty drží produkce chytrých telefonů. Takovému Microsoftu vlastně nic jiného nezbývá, zrušením svých smartphonů s Windows by přiznal porážku a zcela by vyklidil lukrativní prostor, ve kterém sice nemá zásadní podíl, ale stále v něm může ukazovat svou šířku záběru. Pro počítačové značky Acer a Asus jsou smartphony jen logickým doplněním portfolia, stačí, když na nich vydělají něco málo.

Nejlevnější smartphone stojí 90 korun

Prodává se jen v Indii, vláda ho zřejmě dotuje

Freedom 251

A pak je tu nekonečná smečka čínských výrobců, u kterých lze pohnutky k výrobě smartphonů vymýšlet snad do nekonečna. Vévodí jim již na začátku zmíněný Huawei, který má snad jako jediný další z velkých výrobců potenciál na smartphonech vydělávat. Firma se netají tím, že by chtěla být jedničkou na trhu chytrých telefonů, takže intenzivně investuje do svého růstu, což zisky trochu omezuje. Otázkou je, co nastane poté, co tyto ambice Huawei naplní, nebo se naopak ukáže, že je naplnit nedovede. Velké ambice mají i další jako třeba Lenovo (i s ne-zrušenou Motorolou), Xiaomi nebo Oppo a OnePlus, Meizu či Alcatel. Tihle všichni cítí šanci sem tam na poli smartphonů něco získat.

Řada menších značek pak vsází na to, že na trhu vždy najde nějakou skulinu, kterou dovede zaplnit a využít ke svému prospěchu – ať už k menšímu zisku, který může takové firmě stačit, nebo třeba k růstu a vstupu mezi ty větší hráče. Je nutné si uvědomit, že obří trh se smartphony, kterých se ročně prodá přes 1,4 miliardy, je velkým lákadlem pro kohokoli. Příležitostí je spousta, i když s nimi bude přibývat i smutných příběhů, jako se tomu stalo v případě Palmu, Nokie, Ericssonu a dalších průkopníků na poli mobilních telefonů. Malých značek tedy bude ve světě chytrých telefonů hodně a to do té doby, dokud bude chytrý telefon tak žádaná komodita.

  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Mobily začínají vadit. Obec u Paříže je zakázala, v Nizozemsku nesmějí do škol

19. dubna 2024

Premium Ačkoliv žijeme v době, kdy mnoho lidí téměř nedá mobil z ruky, někde už úřadům a dalším institucím...

I velké značky mají laciné smartphony. Ale počítejte s kompromisy

19. dubna 2024

Výrobci telefonů mají zpravidla řešení i pro ty zákazníky, kteří potřebují co možná nejlevnější...

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Tento podnik budou milovníci vína zbožňovat. Musí se ovšem vzdát mobilu

18. dubna 2024  12:33

Se zajímavým způsobem, jak strávníky přimět ke vzájemné komunikaci, přišel majitel restaurace v...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...