Nokia E52

Nokia E52

Výrobci mobilů: nechcete dotykáč? Tak si trhněte

  • 161
Apple iPhonu mohou děkovat všichni. Milovníci dotykových mobilů za to, že zavedl jejich současnou mánii. A ti ostatní mu mohou "poděkovat", že lépe vybavené běžné mobily už na trhu skoro nejsou.

Můžeme začít pohádkou: Bylo nebylo, před pěti lety se v království nakousnutého jablka narodil nejmladší potomek Steva Jobse. Z počátku to nevypadalo, že by benjamínek mohl něco podstatného dokázat. Ale jak ubíhaly měsíce od jeho narození, tak se z otloukánka stal nelítostný kanibal. Začal z trhu ukusovat jeden obyčejný mobil za druhým. Kralevic iPhone se posléze dočkal ještě tří bratrů a z celosvětového dovádění povedené rodinky se stal horor. Horor pro všechny, kdo dotykáče nemusí.

Ano, realita je neradostná. Výrobci chrlí jeden dotykový mobil za druhým, postupují stále níže mezi levné mobily a vytlačují ty s klasickou mechanickou klávesnicí. A je úplně jedno, jestli to jsou véčka, vysouváky nebo obyčejné "tatranky". Samotný Apple se tomu může smát. Před iPhonem mobily vůbec nevyráběl a do oblasti obyčejných mobilů se nepustil ani potom.

Přehled mobilů s tradiční mechanickou klávesnicí

Přehled mobilů s mechanickou klávesnicí

Mobily s tradiční mobilní mechanickou klávesnicí a s cenou nad 2000 Kč

Jestliže ještě před třemi lety byly na trhu klasické nedotykové mobily s velmi dobrými fotoaparáty, slušnou výbavou a velkým displejem (i nedotykové mobily mívaly dobré velké displeje), tak dnes si nový pořídíte jen velmi obtížně a bez výběru. Ještě jakž takž na výběr je u mobilů s mechanickou QWERTY klávesnicí, takzvaných messengerů, kterých na trhu pár zůstalo. Ale je to jen kvůli jejich extrémní oblibě v USA a na některých asijských trzích.

Kdo dává přednost klasické klávesnici, musí pogratulovat Nokii. Firma jako jeden z posledních mohykánů nabízí obstojnou paletu mobilů s mechanickou klávesnicí, a to včetně jednoho (výprodejového) smartphonu, několika přístrojů s mechanickou QWERTY a několika s obstojnou výbavou na pomezí low-endu a střední třídy.

U ostatních výrobců je to horší a horší. Nedotyková nabídka Samsungu končí u vcelku dobře vybaveného odolného modelu, který se ale všem líbit nebude. Sony Ericsson u nedotykových mobilů s modelem Hazel také na nejnáročnější zákazníky nemíří, přestože má slušnou výbavu a navíc v portfoliu trčí poněkud osamocen. A LG? Tam zajděte jen pro úplné low-endy.

Právě low-endy jsou posledním útočištěm mobilů s mechanickou klávesnicí. Ale i na ně pomalu, ale jistě útočí dotykáče. Především asijští výrobci jsou v tomto směru aktivní, včetně ultralevných smartphonů od čínských značek v čele s Huawei (respektive klony Huawei pod značkou operátorů).

Kdo ke svému životu nepotřebuje v mobilu internet, Facebook a nejrůznější aplikace, měl by se po solidním klasickém mobilu rychle poohlédnout. Je nadmíru jasné, že brzo dojdou a nové jen tak nebudou. Přehled posledních nedotykových mohykánů najdete zde.