Všechny tři edice chystaných hodinek Apple pohromadě

Všechny tři edice chystaných hodinek Apple pohromadě | foto: apple.com

Apple si věří. Výroba hodinek Watch běží naplno, zatím 6 milionů kusů

  • 110
Očekávané chytré hodinky od Applu měly být až po okraj vybaveny nejrůznějšími senzory, které měly co nejkomplexněji sledovat tělesné funkce nositele. Testy však ukázaly velkou chybovost některých senzorů, proto značka za pochodu některé z nich z výbavy vyškrtla.

Uvedení hodinek na trh se přesunulo na duben a v první vlně výrobce zadal produkci 5 až 6 milionů kusů. To je velmi odvážné množství, tolik chytrých hodinek neabsorboval v loňském roce celý trh. Loni se totiž prodalo jen 4,6 milionu chytrých hodinek a náramků (více zde).

Jasným důkazem zatím spíše nesmělého přijetí nového segmentu elektroniky je nedávná studie, podle níž mělo být v loňském roce prodáno jen 720 tisíc hodinek na platformě Android Wear, která je tou vůbec nejrozšířenější (více v samostatném článku). I to dokazuje, že Apple je v současné době asi jediný, kdo může trh s chytrými hodinkami výrazněji rozhýbat a změnit.

Apple Watch jsou tak již od okamžiku první veřejné prezentace v září loňského roku nejočekávanějším produktem daného segmentu. Zpočátku se počítalo s uvedením přibližně v polovině února, ale v poslední době se již hovoří o dubnovém termínu.

Důvodem změny časového harmonogramu mohou být právě změny v konečné výbavě. Původně se totiž počítalo, že Apple do hodinek integruje maximum možných senzorů, jež by měly co nejpřesněji a nejúplněji mapovat zdravotní stav nositele. Kromě měřiče srdečního tepu, který je poměrně běžnou výbavou chytrých hodinek, měly hodinky od Applu umět sledovat také krevní tlak a dokonce i hladinu stresu, a to pomocí informace o aktuální vodivosti kůže uživatele.

Během testování těchto senzorů se vyskytly komplikace, se kterými se tak úplně nepočítalo. Jednak to byly faktory, jež naměřené hodnoty zkreslovaly: příliš suchá pokožka, chlupy na rukou nebo příliš těsné utažení řemínku, to vše mělo vliv na nevěrohodné vyhodnocování tělesných funkcí.

Mluvilo se také o možné regulaci ze strany amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, do jehož kompetence vyjma potravin a potravinových doplňků spadají právě i lékařské přístroje a pomůcky. Poslední komplikací pak byla skutečnost, že někteří dodavatelé nebyli schopni snímače dodat v kvalitě, kterou Apple požadoval.

Podle serveru Wall Street Journal, který k případu přinesl podrobnosti, existuje možnost, že ačkoli byly některé senzory z výbavy první generace hodinek Apple vyřazeny, práce na jejich vývoji a odladění mohou nadále pokračovat a setkat se s nimi můžeme třeba již u druhé verze hodinek.

Apple si je úspěchem svých hodinek jistý

Ačkoli tedy Apple Watch nebudou monitorovat veškeré zdravotní funkce, o velkém zájmu o svoji první nositelnou elektroniku výrobce vůbec nepochybuje. Výrobní plány jsou proto poměrně ambiciózní: jen během prvního čtvrtletí, které je už za svoji polovinou, má z výrobních linek sjet 5 až 6 milionů těchto hodinek.

Podle nespecifikovaných zdrojů, jež jsou dobře obeznámeny s děním v Applu, má polovinu nasmlouvaného objemu tvořit základní verze hodinek s hliníkovým pouzdrem a minerálním sklem. Cenovka této verze má být 349 dolarů. Přibližně třetinu, tedy 1,7 až 2 miliony kusů, pak má připadnout na střední verzi Apple Watch, kterou charakterizuje ocelové pouzdro a téměř nepoškrábatelné safírové sklo.

Luxusní verze hodinek s pouzdrem z 18karátového zlata pak má být v první vlně vyrobena v počtu 850 tisíc až jednoho milionu kusů. Připomeňme, že předpokládaná cena této varianty má být mezi čtyřmi a pěti tisíci dolarů (asi 100 až 125 tisíc korun), a půjde tak o dosud nejdražší produkt Applu v jeho celé dosavadní historii (čtěte více o předběžných cenách hodinek).