Britští novináři z BBC natočili spící dělníky v továrně Pegatronu vyrábějící...

Britští novináři z BBC natočili spící dělníky v továrně Pegatronu vyrábějící pro Apple iPhony osmé generace. | foto: BBC

Lesk a bída iPhonu: vyčerpaní dělníci usínají u výrobního pásu

  • 242
Až šestnáctihodinové směny, více než dva týdny práce bez dne volna, práce přesčas bez možnosti volby či upření přestávek na obědy. Takové poměry panují podle britských novinářů v továrně čínské společnosti Pegatron, v níž se pro americký Apple kompletují iPhony osmé generace.

V továrně čínské společnosti Pegatron na okraji Šanghaje se nechalo potají zaměstnat několik investigativních novinářů britské televizní stanice BBC. Pouze tak totiž mohli odhalit případné porušování práv dělníků, kteří zde ve dvanáctihodinových směnách kompletují iPhony 6 a 6 Plus.

Již v minulosti byl Apple právě v souvislosti s čínskými výrobními závody opakovaně nařčen z nelidských pracovních podmínek. A ani v tomto případě není bez poskvrny. Reportérům pořadu BBC Panorama se totiž podařilo nejen natočit unavené pracovníky, kteří usínali přímo při směně u výrobní linky. Únavě jsou vystaveni kvůli častým přesčasům.

Práce přesčas má být dobrovolná, nicméně pracovníci nemají jinou možnost. Buď budou pracovat déle, nebo je nahradí někdo jiný. Bez možnosti volby tak prací stráví třeba i 16 hodin denně. A pokud je v práci přepadne únava a oni usnou, je jim upřeno například právo na obědovou pauzu.

Například jeden z reportérů, který pracoval v továrně vyrábějící náhradní díly pro počítače Apple, pracoval 18 dnů v kuse. A to i přes to, že žádal o den volna, aby si odpočinul.

„Pokaždé, když jsem se dostal do ložnice, nechtěl jsem se hýbat. I když jsem měl hlad. Jen jsem si chtěl lehnout a odpočívat. Kvůli stresu jsem však nebyl v noci schopen spát,“ uvedl reportér, který u výrobního pásu strávil 16 hodin. Na ubytovnách se přitom tísní až 12 dělníků v jedné místnosti.

Častým problémem čínských závodů spolupracujících s Applem bylo v minulosti i zaměstnávání mladistvých. Ani v šanghajské továrně Pegatronu to není podle britských novinářů nic výjimečného.

Na zdřímnutí dělníků nevidí Apple nic špatného

„Bezpečnost a spokojenost zaměstnanců jsou našimi hlavními prioritami. Provádíme důsledné školení pro manažery i pracovníky. Naše zařízení navštěvují pravidelné kontroly poukazující na oblasti možných zlepšení,“ reagovala na reportáž BBC společnost Pegatron. Všechna tvrzení britských reportérů prý pečlivě vyšetří a při zjištění nedostatků přijme nezbytné kroky.

Samotný Apple pak se zjištěním reportérů pořadu BBC Panorama nesouhlasí. Odmítl také možnost se v reportáži o pracovních podmínkách dělníků v továrně Pegatronu vyjádřit. V prohlášení pouze informoval, že na odstranění případných nedostatků s dodavateli usilovně a dlouhodobě pracuje. A samotné zdřímnutí pracovníků během přestávek je podle Applu prý zcela běžnou praxí.

Není to poprvé, co se americká společnost dostává pod palbu důkazů o nelidských podmínkách pro zaměstnance továren, které kompletují některý z produktů Applu. V minulosti byly trnem v oku inspektorů čínské továrny tchajwanské společnosti Foxconn. Problémy Applu v souvislosti s touto společností začaly už v roce 2009, kdy jeden ze zaměstnanců spáchal sebevraždu kvůli ztracenému prototypu iPhonu (více zde).