Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Volná minuta až za 33 korun. Za tolik volali Češi před 15 lety

Před patnácti lety začalo v České republice mobilní šílenství. První zákazníci ovšem museli za služby platit z dnešního pohledu šílené ceny. Za tisícikorunu dostali 30 minut volání.

Jedna z prvních tiskových reklam společnosti Paegas | foto: Repro: Časopis Mobil 1996

První prázdninový den v roce 1996 spustil Eurotel (dnes O2) první GSM síť v České republice. Do té doby byla v provozu jen jeho starší síť NMT s neohrabanými a drahými mobily a hodně vysokými cenami služeb.

S nástupem nové sítě Eurotel zlevnil hovorné zhruba o čtvrtinu, ale mobil byl stále drahou hračkou. A platilo se i za aktivaci.

Dva platy za aktivaci a nejlevnější mobil

První zákazníci tak zaplatili zhruba 10 000 korun za mobil a 5 000 korun za aktivaci. V září 1996 spustil síť i konkurenční Paegas (dnes T-Mobile) a konkurence zafungovala.

Aktivační poplatek klesl na přibližně 3 500 korun a každý z operátorů měl v nabídce alespoň jeden dotovaný mobil za přibližně tisícikorunu. Které přístroje to byly, popisujeme v tomto článku.

Jenže vstupními poplatky to nekončilo, právě naopak. Z dnešního pohledu byly tarify hodně drahé a hlavně v nich bylo jen pár volných minut. Další minutové sazby již tak vysoké nebyly, ale dnes jsou opět všeobecně nižší.

Pokrytí přitom bylo hodně slabé, což platilo především pro Paegas. V době spuštění sítě pokrýval jen čtyři města: Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň. A to ještě hodně špatně, stížností zákazníků bylo hodně. Eurotel (s výhodou provozu starší sítě NMT) měl na přípravu víc času a v červenci pokrýval, podle svých slov, necelou polovinu populace, na podzim pak už sedmdesát procent.

700 korun za nic

V nabídce Eurotelu byly čtyři tarify s měsíčním paušálem od 695 korun po 2 495 korun (ceny bez DPH 5 procent, tehdy běžně v cenících nezapočítávané). Potud i dnes nic neobvyklého, i když zcela chyběl levný tarif pod 500 korun. Jenže počet volných minut v jednotlivých tarifech byl tristní. V základním programu Kontakt nebyla jediná. Zákazník platil 695 korun, aby se mu někdo mohl vůbec dovolat.

V druhém tarifu Global, který byl tehdy asi nejrozšířenější, dostal zákazník za 995 korun 30 volných minut. Každá tak přišla na zhruba 33 korun. Ve vyšších tarifech Optimum a Business (za 1 695 a 2 495 korun) bylo 150 a 300 volných minut. Jedna volná minuta tak klesla na již přijatelnějších 11 a 8 korun.

Z výše uvedeného je jasné, že operátor nestál o občasné volající a toužil především po obchodní klientele, která byla ochotná platit vysoké měsíční paušály. Nutno připomenout, že v roce 1996 byla průměrná hrubá mzda necelých 10 000 korun. Nejvyšší tarif tak představoval více jak její čtvrtinu, reálně spíš třetinu čistého příjmu. A k tomu téměř dva platy za aktivaci a nejlevnější mobil.

Minutové sazby Eurotelu byly snesitelnější, ale z dnešního pohledu opět vysoké. Za minutu se platilo 5,50 u nejvyššího tarifu a 9,90 u základního tarifu Kontakt. Nižší ceny pro volání večer a o víkendu začínaly na 4,40 po 6,60 u nižších tarifů.

První lidový tarif od Paegasu

Konkurenční Paegas nastavil ceny o poznání níž a především přinesl první použitelný tarif pro běžného zákazníka. Jmenoval se Ekonom a za 395 korun bez daně v něm bylo 50 volných minut, ale 20 z nich jen do pevné sítě.

I tak ale volná minuta vycházela na zhruba 8 korun, což už bylo u tak nízkého měsíčního poplatku snesitelné. Za podobných podmínek nabízel Paegas i tarif Jistota bez aktivačního poplatku, ovšem jen pro držitele karet ZTP.

KOMENTÁŘ: Když ještě konkurence fungovala... Před 15 lety přišel Paegas

Vyšší tarify Manager a Diamant stály měsíčně 1 195 a 1 795 korun a v této ceně bylo obsaženo 150 a 400 volných minut. Jedna tak vycházela na 8 či 4,50 koruny. Je jasné, že nejpopulárnějším tarifem byl nejlevnější Ekonom, volná minuta u něj stála zhruba stejně jako u třikrát dražšího Ekonomu.

Minutové sazby začínaly na 3,50 u nejvyššího tarifu, u Ekonomu se za minutu přes den platilo 9,50. Nižší sazby mimo špičku se pohybovaly od 3,50 do 4 korun. U Ekonomu bylo ještě jedno noční zvýhodněné pásmo za dvě koruny za minutu.

Současná tarifní džungle

Přímé porovnání s dnešními tarify je obtížné. Proti tehdejším osmi stojí desítky současných a navíc s nejrůznějšími výhodami. Tehdy byla tarifikace jednodušší, přehlednější a hlavně porovnatelnější.

Navíc: v počátku provozu GSM nefungovaly SMS, jejich provoz se standardně rozběhl až před koncem roku 1996 (ceny za SMS byly koruna u Paegasu a dvě koruny u Eurotelu). Některé mobily je navíc neuměly vůbec posílat, jen přijímat, což byl i případ prvních dvou dotovaných mobilů v nabídce Paegasu.

O2 má dnes v nabídce tarify s volnými minutami od 300 do 3 900 korun (vše s DPH, jak se dnes běžně uvádí). To jsou ale ceníkové ceny, které lze srazit třeba jen on-line objednávkou. V tom nejnižším je 40 minut a volání do vlastní sítě o víkendu zdarma. Jedna volná minuta tak vychází na 7,50, nepočítaje ono víkendové volání v síti zdarma.

U středního tarifu Neon L+, který stojí 950 korun (se slevou 760 korun), je 300 volných minut a neomezené volání v síti mimo špičku a o víkendech. Volná minuta tak se slevou vychází na 2,50 plus volné volání mimo špičku a o víkendech. Běžná minutová sazba jsou čtyři koruny.

Porovnání aktuálních tarifů T-Mobile s 15 let starými tarify původního Paegasu je téměř nemožné. V současné nabídce jsou buď kreditní tarify, v kterých je místo volných minut celý paušál k dispozici pro všechny služby, nebo nejrůznější speciální balíčky s neomezeným voláním a psaním na určitý počet čísel za určitý poplatek. 

U kreditního tarifního programu vychází virtuální "volná minuta" na standardní minutovou sazbu, která je od 2,90 do 5,90. Ovšem při koupi tarifu přes web operátora jsou měsíční poplatky snížené, takže u tarifu Kredit 500 se měsíčně platí jen 350 korun. Pak minuta vychází místo 4,90 na 3,50 koruny.

Operátoři zájem značně podstřelili

Nejlevnější mobily dnes bez dotace stojí pár stokorun a hlavně: už dávno se neplatí žádný aktivační poplatek. Ostatně v roce 1996 operátoři počítali, že do tří let přesvědčí přibližně pět procent obyvatel České republiky a do deseti let získají zhruba milion zákazníků. Přitom za prvních pět let provozu sítě NMT v letech 1991 až 1996 si mobil u Eurotelu pořídilo jen 61 000 lidí.

Operátoři zjevně podcenili zájem a hlavně rozvoj sítí. Jak se ceny snižovaly, zájem rostl a s příchodem předplacených služeb se staly mobily masovou záležitostí. Predikce operátorů po startu sítí byla značně podstřelená. Reálně v roce 2006 používalo mobily 86 procent Čechů. A to je pořádný rozdíl oproti predikované desetině. Každý prostě nemůže být dobrým prorokem...

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...