Vodafone zveřejnil zprávu, v které uvádí, že v šesti zemích mají úřady přímý...

Vodafone zveřejnil zprávu, v které uvádí, že v šesti zemích mají úřady přímý přístup do infrastruktury telekomunikačních operátorů. | foto: Profimedia.cz

Vodafone: V šesti zemích jsou úřady přímo napíchnuté do mobilních sítí

  • 73
Vodafone vydal velmi rozsáhlou zprávu, ve které uvádí, že v šesti zemích, kde působí, jsou úřady přímo napíchnuté do jeho a dalších sítí v těchto zemích. Úřady tak mohou odposlouchávat komunikaci jeho zákazníků. Operátor, který působí ve 29 státech světa včetně České republiky, ale tyto země nekonkretizoval.

Vodafone ve zprávě, která je přístupná na webu nadnárodní skupiny, pro každou zemi uvádí podrobné informace o zákonech vztahujících se k odposlouchávání státními úřady.  Dále uvádí, že v některých (opět blíže nespecifikovaných) zemích mají úřady přístup k informacím o poloze uživatele mobilních telefonů.

Ve zmíněné šestici států pak mají úřady legální přímý přístup do infrastruktury operátora a případné odposlechy nevyžadují žádné nebo jen minimální formální žádosti. Firma je však nemůže jmenovat z právních důvodů.

Konkrétní je zpráva naopak u států, v nichž jakékoliv informace o odposleších a záznamech hovorů a obsahu SMS nelze zveřejňovat. Abecedně je to Albánie, Egypt, Indie, JAR, Katar, Maďarsko, Malta, Rumunsko a Turecko.

"Vodafone dlouhodobě usiluje o transparentnost a ctí soukromí a ochranu dat svých zákazníků," uvedla česká pobočka nadnárodní skupiny Vodafone Group.

Bezprecedentní a děsivé, říká zástupce neziskovky

V pátek vydaná zpráva je překvapující, žádný jiný operátor se k tomuto kroku zatím neodhodlal. Přitom je jasné, že pravidla v jednotlivých zemích platí pro všechny tamní operátory. Vydání zprávy překvapilo i telekomunikační analytiky, přestože jí hodnotí pozitvně. Operátoři podle nich riskují důvěru zákazníků, kteří se dlouhodobě obávají, nakolik jsou jejich hovory a zprávy opravdu soukromé.

Ředitel londýnské neziskové organizace na ochranu lidských práv Liberty Shami Chakrabarti dokonce označil toto zjištění za nejhorší scénář zasahování do občanských práv. Možnost, že vlády se mohou jednoduše dostat k telefonním hovorům, je "bezprecedentní a děsivá", citovala jej agentura AP.

Nejmenovaný představitel Evropské komise řekl pro deník Wall Street Journal: "Nyní je vhodná doba, aby i ostatní telekomunikační operátoři prozradili, jaké informace sdílí s úřady v jednotlivých zemích." Ke zprávě Vodafonu se však další globální operátoři zatím odmítli vyjádřit.

Česko mezi šestici "napíchnutých" zemí nepatří

V případě České republiky Vodafone cituje zákony, které se k odposlechům vztahují, tedy zákon o elektronických komunikacích. Podle něj mohou o odposlechy žádat Policie, Bezpečnostní informační služba a Vojenské zpravodajství. Uvedené organizace však nemají přímý přístup k infrastruktuře operátora a o každý odposlech musí písemně zažádat.

"Zákon o elektronických komunikacích od října 2012 stanoví operátorům zvláštní povinnost uchovávat zákonem a prováděcí vyhláškou vymezené provozní a lokalizační údaje pro Policii České republiky a další oprávněné orgány pro účely jejich šetření. Vedle toho trestní řád umožňuje využití záznamů telekomunikačního provozu při trestním řízení. Obdobná ustanovení obsahuje i Zákon o Vojenském obranném zpravodajství a Zákon o Bezpečnostní informační službě, pokud jde o obranu ústavního zřízení a bezpečnosti ČR," vysvětlil českou legislativu Ctibor Jappel z tiskového oddělení českého operátora Telefónica O2.

"Při poskytování údajů podle těchto zákonných ustanovení jednáme vždy pouze na příkaz soudu a jsme vázáni zákonnou mlčenlivostí," doplnil Jappel.

Vodafone, druhý největší světový telekomunikační operátor po China Mobile, působí ve 29 zemích světa a obsluhuje přes 400 milionů zákazníků.