3G síť Vodafone bude dostupná prozatím jen v Praze 9 a 10 (ilustrační foto)

3G síť Vodafone bude dostupná prozatím jen v Praze 9 a 10 (ilustrační foto) | foto: Mobil.iDNES.cz

Vodafone spustí 3G síť v příštím roce. Rychlá data nabídne zatím jen v Praze

  • 73
Po měsících váhání a odkladů se zákazníci Vodafonu konečně dočkají rychlého mobilního připojení. Od ledna příštího roku totiž spustí firma první základnové stanice s podporou 3G. Splní tím část podmínky licence, kterou získal ještě původní Oskar.

Rychlejší mobilní datové služby bude možné prozatím využít jen na části území Prahy, přesně pak v její deváté a desáté části. Díky aktuální vánoční nabídce si budou moci majitelé 3G telefonů vyzkoušet novou technologii zdarma. - čtěte Vodafone zrychlí prohlížení internetu na mobilu. Na půl roku jej nabídne zdarma

Komerční spuštění 3G sítě včetně nadstavby HSDPA je plánováno na první čtvrtletí příštího roku. Vodafone tak učiní první krok ke splnění podmínky licence na provozování 3G sítě, která ukládá pokrýt signálem minimálně 90 procent území našeho hlavního města.

"Je to jeden z nezbytných kroků k naplnění naší UMTS licence," uvedla Muriel Antonová, generální ředitelka společnosti Vodafone Czech Republic.

Další plány na rozšíření zatím nejsou jasné. Podrobnosti operátor odhalí až při komerčním spuštění služby. Mezi "oblastmi s relevantní zákaznickou poptávkou" ale nemá zřejmě patřit pouze Praha, operátor chce budovat svou 3G síť i v jiných městech.

Pavel Kos, viceprezident pro technologie společnosti Vodafone, navíc uvedl, že "výstavbu 3G sítě vnímá Vodafone jako přirozenou cestu k budoucímu využití technologie LTE". Operátor je prý pevně rozhodnut tuto síť čtvrté generace v České republice postavit.

Jednání o sdílení sítí budou pokračovat

Vodafone je poslední z českých operátorů, který služby sítí třetí generace nabídne. Původně měl svoji 3G síť spustit již letos v lednu, nakonec ale v roce 2007 požádal regulátora o roční odklad. Vzhledem ke zjevné neochotě českých mobilních operátorů k větším investicím se spekulovalo, že může dojít k dalším průtahům.

Podle dobře informovaných zdrojů blízkých společností uvolnila cestu ke startu 3G sítě nedávná změna na postu šéfa českého zastoupení Vodafonu.

Firma dále uvedla, že chce i nadále razit cestu sdílení sítí: "Pokračujeme ve vyjednávání o sdílení sítě s našimi partnery, protože z dlouhodobého hlediska se jedná o nejefektivnější řešení mobilních internetových služeb jak pro zákazníky, tak pro operátory a životní prostředí."

Žádné experimenty, standardní 3G

Dodavatelem zařízení pro 3G síť Vodafone se stala společnost Nokia Siemens Networks. Budovaná 3G síť Vodafone tak nebude jako jedna z mála v Česku pocházet od čínských dodavatelů. U:fonovi dodává síť ZTE (CDMA 430 MHz), Telefónica O2 nedávno oznámila, že pro další rozšíření své sítě zvolila Huawei.

Zároveň je jasné, že Vodafone sáhne po standardní 3G technologii (WCDMA), takže ji budou moci využít všichni majitelé 3G telefonů. Stranou zůstává pouze T-Mobile, který vsadil na svůj "Internet 4G" od společnosti IPWireless (nyní NextWave Wireless). Pro využívání této služby je potřeba speciální modem, přes běžný 3G telefon se zákazníci připojí jen pomocí EDGE/GPRS.

Jistou výhodou Vodafonu oproti O2 je větší pokrytí technologií EDGE. V případě nedostupnosti 3G sítě tak nebude snížení rychlosti pro zákazníky příliš citelné. Telefónica O2 už ale před časem oznámila plány na rozsáhlé rozšíření své 3G sítě. - čtěte UMTS síť Telefóniky O2 zrychlí a významně se rozšíří

3G licenci získal ještě Oskar. Za nejnižší cenu

Cesta Vodafonu ke spuštění sítí třetí generace byla velmi spletitá. Tehdejší majitelé Oskara, kanadská TIW, se rozhodli nezúčastnit se tendru na 3G síť, který vypsal ČTÚ v roce 2001. Tehdy licenci získal jen Eurotel a T-Mobile (Radiomobil). Obě společnosti za ni zaplatily přes 3 miliardy korun. Téměř těsně před oznámením prodeje Oskara Vodafonu se TIW rozhodlo licenci na 3G získat.

Zcela zjevně za tím stála snaha zvýšit prodejní cenu Oskara. Váhání se ale vyplatilo, zatímco těsně po roce 2000 byli světoví operátoři ochotni za 3G licence platit desítky miliard korun v aukcích, v roce 2005 už nadšení ochablo. Oskar tak zaplatil za licenci téměř o třetinu méně (přibližně 2 miliardy korun).

Nový majitel Oskara Vodafone patří ve světě k velkým propagátorům 3G. Brzy po převzetí se tedy v České pobočce začalo horečně pracovat na spuštění 3G sítě. V jednu chvíli nabízel Vodafone dokonce lepší pokrytí Prahy než Eurotel (pochopitelně šlo o testovací provoz). Místo spuštění 3G sítě ale došlo k zastavení projektu.

Odklady způsobila restrukturalizace společnosti

Podle našich zdrojů stála za tímto krokem především snaha finančně konsolidovat celou společnost. Svůj podíl na tom pochopitelně měla i nepříliš dobrá finanční situace celého Vodafonu, který po roce 2005 vykazoval poměrně značné ztráty způsobené problémy v Německu a Itálii. To rozhodně nebyla dobrá doba pro rozsáhlé investice, které si stavba 3G žádá.

Vedení Vodafonu se tak v letech 2006 a 2007 soustředilo především na snahu domluvit se na společném sdílení síťové infrastruktury pro 3G s některým z dalších mobilních operátorů. Neoficiálně jednání přiznávali jak zástupci O2, tak T-Mobilu. Ještě počátkem loňského roku vypadala jednání nadějně, nakonec ale zkrachovala. - čtěte Blíží se revoluce: operátoři v Česku chtějí sdílet své sítě

Pokud nechtěl Vodafone riskovat ztrátu 3G licence a znovu žádat o odklad, musel se rozhodnout pro stavbu vlastní sítě. Je ovšem otázkou, jaký bude další postup. Podle všech odhadů si totiž na reálný příchod LTE (o LTE čtete více zde) do praxe budeme muset počkat minimálně do roku 2011 či 2012. Totéž plyne i z našeho rozhovoru s tehdejším generálním ředitelem Vodafonu Arunem Sarinem (rozhovor najdete zde). Máme tak trochu obavu, že Vodafone pouze splní podmínky licence a s dalším rozvojem bude vyčkávat na příchod LTE.