Odposlechy státních orgánů v mobilních sítích

Odposlechy státních orgánů v mobilních sítích | foto: Profimedia.cz

Stát může neomezeně odposlouchávat hovory přinejmenším v šesti zemích

  • 12
Operátor Vodafone v pátek zveřejnil zprávu o možném odposlouchávání hovorů státními orgány. Podle ní mohou v šesti zemích, kde Vodafone působí, státní orgány odposlouchávat hovory a zprávy neomezeně. Vodafone země nespecifikoval, ale agentura AP je uvádí. Je mezi nimi například Maďarsko.

Podle agentury AP nicméně z přílohy zprávy vyplývá, že podmínky pro neomezený přístup státních orgánů k síti jsou v Albánii, Irsku, Maďarsku, Egyptě, Turecku a Kataru. Vodafone, který působí i v Česku, má na třech kontinentech dohromady asi 400 milionů zákazníků.

Zpráva (více zde), která je patrně první podobnou informací o státním sledování komunikace klientů soukromého mobilního operátora, uvádí podle AP řadu podrobností, které vyjdou najevo až při podrobnějším studiu její přílohy.

Vodafone: V šesti zemích jsou úřady přímo napíchnuté do mobilních sítí

Egypt, Turecko a Katar patří podle zprávy k zemím, kde vlády nevznesly vůči Vodafonu ani jednu žádost o sledování telefonátů či o záznamy o nich, neboť to nepotřebují. V Albánii sice operátor evidoval za poslední rok ze strany tajných služeb několik tisíc žádostí, nicméně podle balkánské zpravodajské agentury BIRN mohou albánské úřady komunikaci sledovat i bez povolení.

Vedle zmíněné šestice existují dvě země, Británie a Indie, kde není zcela jednoznačné, zda právní předpisy umožňují státu bez soudního povolení odposlouchávat telefony.

Většina zemí západní a střední Evropy má podle AP ve zprávě důkladně zdokumentované statistiky případů, v nichž bezpečnostní orgány žádaly o sledování telefonů.

Mluvčí české pobočky Vodafonu Markéta Kuklová sdělila, že poskytování údajů z mobilní komunikace se v Česku řídí zákonem o elektronických komunikacích. Od roku 2012 v něm mají firmy zvláštní povinnost pro účely vyšetřování, které vede policie a další oprávněné orgány, uchovávat zákonem a prováděcí vyhláškou vymezené provozní a lokalizační údaje. Vedle toho trestní řád umožňuje využití záznamů provozu při trestním řízení. Obdobná ustanovení obsahuje i Zákon o Vojenském obranném zpravodajství a Zákon o Bezpečnostní informační službě, pokud jde o obranu ústavního zřízení a bezpečnosti ČR.

"Při poskytování údajů podle těchto zákonných ustanovení jednáme vždy pouze na příkaz soudu a jsme vázáni zákonnou mlčenlivostí," dodal mluvčí O2 Hany Farghali.

Vládní zásahy do soukromé komunikace vzbuzují ve světě diskusi od loňska, kdy bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden médiím odtajnil rozsáhlý program pro sledování elektronické a telefonní komunikace. Americké tajné služby podle něj obcházely soudní povolení, které podle britské společnosti orgány zmíněných zemí ani nepotřebují.

Vodafone provozuje mobilní a některé širokopásmové služby v celkem 27 zemích, v dalších 49 spolupracuje s partnerskými společnostmi. V jiných zemích působí prostřednictvím akvizice britské telekomunikační společnosti Cable & Wireless.

,