Vliv mobilních telefonů na lidské zdraví

Škodí používání mobilních telefonů zdraví? Na fundovanou odpověď si budeme muset ještě počkat.
Jen málokdy se pouštím do oblastí málo probádaných, nemám příliš rád články s otevřeným a nejasným koncem. Přesto - dotazů na to, jak mobilní telefony působí na lidské zdraví, bylo povícero a tak se pokusím shrnout množství materiálu, kteréžto k tomuto problému existuje.

Především: mobilní telefony jsou fenoménem řekněme posledních patnácti let, jsou tedy ještě mladší záležitostí, než například počítače. Z toho na intenzivní používání připadá řekněme posledních sedm let. Z hlediska medicínského tedy jde o čas zanedbatelný - mobilní telefony se netáhnout ještě ani jednou generací lidí, symptomy nemají čas se rozvinout a degenerace není zřetelná.

Faktický průzkum vlivu mobilních telefonů je zatím v plenkách a vývoj je prudký - lékaři stále častěji protestují, že technické parametry mobilních telefonů se mění častěji, než oni stihnou prostudovat parametry telefonů předešlých.

Elmag. záření zatěžuje lidksou hlavu Je nesporné, že mobilní telefony vyzařují elektromagnetické záření - to je konec konců také důvodem jejich funkce. Řádově se jedná o 2 watty, tedy podstatně méně, než například u mikrovlnné trouby. Na rozdíl od mikrovlnné trouby ovšem tyto 2 watty jsou pár milimetrů od hlavy - a zde je kámen úrazu.

Antény mobilních telefonů jsou totiž konstruovány tak, aby poskytovaly maximální vyzářený výkon a citlivost - optimalizace vyzařování od hlavy, nikoliv do hlavy není tak častou záležitostí. Anténa totiž představuje výdaj - a mít anténu s výrobní cenou 5 nebo 10 USD je ve výsledné ceně poměrně solidní rozdíl.

Jedna výhoda tu ovšem je - firmy si uvědomují, že výkon telefonu vyzářený do lidské hlavy je výkon ztracený - takže sami o sobě jsou nuceny postarat se o to, aby se do lidské hlavy zářilo co nejméně. Citlivost telefonu je totiž zajímavá věc - na příznivost telefonu pro lidské zdraví se nikdo neptá...

Podle lékařských výzkumů údajně může dvacetiminutový hovor zvýšit teplotu vnitřních tkání lidské hlavy až o 0,1 stupně - nejhorší na tom je, že se lékaři začali přít, zda to škodí nebo je to jedno.

Seriosní odpověď na otázku, zda a jak mobilní telefonování poškozuje lidské zdraví, zatím neexistuje. Existují desítky vzájemně si protiřečících studií, kdy se jednotlivé týmy zaštiťují honosnými kapacitami lékařského ansámblu. A všichni svorně přiznávají, že patnáct let mobilního telefonování je málo na to, abychom zjistili, co nám to vlastně dělá.

Jisté je jedno: mobilní telefony se podílejí na vzniku nejrůznějších civilizačních syndromů a nemocí stejně tak, jako se na nich podílí televize, automobily, radary, přecpané nákupní haly a dorty Sachr. Mobilní telefony jsou dalším aspektem v řadě vedoucí k infarktu myokardu nebo náhlé příhodě mozkové. Vašim vředům rozhodně prospěje, když si během oběda mobilní telefon vypnete stejně tak, jako když přestanete konzumovat hamburger v zácpě na silnici. Ale to už je o něčem jiném - o tom, co nám způsobuje civilizace a její životní styl.

Něco pro sebe můžeme přesto udělat - můžeme se zajímat o to, které mobilní telefony nejvíce odklánějí škodlivé záření od naší hlavy, ti fanatičtější z nás se mohou zajímat o další ochranné pomůcky.

Ale o tom bude až další článek v tomto týdnu.

PS: Byl bych rád, kdyby se nám přihlásili lékaři ze svými názory - čtou nás lidé z tak prestžiních pracovišť, jako je IKEM, Medicom, lékařská fakulta UK atd. Máte nějakou zkušenost či názor? Pište...


Témata: Radar