Vládě chybí peníze, ale privatizaci Telecomu neurychlí

Ministerstvo financí neplánuje, že by kvůli nahrazení výpadku příjmů ze zrušeného prodeje Severočeských dolů urychlilo privatizaci Českého Telecomu. Privatizace by měla skončit příští rok.

Ministerstvo financí neplánuje, že by kvůli nahrazení výpadku příjmů ze zrušeného prodeje Severočeských dolů urychlilo privatizaci Českého Telecomu. Prodej státního podílu v Telecomu zahájil Fond národního majetku letos v lednu vypsáním tendru na výběr poradce. Samotná privatizace by měla skončit příští rok, uvedl pro ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

"Privatizace Českého Telecomu byla zahájena a očekáváme její standardní průběh. Žádné urychlení nechystáme," řekl Zeman.

Výpadek příjmu za Severočeské doly bude podle mluvčí FNM Petry Krainové potřeba nějak řešit, ale konkrétní opatření fond zatím nepřijal. Vláda minulý týden prodej Severočeských dolů s odhadovanou cenou kolem 7,5 miliardy korun zastavila a rozhodla se jednat pouze o prodeji Sokolovské uhelné společnosti. O Severočeské doly měly zájem společnosti J&T, Penta a Appian Group. Meziresortní komise doporučovala J&T.

Prodej 51,1 procenta akcií v Telecomu by mohl podle ekonomů vynést 50 až 65 miliard korun. O poradenství při privatizaci se uchází 11 firem a konsorcií. Jednu společnost výběrová komise ze soutěže vyřadila a ta se proti rozhodnutí odvolala. Poradce musí FNM oznámit vládě nejpozději v květnu.

Poradenská firma by měla vládě do poloviny roku doporučit způsob privatizace. Ve hře je buď forma přímého prodeje celých 51 procent jednomu investorovi, nebo prodej prostřednictvím veřejné nabídky akcií na kapitálových trzích. O Telecom se patrně budou moci ucházet telekomunikační firmy i finanční investoři. Zájem o podíl již neoficiálně projevily TDC a Goldman Sachs, PPF a údajně i Swisscom spolu se CVC Partners.

Akcie Telecomu se dnes kolem 14:00 obchodovaly za 341 Kč, což je o 1,5 procenta více než v pátek.