Google Android je nejméně bezpečný operační systém.

Google Android je nejméně bezpečný operační systém. | foto: hothardware.com

Viry útočí: Google Android je nejméně bezpečný operační systém

  • 113
Google Android je mezi příznivci chytrých telefonů aktuálně nejžádanější operační systém. Naneštěstí se často stává terčem útoků počítačových zločinců, kteří své aktivity přesouvají ze stolních počítačů na zranitelný segment smartphonů. Ve druhém čtvrtletí se počet takových útoků zvýšil o tři čtvrtiny.

Počet malwaru, který cílil na androidí zařízení, se v uplynulém čtvrtletí zvýšil o 76 % oproti prvnímu kvartálu. Android se tak stal nejčastěji napadaným a tím i nejméně bezpečným mobilním systémem, uvedla společnost McAffee.

První polovina letošního roku je z celkového pohledu výskytu škodlivého kódu nejplodnějším obdobím. Analytici McAfee předpokládají, že se počet telefonů napadených škodlivým softwarem vyhoupne k 75 milionům. Útoky jsou navíc stále sofistikovanější, a tak si uživatel smartphonu nákazy mnohdy vůbec nemusí všimnout. Vůbec poprvé se ve druhém kvartále objevil falešný antivir pro počítače Mac, které uživatelé stále častěji používají v obchodní sféře.

Google Android překonal nezáviděníhodným prvenstvím v počtu útoků všechny ostatní platformy. Zhruba 60 % všeho malwaru padá na bedra systému od Google.
 
Tvůrci škodlivého kódu svou taktiku stále vylepšují a přicházejí s novými nápady, jak důvěřivého uživatele vlákat do svých spárů. V případě Androidu využívají SMS s odkazy, vedoucí na malware nebo falešné reklamy, které lákají třeba na nové úrovně do oblíbené hry Angry Birds. V takových případech je uživatel přesměrován na URL, kde je lokalizováno prostředí, věrně imitující oficiální Market. Po klepnutí na ikonku stažení si ale uživatel telefon obohatí právě malwarem a nikoliv rozšířením známé hry.

Pět milionů emailových adres za sto dolarů

Procento úspěšnosti útoků kyberzločinců se odvíjí od počtu adresátů, kterým zprávy se škodlivým obsahem zašlou. Stovky tisíc nebo miliony emailových adres lze snadno koupit. Jak vyplývá ze zprávy, ceny se dle regionů příliš neliší a kontakt na osm milionů Němců nebo Rusů stojí shodně 200 amerických dolarů (zhruba 3 400 Kč).

Součástí této undergroundové ekonomiky jsou také ucelené balíčky, se kterými mohou noví adepti rychle začít kariéru kyber zločinců. Tady jsou již ceny vyšší a nejjednodušší balík vyjde zájemce na 400 USD, movitější mohou za efektivnější nástroje zaplatit i pětinásobek.