Virtuální operátoři hýbou i se sazbami EU roamingu, u některých služeb však směrem nahoru

Virtuální operátoři hýbou i se sazbami EU roamingu, u některých služeb však směrem nahoru | foto: Profimedia.cz

Otrlí virtuálové si s aktuálními cenami roamingu mnohdy nelámou hlavu

  • 9
Zohlednit regulaci ze strany Evropské unie musejí v sazbách eurotarifu také virtuální operátoři. Těch na tuzemském trhu působí desítky. V cenících mnohých z nich však budou zákazníci nové roamingové sazby platné od 1. července hledat zbytečně.

Na nařízení Evropské unie o maximálních možných výších roamingových sazeb museli mobilní operátoři působící v členských zemích reagovat poprvé již v roce 2007, od roku 2011 pak musejí sazby eurotarifu upravovat s roční pravidelností k 1. červenci. Ceny za roamingové služby v EU jsou nyní oproti roku 2007 o 80 až 90 procent nižší.

Maximální možné sazby eurotarifu se vztahují také na alternativní poskytovatele mobilních služeb, tedy virtuální operátory. Těch na českém trhu působí téměř osm desítek. Zajímali jsme se proto, jak zareagovali na letošní nařízení EU. Níže uvedené odráží stav k odpoledni 4. července.

Datujte s MOBIL.CZ i v EU

Zákazníci virtuálního operátora MOBIL.CZ mohou v členských státech EU využít měsíční datový balíček Datuji v Unii.

Za cenu 185 korun mají k dispozici FUP 100 MB. Balíček lze aktivovat opakovaně, podmínkou je pouze dostatečná výše kreditu.

Vysokým výdajům za datové připojení v EU zákazníky pak předejde finanční limit. Při jeho dosažení v průběhu jednoho kalendářní měsíce dojde k přerušení poskytování datového roamingu. Výše limitu činí 1 450 korun.

Zprvu jsme se podívali na tři co do počtu zákazníků největší virtuály, kteří v Česku působí. Jsou jimi BLESKmobil, Mobil.cz a Tesco Mobile. Všechny tyto subjekty mají nové sazby v cenících zohledněné, jejich výše přitom plně korespondují se sazbami platnými u mobilních operátorů, jejichž sítě využívají.

V případě virtuálů BLESKmobil a Tesco Mobile jsou tedy shodné s ceníkem O2, u MOBIL.CZ společnosti MAFRA, která provozuje portál iDNES.cz, pak s ceníkem T-Mobile (více o sazbách čtěte v článku EU srazila ceny roamingu až o 50 %. Letos naposled). Pouze MOBIL.CZ přitom nové sazby zohledňuje již od 15. června.

Neaktuální ceníky? Nic výjimečného

Čtvrtým největším virtuálním operátorem v Česku je podle informací z počátku letošního roku GTS Czech (více čtěte zde). Právě tento virtuál je tak prvním - ne však jediným, jak jsme se později přesvědčili - hříšníkem, co se zohlednění nařízení EU v sazbách eurotarifu týče. Ve středu 2. července měla GTS Czech na oficiálních stránkách stále zveřejněn ceník se sazbami platnými do letošního 30. června.

Nově sazby eurotarifu v ceníku dosud nezohlednil ani virtuál Oskarta, kterého provozuje společnost Vodafone. S předstihem alespoň nad přehledem v této chvíli již neplatných cen zveřejnil informační box s novými sazbami. Ty budou v cenících marně hledat i například zákazníci virtuálů Air Telecom, Aim Mobil, Connectica, Euro operator, Klokanmobil či MobilCall. A ve vyjmenovávání dalších bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Jde to i levněji. Pozor však při odesílání MMS

Někteří virtuálové pak naznačují, že roaming může být další možností, jak nalákat nové zákazníky. Nižší ceny než ty nařízené ze strany EU jsou však zatím spíše výjimkou.

Například u Centropolu vyjde minuta odchozího hovoru v EU na 3,50 Kč, odeslání SMS stojí 1,80 Kč a 1 MB dat jen 5 korun. V případě OpenCallu je pak sazba 3,50 Kč platná pro odchozí hovory i pro data, zaslání SMS vyjde jen na 1 korunu. Ještě níže jdou GoMobil či Netbox. Minutový příchozí hovor v EU v tomto případě vyjde jen na 2,50 koruny, respektive na 2 koruny u Netboxu. Sazba za 1 MB dat je pak vždy o korunu dražší.

Nepříjemné překvapení může na klienty některých virtuálů čekat ve chvíli, pokud o dovolené dávají přednost posílání MMS. V případě mobilních operátorů je sazba za odeslanou zprávu shodná se sazbou za 1 MB dat. Nepřevyšuje tedy částku 6,63 koruny. U virtuálů se však situace mnohdy liší.

V nařízení EU je uvedeno, že cena za odeslanou MMS nesmí přesáhnout maximální možnou sazbu za 1 MB dat. Ani virtuálním operátorem účtovaná částka by tak neměla přesáhnout hranici 6,63 koruny. Například Mobil od ČEZ si však podle aktuálně platného ceníku za odeslanou MMS z EU účtuje 10 korun, LAMA mobile pak o dalších 90 haléřů více.

Rekordmanem je však v tomto ohledu virtuál Ha-loo, který si za odeslání multimediální zprávy z členských zemí vezme 14 korun. Změna nenastane ani od 1. srpna, kdy má v platnost vstoupit nový ceník. Virtuál Ha-loo tak nové nařízení EU splňuje v obou cenících pouze ve dvou případech, a to minutovou sazbou za odchozí hovor (6 Kč/min) a sazbou za odeslanou SMS (1,90 Kč).

Totéž platí i u dat, kdy maximálně možnou účtovanou sazbu převyšuje o více než dvě koruny. Za 1 MB dat si totiž tento virtuál účtuje rovných 9 korun. Evropskou unií nařízení strop je přitom v přepočtu 6,63 koruny včetně daně.