Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víme, kde Telefónica O2 ukrývá své hostingové služby. Exkluzivní reportáž

aktualizováno 
Možnost umístit si svou síťovou a informační infrastrukturu mimo svůj provoz a svěřit její správu specialistům, takzvaný hosting, vyhledává stále více firem. My jsme navštívili moderní hostingové centrum operátora Telefónica O2.

Datové centrum Telefónica O2 | foto: Jan Lodl, Mobil

Hosting je poměrně elegantním řešením, jak může firma minimalizovat nutné investice do nákupu a provozu hardwaru, který potřebuje pro svůj provoz. Jde samozřejmě o prvky síťové infrastruktury, které zajišťují chod řady firemních aplikací a služeb. V dnešní době tak vzniká řada hostingových center, ve kterých si zákazníci mohou pronajmout vybraný hardware a internetovou konektivitu, nebo kam si mohou umístit své vlastní stroje.

Datové centrum Telefónica O2

I umístění vlastních serverů do hostingového centra je totiž pro mnohé společnosti daleko výhodnější, než je mít ve vlastních prostorách. Nároky na zabezpečení bezchybného chodu serverů a zabezpečení proti živelním pohromám jsou totiž mnohdy velmi vysoké a jejich splnění by bylo pro mnohé firmy finančně příliš náročné. Hostingová centra představují hotové řešení se špičkovou úrovní zabezpečení.

Datové centrum Telefónica O2

My jsme navštívili jedno z hostingových center, které provozuje společnost Telefónica O2 Services s. r. o., což je dceřiná společnost Telefónica O2 Czech Republic. Podle vyjádření zástupců společnosti nejsou hostingové služby pouhou doplňkovou záležitostí tradičních telekomunikačních služeb, zákazník tak dostane naprosto kompletní servis a jistotu stability.

Hostingové centrum Nagano se nachází v Praze 3 Strašnicích, nedaleko od Nákladového nádraží Žižkov. Z venku jde o nenápadný komplex, který na první pohled nikterak neprozrazuje, co se skrývá uvnitř. I to je relativně důležitý prvek bezpečnosti – tím, že nejsou hostingová centra příliš vidět, jim hrozí menší nebezpečí z hlediska nějakého cíleného útoku.

Datové centrum Telefónica O2

A jaké služby že to Nagano vůbec poskytuje? Nabídka je velmi široká. Začíná u pronájmu malých boxů o velikosti 5U ve stojanech umístěných v centru a končí možností pronájmu plochy, kam si klient může umístit svůj kompletní hardware včetně racků. Hardware si samozřejmě klient může pronajmout i od Telefónicy, dokonce je možné specialistům přenechat i kompletní správu umístěného hardwaru a na něm běžících služeb. Od toho se také odvíjí cena služeb, která začíná na 2100 Kč bez DPH měsíčně při prostém pronájmu jednoho boxu a končí na prakticky neznámé hranici. Cena za pronájem jednoho metru čtverečního se totiž dohaduje individuálně a záleží také na tom, jaké doplňkové služby si zákazník objedná.

Datové centrum Telefónica O2

Standardní službou pro všechny zákazníky je vysoká úroveň zabezpečení celého centra. A to ať už jde o zajištění konektivity, přísunu elektrické energie nebo zabezpečení proti požáru.

V sálech hostingového centra je udržována teplota v rozmezí 19 – 25 °C a vlhkost vzduchu 40 – 60 %. To jsou prý hodnoty, které servery snáší nejlépe. Konektivita je zajištěna třemi nezávislými přívody, z nichž dva mají přenosovou kapacitu 10 Gbit/s. Zákazníci si však mohou „dotáhnout“ i svoji vlastní konektivitu. Sály jsou samozřejmě bezprašným prostředím. Toho je dosaženo jednak neustálou filtrací vzduchu, tak i tím, že se jedná o přetlakové místnosti – tlak uvnitř je větší, než tlak venku a tak dovnitř nemůže nijak samovolně vnikat okolní vzduch a přinášet s sebou nečistoty.

Datové centrum Telefónica O2

Nezávislé jsou rovněž přívody elektřiny. Ty jsou dva a každý instalovaný rack má rovněž dva nezávislé přívody pro případ, že by došlo k nějaké poruše. Mimochodem, celé hostingové centrum má příkon 2MW.

Pokud by došlo k přerušení obou přívodů elektrické energie, stále není nic ztraceno. Krátkodobý výpadek pokryjí výkonné UPS – ty jsou čtyři a každá sestává ze dvou nezávislých modulů. Pro představu, každá UPS zabírá místnost o rozměrech odhadem tak 8 x 8 metrů, ve které je v řadě polic vyskládáno množství olověných akumulátorů. Každý z celkem osmi modulů je schopen vydat ze sebe 460 KW elektrické energie, což tedy bohatě postačí k pokrytí celkového příkonu a to po dobu 20 minut. Dlouhodobější výpadek pokryjí záložní diesel agregáty. Jde o velké stacionární motory se spotřebou 290 litrů paliva na hodinu provozu.

Datové centrum Telefónica O2

Úplného laika asi nejvíce ve sterilních sálech Nagana zaujmou obrovské červené hasící přístroje. Veliké červené tlakové nádoby jsou tu doslova na každém kroku. Obsahují plyn FM-200, který je v případě požáru okamžitě vypuštěn do ovzduší. Tím prudce klesne koncentrace kyslíku v sále a požár se tak zadusí. Člověk by však neměl mít problém s přežitím a měl by se bez potíží dostat ze sálu ven.

Datové centrum Telefónica O2

Prý však nejde o vůbec příjemnou zkušenost. Při schvalování centra do provozu totiž musela být zkouška hasícího systému provedena a její aktéři se prý necítili dvakrát dobře. Podle jejich slov je to prý „pořádná šlupka“, když je systém spuštěn.

V praktickém provozu však zatím systém nikdy potřeba nebyl. Nagano se vůbec chlubí naprosto spolehlivým provozem. Za celou dobu provozu od roku 2002 se prý nevyskytl ani jeden výpadek služeb pro zákazníky. Případné plánované i neplánované výpadky vždy pokryly záložní technologie a zákazníci tak vůbec nic nepoznali.

A zdá se, že ti jsou se službami Nagana docela spokojeni. Vždyť v posledním roce a půl se dosáhlo téměř kompletní vytíženosti kapacity centra. Mezi největší zákazníky patří třeba ministerstva dopravy a zemědělství, v Naganu běží i stroje zajišťující chod dálničního mýtného systému, část svých technologií sem nedávno přesunul i Seznam.

Na provoz centra dohlíží pracovníci O2 nepřetržitě 24 hodin denně. Celé datové centrum má celkem asi 28 zaměstnanců. Ti provádí jak dohled tak rutinní údržbu a správu svěřených zařízení a technologií. Zákazníci mají k dispozici i konfigurační místnost, kam mohou přijít a sami si odtud spravovat své stroje.

Datové centrum Telefónica O2

Vzhledem k úspěšnosti Nagana Telefónica O2 uvažuje o výstavbě dalších dvou hostingových center v České republice. Ta by pak doplnila stávající Nagano a hostingové centrum Brno.





Nejčtenější

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

S7 a S8 úvodní fotka
Takto vypadají vnitřnosti nejlepších samsungů. Je to úhledná práce

Viděli jste někdy „střeva“ telefonu? Během prohlídky servisního centra telefonů značky Samsung v rámci prodejny Alza v Holešovicích jsme měli možnost se...  celý článek

Další z rubriky

T-Mobile láká na jedinečné tarify na míru
T-Mobile sliboval tarify na míru. Věrným zákazníkům ale nic extra nedal

„Prodloužením smlouvy ušetříte,“ hlásá banner na webu T-Mobilu pod přehledem aktuálně nabízených tarifů. Láká jím na jedinečné tarify na míru, které si prý...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Operátora O2 zlobil mobilní internet. Zpomaloval se a vypadával

Na problémy s mobilním internetovým připojením upozorňovali uživatelé operátora na jeho facebookových stránkách. Připojení bylo několik hodin nestabilní,...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.