Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za telefonování v letadle pět dnů vězení, za zapnutý mobil jen tři dny

  • 6
Čínská policie zatkla během jediného měsíce tři cestující, kteří ignorovali upozornění aerolinek vyzývající k vypnutí telefonu. Jedna ze zadržených odmítla před odletem ukončit hovor, v tlachání s druhou stranou pokračovala bez ostychu i během samotného letu.

Ženu, která cestovala vnitrostátní linkou z Harbinu, zadržela po přistání na pekingském letišti místní policie. Za neuposlechnutí výzvy k vypnutí telefonu jí bylo uloženo pětidenní vězení, v Číně je totiž používání mobilu zakázáno během celého letu. Čínský úřad pro civilní letectví je jednou z organizací, které nevydaly benevolentnější pravidla.

Přísná Čína

Čínské letecké společnosti obvykle zakazují používání mobilu na palubě letadla. To, co je jinde ve světě běžné, je v Číně zakázané. Nemluvíme teď o telefonování, ale o jakémkoliv používání mobilu v letadle. Dokonce i na linkách, kde je k dispozici palubní wi-fi, jsou mobily zakázané. Cestující mohou používat tablety nebo notebooky.

Stejně tak v Číně striktně dbají na to, aby cestující neodeslal v odbaveném zavazadle externí baterii. Tu může mít u sebe na palubě, ale jen menší kapacity, a pokud na baterii není kapacita uvedena, tak baterie letí do koše. Nekompromisně.

Zatčení cestující z Harbinu není zdaleka ojedinělým případem. Jen v období mezi letošním 5. lednem a 6. únorem zatkli čínští policisté minimálně další dvě osoby, které neuposlechly v Číně obvyklou výzvu leteckých společností. Jejím prostřednictvím před odletem žádají cestující, aby vypnuli veškerá elektronická zařízení na palubě. .

Při další ženě, která si let do Pekingu zpříjemňovala používáním (nikoliv telefonováním) svého telefonu, stála ovšem trocha toho štěstí. V cele pekingské policie své svědomí zpytovala totiž „pouhé“ tři dny. Nicméně o den později policisté na letišti zatkli dalšího neukázněného cestujícího. Jeho provinění? Údajně na svém mobilu poslouchal hudbu během vzletu i přistání. „Komfortu“ policejní cely si tak užíval plných pět dnů.

Aerolinky na striktní dodržování výzvy dbají, přestože neexistuje žádný přímý důkaz, že by mobilní signál jakkoli rušil elektronické přístroje letadla. Nicméně podle studie Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA) uskutečněné v letech 2003 až 2009 bylo zjištěno údajně 75 elektronických zařízení, u nichž panuje podezření z rušení palubních systémů. V téměř polovině případů (29) mělo jít údajně o mobilní telefony.

V této souvislosti nelze nevzpomenout nedávnou kauzu Samsungu, problémový Note 7 tehdy aerolinky přinutil k vydání zákazu jeho používání během celého letu (připomenout si můžete zde).