Indie je jedním z cílových rozvojových trhů

Indie je jedním z cílových rozvojových trhů | foto: Profimedia.cz

Vesnický mobil - solidní byznys třetího světa

  • 35
Telefony pro třetí svět mají jednoduché ovládání, jsou odolné a mají baterie s dlouhou životností. V rozvojových zemích zaznamenávají telekomunikační operátoři i výrobci mobilních telefonů nejvyšší meziroční nárůst obratu.

Podle údajů analytické společnosti Wireless Intelligence bylo v minulém roce osmdesát procent nových uživatelů služeb GSM operátorů z trhů v Asii, Africe a Latinské Americe.

Operátoři cílí i na nejchudší obyvatele, které se snaží získat nabídkou speciálních telefonů a pomocí podpůrných programů. Informovali o tom tento týden Lidové Noviny.

Chudým pomáhají mikropůjčky

Situace dle nich hraje do not nadaci Gramín, která se snaží zpřístupněním mobilní komunikace zlepšit postavení chudých farmářů a venkovského obyvatelstva v rozvojových zemích.

K jejím programům patří mimo jiné i model mikropůjček stejnojmenné banky, který úspěšně provozuje v Bangladéši a Indii. Program „Village Phone“ (vesnický telefon), který provozuje nadace ve spolupráci s operátorem MTN, podporuje získání telefonního přístroje do jednotlivých vesnic ve Rwandě a Ugandě.

Program se uplatňuje i na Filipínách. Ve vesnicích je obvykle jeden majitel telefonu, „mikropodnikatel“, který přístroj půjčuje za poplatek ostatním. Ze zisku splácí mikroúvěr, za který si telefon pořídil, a zbylé peníze může použít pro svou vlastní potřebu. Cena sady skládající se z telefonu, antény a ruční nabíječky se pohybuje kolem dvou set dolarů.

Problémem je slabá infrastruktura a elektřina

Ředitel technologického centra nadace Gramín Peter Bladin pokládá další expanzi projektu za jistou: „I přes to, že předpokládáme zvýšení počtu individuálních vlastníků telefonů, stejně se o ně budou dělit s ostatními, zvláště na vesnicích. Například farmáři potřebují telefon hlavně v době setí a žní, takže sdílený přístroj jim úplně vyhovuje.“

Zavést signál mobilní sítě do některých oblastí ale mnohdy není jednoduché. „Operátoři v rozvojových zemích mají jiné starosti než v Evropě,“ řekl LN Bladin. „Problémem je především logistika – některé oblasti jsou bez elektřiny a základní infrastruktury a je nutné vynakládat mnoho peněz i na dopravu telekomunikačního vybavení a jeho údržbu,“ dodává Bladin.

Zavedení moderních technologií i na chudý venkov brání také politika vlád některých států, které zatěžují dovoz elektroniky cly a dalšími poplatky.

Telefony pro chudé obyvatele do dvaceti dolarů

V rozvíjejících se trzích vidí velkou příležitost k růstu i výrobci mobilních telefonů. Připravují pro ně speciální přístroje, jako je například Motofone od americké Motoroly.

„Je určený pro země, jako je Indie. Je odolný proti vlhkosti, prachu a má dlouhou výdrž na baterie,“ říká Radek Vychytil, obchodní ředitel divize mobilních telefonů firmy Motorola. Motofone dokáže komunikovat s uživatelem hlasem.

Telefony určené pro třetí svět má i finská společnost Nokia. „S ohledem na potřeby uživatelů v rozvojových zemích jsme vyvinuli spolehlivé a cenově dostupné telefony s jednoduchým ovládáním a také speciální povrchovou úpravou, zvyšující prachuvzdornost a umožňující lepší uchopení telefonu,“ řekla Šárka Baronová, manažerka marketingu a PR Nokie.

Mobily pro třetí svět budou díky technologickému pokroku ještě dostupnější. „Díky inovacím snižujícím počet součástek v telefonech je možné v příštích dvanácti až osmnácti měsících předpokládat uvedení telefonu v ceně kolem dvaceti dolarů za kus,“ řekl LN Ben Soppitt, ředitel pro strategii organizace GSM Association, sdružujících mobilní operátory celého světa.

V Ugandě funguje podle údajů nadace skoro sedm tisíc operátorů vesnických telefonů, z toho je 60 procent žen. Ve Rwandě, která s programem začala v červnu minulého roku, je zatím 200 majitelů vesnických telefonů.