Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velmi čínský telefon – pohled na CECT FG525

aktualizováno 
Čínský mobil CECT FD525 slibuje bohatou výbavu a dotykový displej. Ochutnejte s námi, jak takový ryze čínský mobil chutná a jestli se hodí pro běžnou práci, nebo jen jako rarita pro individualisty.

Mobily primárně určené pro čínský trh jsou v našich končinách opravdovou raritou. Zákazníci si je nevyberou kvůli značce, prověřené kvalitě, mnohdy ani kvůli funkční výbavě. Hlavní roli hraje především jejich neotřelost a neobvyklost. Dnes testovaný CECT FG525 je zatím asi „nejčínštější“ telefon, jaký jsme drželi v rukou.


Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Vysouvací telefon s dotykovým displejem, primárně určený pro čínský trh.


Oproti dříve testovaným telefonů stejného výrobce má model FG525 opravdu celkem mnoho specifik, která asi místním zákazníkům nebudou příliš po chuti. Přesto však stále může někoho zaujmout.

Design a konstrukce – solidní vysouvák

CECT FG525 je telefonem vysouvací konstrukce. Výrobce opět dokazuje, že kvalita zpracování pro něj není žádný problém. Jen v zavřeném stavu je ve vysouvacím mechanismu patrná lehká vůle. Jinak ale nikde nic nevrže a slícování jednotlivých plastů je příkladné. Na telefonu jsou použity především lesklé plasty, což trochu kazí celkový vizuální dojem – přístroj vypadá poněkud lacině. Jenže přesně tohle asi bude asijský vkus, vždyť podobně vypadaly i předchozí testované kusy.

CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

FG525 není žádným plagiátem, přesto některé detaily působí, jako bychom je již někde viděli. Asi nejvýraznější je to u mřížky reproduktoru a vůbec členění čelní části, který vzdáleně připomíná mobily Vertu.

Na čínské poměry je jinak design telefonu celkem uhlazený, ovšem to se nesmíte dívat na zadní stranu přístroje. Tam se nachází výstupek ukrývající čočku fotoaparátu – silné stříbrné rámování jasně odkazuje na zemi původu telefonu.

CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

Celkem elegantní je numerická část klávesnice, navíc se na ní docela dobře píše. Jen horní řada kláves by mohla být trochu dále od vysunuté hrany telefonu. Podsvícení není nikterak agresivní a jeho sytě oranžová barva dobře doplňuje jinak černou plochu klávesnice.

Příliš mnoho dalších detailů na telefonu nenalezneme. Na levém boku je konektor pro připojení USB datového kabelu, dole se nachází slot pro paměťové karty microSD. Poněkud úsměvně působí všelijaké nápisy kolem dokola telefonu – MPEG4 a PDA na čelní straně, CAMERA Mobile & Digital u čočky fotoaparátu, Super touch mobile na krytu baterie, nebo Sliding na zadní části vysunutého telefonu.

Displej a ovládání – potrapte si prsty

Podobně jako dříve testovaný model V668 disponuje i FG525 dotykovým displejem. To také znamená, že se někde v těle telefonu musí ukrývat stylus. Skutečně, pero se celkem umně schovává v pravém dolním rohu. Po jeho vytažení však rozhodně nadšeni nebudete. Místo pořádného stylu totiž jde spíše o podivné párátko, navíc teleskopické. Věřte, že pokud s ním budete chtít telefon ovládat, budou vás po pár minutách neskutečně bolet prsty, které musí být při držení pera hodně zkřivené.

CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

Samotný displej se zdá být shodný s tím u modelu V668 – tedy s rozlišením cca 176 x 220 pixelů. Ničím nepřekvapí ani neurazí. To se ovšem nedá říci o grafickém ztvárnění uživatelského prostředí. To je na naše poměry přinejmenším řečeno podivné, ikony v menu mají hodně daleko jak do elegance, tak i do hravosti některých asijských modelů.

U CECT V668 se nám docela líbilo trochu netradiční uspořádání menu, FG525 má menu klasické maticové. To vůbec není na škodu, horší je ovšem nelogičnost některých kroků, které je zapotřebí při ovládání telefonu podstoupit.

CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

CECT FG525 CECT FG525 CECT FG525

Pokud například chcete začít psát novou zprávu, musíte nejdřív do menu zpráv – tam se dostane buď z hlavního maticového menu, nebo pomocí drobné ikonky těsně pod displejem. Pak zvolíte položku nové zprávy a otevře se další podmenu, kde si teprve vyberete, že opravdu chcete zprávu psát. Po napsání zprávy naštve další otravná věc – potvrzovací dialog, který zůstane na displeji chvíli viset, nebo jej musíte ještě jednou potvrdit kontextovou klávesou, nebo středem navigačního kříže.

CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

Ani samotné psaní zpráv není nikterak pohodlnou záležitostí. Žádná z kontextových kláves totiž neslouží jako klávesa mazací – pro smazání napsaného znaku je nutné klepnout na displej do pole pro psaní zprávy – tím se otevře druhá úroveň editoru, ve které jsou k dispozici speciální znaky a právě tlačítko pro mazání. Opovažte se ale tuto část editoru opustit stiskem kontextové klávesy return – všechny změny tak totiž ztratíte. Správnou cestou je potvrzení napsaného textu klávesou OK.

CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

V popisu dalších nelogičností bychom mohli pokračovat dál, nepříjemné je například ovládání fotoaparátu, kdy po vyfoceném snímku musíte čtyřikrát stisknout některou z kláves, abyste mohli začít fotit znovu. Pro našince tedy opravdu ovládání CECTu není.

Funkce – další nedodělávky

CECT FG525 disponuje všemi běžnými funkcemi mobilních telefonů dneška. Poměrně zajímavě je členěný adresář, který standardně zobrazuje dělení do skupin. Jednotlivé skupiny pak musíte otevřít a teprve v nich hledat. Ovšem opět pouze listováním nebo ručně pomocí pera, na vyhledávání, byť pomocí prvního znaku, zapomeňte. Adresář jinak pojme 500 záznamů.

CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

Mnohé další funkce telefonu jsou na tom podobně jako adresář. Největším gólem je nemožnost ztlumení vyzvánění telefonu. To totiž při příchozím hovoru hraje hodně hlasitě – telefon však postrádá jakékoli ovládací prvky pro zmírnění jeho hlasitosti, patřičnou položku jsme nenalezli ani nikde v menu telefonu. Předinstalované čínské hity se tak snadno mohou stát vaší noční můrou. A to si teprve nepřejte slyšet, jaký zvuk telefon vydává, když mu dochází energie v baterii. Reproduktor při tom všem navíc ještě neskutečně skřípe, zvuk z něj není příliš kvalitní ani při telefonování.

CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

displej CECT FG525 displej CECT FG525 displej CECT FG525

Pokud si přeci jen CECT FG525 koupíte, získáte i užitečné funkce. Až tři budíky, překvapivě funkční kalendář (má pouze měsíční a denní pohled), světový čas, kreslící program nebo dvě docela zábavné hry. Nechybí ani hlasový záznamník, přehrávač videa, nebo MP3 přehrávač, který umí hrát na pozadí.

CECT FG525

fotografie pořízená CECT FG525 fotografie pořízená CECT FG525
fotografie pořízená CECT FG525 fotografie pořízená CECT FG525

Samostatnou kapitolou je vestavěný digitální fotoaparát, který opět potvrzuje, že Číňané ne vždy vše dotáhnou do konce. O jeho krkolomném ovládání jsme již hovořili, teď je řeč o kvalitě samotných snímků. Rozlišení 1,3 megapixelu ničemu nepomůže, to co fotoaparát předvádí, nemůže schvalovat ani ten nejzarytější zastánce fotomobilů.

Shrnutí – jen pro opravdu velké individualisty

Vyloženě špatný mobilní telefon jsme snad nikdy nerecenzovali. Ani CECT FG525 není úplně nepoužitelný. Jen je jeho ovládání spojeno s neobvyklými obtížemi, na které si asi málokdo bude chtít zvykat.

Telefon proto můžeme doporučit opravdu pouze velkým individualistům, kteří touží po neobvyklém přístroji. A to neobvyklém ve všech směrech. Na druhou stranu, v našem státě žije i nemalá asijská komunita, které by se naopak mohl přístroj trefit zcela přesně do vkusu a ocení dotykový displej. Případně doporučujeme dříve testované mobily značky CECT (V668 nebo tento na dvě karty SIM), které se ovládají podstatně lépe.

Telefon zapůjčila společnost S&CC s.r.o. (zakoupit jej můžete zde)

Proč koupit?

  • velmi individualistický kousek
  • dotykový displej 

Proč nekoupit?

  • nemožnost ztlumit vyzvánění
  • specifické ovládání
  • absence češtiny
  • nekvalitní fotoaparát

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

4 500 Kč

Nejčtenější

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Další z rubriky

Nová meizu mají dva displeje i duální fotoaparát
To tady ještě nebylo. Unikátní smartphony mají barevný displej i vzadu

Přinést do dnešního přeplněného segmentu chytrých telefonů něco originálního není snadné. Čínskému Meizu se to podařilo integrací druhého displeje na záda...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Render chystaného Xiaomi Mi 6c
Xiaomi se daří a rozšiřuje výrobu vlastních procesorů

Firma Xiaomi je aktuálně již pátým největším výrobcem smartphonů. Podle nepotvrzených zdrojů nyní chystá odlehčenou verzi svého současného topmodelu. Přístroj...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.