BenQ-Siemens E71

BenQ-Siemens E71 | foto: Mobil iDNES.cz

Velký průvodce po nových Benq-Siemensech

  • 9
Značení mobilů Siemens bylo poměrně jednoduché. S příchodem nové značky Benq-Siemens je skoro všechno jinak. Pokud se v označení mobilů nové značky nevyznáte, přinášíme vám jednoduchý návod k rozkódování.

Mobily značky Siemens měly jedno z nejpřehlednějších značení. Jenže po loňském spojení tohoto tradičního výrobce s tchajwanskou společností Benq, se označení poměrně radikálně změnilo. Jestliže dříve nebyl problém vybrat si nový Siemens velmi snadno, dnes se v záplavě na první pohled podivně označených modelů málokdo orientuje. Nyní vám proto nabízíme klíč k rozpoznání modelů Benq-Siemens.

Vyznat se v mobilech Siemens bývávalo docela snadné. Od modelové řady 10, tedy zhruba od roku 1998, používal až do loňska Siemens stejný způsob značení. Zhruba každý rok Siemens představil novou řadu mobilů se stejným číselným označením: 10, 25, 35, 45, 55, 65 a poslední řadou byla řada 75. Mobily této řady se stále doprodávají.

Inspirace u Mercedesu

Mobily v jednotlivé řadě odlišovalo písmeno před číselným označením. V případě písmen se Siemens inspiroval u Mercedesu a tak nejnižší řada si nesla označení A, střední třídě připadlo písmeno C a luxusní či high-tech modely nesly v čele písmeno S. Pro odolné mobily pak připadlo označení písmenem M.

Existovala i řada výjimek. Modely převzaté od jiných výrobců většinou neměly na konci označení pětku, ale nulu. V řadě 30 a 40 to byly modely od převzaté značky Bosch, později pak Siemens nabízel několik modelů, které si nechal vyrábět u asijských firem. Jednalo se například o modely ST60, CL50. Jenže aby to nebylo jednoduché, třeba model C60 byl čistokrevný Siemens a naopak véčko CL55 vyráběla společnost Bird.

Nové označení

Od letošního roku, po převzetí společností Benq, nesou mobily značky Benq Siemens nové označení. Na první pohled je zřejmé, že se nadále nepokračuje v zavedených kolejích. Má tedy označení nějakou logiku? Má a rozkódování je poměrně snadné.

Zachováno zůstalo písmenné označení modelových řad:

  • A - levné mobily nejnižší třídy (Jednoduché použití)
  • C - telefony nižší střední třídy (Zábava a emoce)
  • M - odolné mobily, modely pro sport (Aktivní život)
  • S- přístroje vyšší třídy (Profesionální přístroje)
  • E - exkluzivní modely nejvyšší třídy (Výjimečný produkt)
  • P - chytré mobily - není jasné, jestli se stejně budou značit i další modely

V závorce u každého modelu uvádíme charakteristiku, kterou jednotlivým řadám dal přímo výrobce. Opět nelze přehlédnout inspiraci v označení modelových řad Mercedesu. Jen řadu S přeskočila řada E, která je v hierarchii Mercedesu pod řadou S.

Budeme-li pokračovat dále, přibude za první písmeno druhé. To opět není žádná novinka, druhé písmeno používal i Siemens. Ve své podstatě druhé písmeno značí konstrukci telefonu:

  • L - vysouvací mobil
  • F - véčko
  • X - speciální konstrukce
  • Bez označení - klasická konstrukce

Následuje dvojice čísel. První číslo udává pozici modelu v dané modelové řadě, druhé udává generaci modelu. První číslice může být v rozsahu 19, u druhé se zatím počítá s číslicemi 1 až 5. Rozlišení je následující:

  • 1 - generace 85 (rok 2006)
  • 2 - generace 95
  • 3 - generace 105
  • 4 - generace 115
  • 5 - generace 125

Přitom platí, že generace 85 je aktuální a jedná se o následovníka předchozí generace 75, s kterou skončil Siemens.

Teorie v praxi

Pojďme dekódovat. Model EF81, jehož recenzi jsme vám tento týden nabídli, patří do nejprestižnější řady E. Písmeno F znamená, že se jedná o véčko. Číslice 8 určuje téměř nejvyšší třídu a poslední číslice 1 nám prozradí, že se jedná o generaci 85, tedy první po poslední bývalé řadě Siemensu.

Sami si můžete zkusit dekódovat všechny nové mobily výrobce. Vyjde vám, že například modely CL71 a CF61 patří do stejné modelové řady C. První má vysouvací konstrukci, druhý rozvírací. Model CL71 patří výš než véčko CF61, neboť 7>6. Oba pak svorně reprezentují první generaci (G85).

Zádrhel v podobě černých ovcí

Na závěr dodejme, že již nyní najdeme v portfoliu Benq-Siemensu dvě černé ovce. Jedná se o modely S88 a S68, jejiž poslední osmička do výše uvedeného schématu nezapadá. Osmička je v tomto případě použita z důvodu duplicity dvou modelů ve stejné řadě, na stejné úrovni a se stejnou konstrukcí - viz modely S88 a S81. Případně může být použita i šestka.

Pro snažší rozlišení jsme pro vás připravili následující tabulku:

A

C

M

S

E

P

1

 

 

 

 

 

 

2

Siemens AL21
AL21

 

 

 

 

 

3

Siemens A31
A31

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

Siemens AF51
AF51

 

 

 

Benq-Siemens EF51
EF51

 

6

 

Benq-Siemens CF61
CF61

 

Benq-Siemens S68
S68 

Benq-Siemens E61
E61

Benq-Siemens P51
P51

7

 

Benq-Siemens CL71
CL71

 

 

Benq-Siemens EL71
EL71

 

8

 

Benq-Siemens C81
C81

 

Benq-Siemens S81
S81

Benq-Siemens S88
S88

Benq-Siemens EF81
EF81

 

9

 

 

 

 

Benq-Siemens EF91
EF91

 

Rozdělení nových modelů Benq-Siemens podle modelové řady (sloupce) a postavení modelu v dané řadě (řádky). Čím vyšší číslo, tím lepší model. Kliknutím na obrázek získáte podrobné informace k daným modelům.

Z tabulky je patré, že mnoho modelů ještě na své představení čeká. To naznačují i neoficiální informace od výrobce. Stejně tak lze očekávat, že například modely řady A těžko dosáhnou na úroveň devět a naopak modely vyšších tříd pravděpodobně neklesnou pod úroveň pět. Například u řady C bude rozsah 1 až 5 patřit modelům na úrovni bývalých modelů Siemensu třídy C a přístroje s první číslicí v rozsahu 6 až 9 nahradí dřívější modely vylepšené třídy CX, která již v novém označení neexistuje.