Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn | foto: bloomberg.com

V čínském Foxconnu umírali dělníci. Nešťastnou náhodu následovala sebevražda

  • 132
Společnost Foxconn, hlavní partner Applu, v minulých dnech informovala o úmrtí dvou dělníků v továrně v čínském Čeng-čou. Případy sebevražd pracovníků kvůli tvrdým pracovním podmínkám Foxconnem otřásly před pěti lety.

Dosud poslední případy zmařených lidských životů zaměstnanců čínského giganta se odehrály v polovině srpna. Podle agentury Reuters utrpěla žena zranění neslučitelná se životem cestou do práce, když přecházela přes koleje. Podchody pro pěší totiž byly z důvodu vydatných dešťů pod vodou, proto musela přelézt plot a přejít přímo přes koleje.

Deník Wall Street Journal má podrobnější informace také o druhém úmrtí. V tomto případě se již jednalo o sebevraždu. Jednatřicetiletý muž se po odpracování své noční směny rozhodl vyšplhat do nejvyššího patra budovy a skokem dolů ukončit svůj život. Ve Foxconnu přitom kompletoval iPhony teprve měsíc.

Apple v oficiálním prohlášení na oba incidenty ubezpečuje, že pracovní podmínky zaměstnanců jsou pod neustálým dohledem a musí splňovat přísné normy Applu. Dodává také, že oba případy úmrtí v Čeng-čou budou podrobně prošetřeny. Zaměstnancům jsou rovněž k dispozici nejrůznější asistenční programy a poradci.

Foxconn při přípravě uvedení nové generace iPhonů zaměstnává až 1,3 milionu dělníků a vzhledem k takové obrovské pracovní síle jsou přeci jen případy úmrtí poměrně vzácné. V letech 2010 až 2011 média upozornila na sérii sebevražd dělníků z důvodu velmi špatných pracovních podmínek. Inspekce tehdy odhalila velký počet přesčasů, nízké mzdy a nedostatečné zajištění bezpečnosti práce.

Foxconn sice tehdy pod tlakem médií, aktivistů i samotného Applu pracovní podmínky značně vylepšil, ovšem jak dodává deník Wall Street Journal, platové podmínky se v posledních letech naopak zhoršily.

Dělníkovi ze základní měsíční mzdy bez přesčasů po odečtení nákladů na stravu a bydlení zbude asi 1 400 juanů, tedy v přepočtu asi 5 000 korun. V případě přesčasů může dělníkovi zůstat dvojnásobek, což je ale stále citelně méně než před několika lety, kdy by za stejných podmínek po odečtení nezbytných výdajů zůstalo i 5 000 juanů (18 tisíc korun).

Vedení Foxconnu rovněž zpřísnilo podmínky pro práci přesčas. Delší směny tak mohou vykonávat pouze pracovníci, kteří do firmy dovedou dalšího zaměstnance. Ostatní jsou pak odkázáni na měsíční mzdu výše životního minima stanoveného vládou. Objevují se proto případy zoufalých dělníků, kteří zaplatí cizincům, aby do Foxconnu nastoupili jen proto, aby sami mohli pracovat přesčas.