Souboj špičkových smartphonů

Souboj špičkových smartphonů | foto: Koláž Mobil iDNES.cz

V říjnu začne nové porcování trhu s mobily. Zaútočí Apple

  • 9
Na pozadí boje výrobců o co nejlepší telefon se odehrává nenápadná taktická bitva o to, jaký mobilní operační systém zvítězí. V softwaru pro mobily se totiž točí miliardy dolarů.

Letošní vánoční sezona bude splněným snem snad všech fandů moderních technologií. O své místo na slunci, či spíše pod vánočními stromky, se poperou největší a nejvýkonnější mobily historie.

V úterý totiž firma Apple s největší pravděpodobností představí svůj dlouho očekávaný telefon iPhone 5, kterým chce ovládnout podzimní a zimní trh. Její arcirival Samsung už několik měsíců válcuje konkurenci svým mobilem Galaxy II a firma Amazon začne 15. listopadu prodávat jeden z nejlevnějších dotykových tabletů na světě.

Návrat mezi mobilní elitu chystá také Nokia. Podle informací MF DNES 26. října na své londýnské konferenci hodlá uvést nový telefon, jenž bude používat software od společnosti Microsoft. Na podzim a v zimě se tak budou nanovo rozdávat mobilní karty. Kdo bude mít eso?

Nejde o souboj značek, ale výrobců systémů

Popularita takzvaných chytrých mobilních telefonů, které jsou vybaveny operačním systémem a mnoha lidem dnes nahrazují přenosné počítače, prudce roste. V Evropě se podle informací společnosti Gartner jejich podíl na celkových prodejích mobilů nyní pohybuje kolem čtyřiceti procent.

Rok od roku přitom po těchto přístrojích sahá více lidí, neboť ceny nejlevnějších z nich spadly pod hranici čtyř tisíc korun. To je cena, za kterou se prodávají tradiční "tlačítkové" telefony. Souboj výrobců je ovšem jen jedním, paradoxně méně důležitým bitevním polem.

Tím hlavním je oblast operačních systémů, které populární telefony používají. Právě na ně totiž jejich tvůrci navazují lukrativní služby, jako je například prodej programů, hudby či filmů.

Přestože nejvíce nových telefonů se dnes podle statistik firmy Gartner prodává se systémem Android od firmy Google, vítězem klání je prozatím firma Apple. Viděno čísly výnosů z internetových obchodů, jež mají všichni výrobci operačních systémů, Apple trhu zcela dominuje.

Podle analytické společnosti IHS za loňský rok lidé na celém světě utratili za aplikace do mobilů více než dvě miliardy amerických dolarů. Bezmála 83 procent z těchto peněz ovšem vydali majitelé telefonů iPhone. O zbytek se dělí firmy RIM (výrobce komunikátorů BlackBerry), Nokia a Google. Zatímco uživatelé Applů utratili za mobilní aplikace 1,8 miliardy dolarů, fanoušci Androidu jen 102 milionů.

Objem trhu mobilních aplikací roste každý rok o více než 60 procent a telefony se systémem od Googlu velmi rychle nabývají na popularitě. Podle Jacka Kenta, analytika IHS, budou rivalové postupně stahovat náskok Applu. V roce 2014 by se mohl jeho podíl ustálit na padesáti procentech trhu. Právě proto je nyní důležité, kdo k sobě přitáhne více uživatelů.

Uvede Apple levný iPhone?

S poklesem cen chytrých mobilů se Apple se svými exkluzivními výrobky dostává pod tlak. Nejlevnější Smartphony totiž stojí kolem čtyř tisíc korun, zatímco iPhone bez závazku v prodejnách operátorů zájemci pod šestnáct tisíc korun neseženou.

Je to jeden z důvodů, proč experti tvrdí, že v úterý by Apple mohl představit zároveň s novým iPhonem 5 i levnější variantu telefonu, která bude mít menší paměť a bude vycházet ze staršího modelu.

V tchajwanských továrnách firem Hon Hai Precision Industries a Pegatron si firma prozatím rezervovala výrobní kapacitu pro 45 milionů přístrojů.