Ve starých mobilech se často dají najít osobní data

Ve starých mobilech se často dají najít osobní data | foto: Mobil.iDNES.cz

V polovině mobilů z druhé ruky najdete intimní fotky nebo čísla kreditek

  • 50
Výzkum společnosti Disklabs, který zkoumal mobilní telefony, prodávané na populárním serveru eBay, přinesl šokující zjištění. V mobilech z druhé ruky se našly nejen SMS zprávy, ale i intimní obrázky původních uživatelů nebo informace k jejich kreditní kartě.

Analyzováno bylo 50 telefonů koupených přes eBay. Zůstaly v nich osobní informace, ale výjimkou nebyla ani pornografie. V 26 z nich byly informace, jako je adresa, PIN kódy a číslo kreditní karty. Z 60 procent se daly získat telefonní čísla z adresáře. Zhruba každý pátý obsahoval videa více či méně osobního charakteru a informace z kalendáře.

Kámen úrazu může spočívat i v tom, že ne vždy stačí data jednoduše smazat. Resetovat zcela telefon a vrátit ho k továrnímu nastavení je asi nejbezpečnější cesta, jak se jakékoliv osobní stopy v telefonu natrvalo zbavit.

"Uživatelé jsou, co se týče přístupu k osobním datům, velmi naivní, a celý problém ještě zvětšuje mnoho nabídek, kdy dostanete například slevu na nový mobil výměnou za starý," říká Simon Steggles, ředitel společnosti Disklabs.

Jak se zbavit dat

Co se týče dat, uložených na kartě, je nejbezpečnější použít čtečku. Smazání dat v počítači je mnohem bezpečnější, než přes funkce telefonu. Paměť telefonu pak nejlépe vymažou speciální programy, které data přepíší nulami nebo náhodnými znaky.Nemáte-li k dispozici počítač, je nejlepší resetovat celý telefon do základního nastavení a celý obsah paměti zaplnit například videem prázdné zdi, dokud se obsah zcela nezaplní. Tím jsou původní data přepsána a nejdou již obnovit.

Nebezpečí ztráty kontroly nad svými osobními daty ale nemusí spočívat jenom v prodání telefonu. Zákeřné mohou být i nejrůznější aplikace, které si do svého mobilního telefonu stáhnete. Některé z nich sesbírávají data a čas od času dojde ke skandálu, že se podivuhodným způsobem dostanou kamsi na čínský web nebo do rukou rozesilatelům nevyžádané reklamy.

Nutné je samozřejmě pozorně číst, co odklikáváte, a neschvalovat žádné podezřelé "požadavky" aplikací. Objevují se už i různá řešení tohoto problému, jako je například nástroj TaintDroid, který dokáže v reálném čase zanalyzovat aplikace pro Android a podat vám zprávu o tom, zdali náhodou nesbírají citlivé informace.