Čínský telefon Gowell

Čínský telefon Gowell | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Úspěch čínských výrobců: stačí dotykáč nebo zlatý plech

  • 3
Singapur (Od zvláštních zpravodajů Mobil.cz) - U nás neznámá čínská značka Gowell úspěšně obsazuje především asijský trh s levnými mobily. Prozkoumali jsme její produkci a recept na úspěch je jednoduchý: podpora dvou SIM, ideálně dotykový displej, nízká cena a nebo alespoň plechový kryt se zlatou nebo stříbrnou povrchovou úpravou.

Nabídka Gowellu je velmi široká a na svém stánku na veletrhu ComunnicAsia to i prakticky předváděl. Tedy jen do chvíle, než jsme chtěli jeho produkci zdokumentovat.

Souhlas s fotografováním nám nakonec musel dát až výkonný šéf značky, když jsme ho přesvědčili, že o produktech chceme opravdu psát a nikoliv je okopírovat a vyrábět sami. Což je docela úsměvné při pohledu na některé přístroje, jejichž design jsme už někde viděli. Jenže to je v Asii běžná praxe a místní rozhodně nepřekvapí.

Jenže právě takové mobily, které nabízí například zmíněný Gowell, kradou velkým výrobcům tržní podíly po celém asijském regionu. Třeba Nokii spadl tržní podíl na indickém trhu za poslední dva roky ze sedmdesáti na třicet procent. A za vše mohou právě neznámé čínské značky. Jednotlivě není jejich tržní podíl velký, ale celkově jim patří slušné místo na trhu.

Gowell je čínský výrobce z Shenzenu, což je speciální průmyslová a obchodní zóna nedaleko Hong Kongu. Výrobce cílí především na domácí trh a na Indii, Indonésii a další země jihovýchodní Asie. Ale některé modely, podle všeho, dodává i evropským a severoamerickým operátorům pod jejich značkami.

Většina produkce představuje velmi levné mobily, jen na vrcholu nabídky trůní několik smartphonů s operačním systémem Android. I ty ale patří mezi levné přístroje s cenou v přepočtu do 3 500 korun.

Čínské telefony Gowell
Čínské telefony Gowell

Hlavním tahákem jsou levné dotykové mobily bez otevřeného operačního systému se základní výbavou, ale s podporou dvou SIM. Což je ostatně na asijských trzích u levných mobilů téměř nezbytnost. Výbava je v některých případech opravdu velmi slabá, čemuž ale odpovídá i velmi nízká cena. Ta u dotykových modelů startuje už pod tisícem korun. Na druhou stranu výbava vždy čítá podporu dvou SIM, slot na paměťové karty a hudební přehrávač.

Na druhé straně modelového spektra najdeme vcelku slušně vybavené modely s Androidem, které na jedné SIM podporují i 3G sítě, mají wi-fi, GPS a další obvyklé funkce. Android je přítomen ve verzi 2.2. Obdobnou výbavu, ale bez podpory 3G, má i špička "hloupých" dotykáčů.

Nás ale na stánku Gowellu zaujala především designová řada L629/639, kde vyšší číslo znamená menší a hůř vybavený telefon. V obou případech ale představují stylové Gowelly vymírající druh klasických mobilů, ovšem s výrazným krytem, který je vyrobený z plechu (buď stříbrného nebo v barvě zlata). Výsledek je poněkud zvláštní, ale prý je o tyto modely velký zájem. Zajímavostí jsou značně velké rozměry modelu L629 a 0,3megapixelový fotoaparát menšího sourozence.

Čínské telefony Gowell
Čínské telefony Gowell

Ještě podivnější jsou modely L300 a L500 se zvláštní vytáčecí konstrukcí, která jinak dávno skončila v propadlišti dějin. Zvlášť pikantní to je u vyššího modelu, který podporuje 3G a velkoobchodníci si jej mohou objednat i s operačním systémem Android. Oba modely kombinují dotykový displej s mobilní klávesnicí a výrobce pro ně připravil velmi sebevědomé označení Legenda, které pak najdeme i u několika dalších modelů.

Čínské telefony Gowell
Čínské telefony Gowell

Na závěr nás zaujal stylový model GM612, který na sobě nese logo značky výrobce kávy Tonino Lamborghini. Můžeme jen doufat, že italská kávová firma o tomto "svém" mobilu ví. Sama si totiž nechá vyrábět mnohem luxusnější model Spider, který má k vyobrazenému přístroji stejně daleko, jako italská káva k meltě.

,