Unie chce zvýšit konkurenci v mobilní Evropě

  • 4
Mobilní telefony, pevné linky nebo ADSL internet čeká v budoucnu mnohem tvrdší konkurence a možná i nižší ceny. Nejvýše postavený úředník přes telekomunikace, komisařka Viviane Redingová, se zakousla do trhu, v kterém se ročně otočí 270 miliard eur a který podle ní v některých oblastech funguje špatně.

Podle jejích představ představených včera by se v evropských zemích měly od sebe oddělit sítě od operátorů.

Oddělená infrastruktura od služeb by vedla například k tomu, že by mohlo vzniknout více firem a značek podnikajících na stejných „drátech a sloupech“. „Musíme otevřít trhy, kde zatím působí dominantní hráči. Naše analýzy jasně dokazují, že po liberalizaci těchto trhů se více investuje a ceny pro spotřebitele klesají,“ řekla komisařka. Odkázala na situaci v USA, kde se nuceně rozdělil monopol AT&T.

Prohlášení vyvolalo zděšení v řadách bývalých telekomunikačních monopolů, Redingová své prohlášení zmírnila a jako příklad uvedla Británii. Bývalý britský monopol BT kvůli tvrdé regulaci ztratil své výsadní postavení a tamní prostředí je nyní vysoce konkurenční.

Jako příklad evropského problému uvedla Deutsche Telecom či France Telecom, které ovládají až 80 procent vysokorychlostních sítí. Ve Spojených státech má největší z operátorů jen osmatřicetiprocentní podíl.

„V České republice se spojí Eurotel s Českým Telecomem, a tak je v rámci čistého konkurenčního prostředí nutné umožnit konkurenci poskytovat pevné i mobilní služby,“ říká publicista Martin Zikmund.

Například nově vzniklí telefonní operátoři se zatím v Česku marně snaží dohodnout na nájmu části mobilních sítí. Koncept označovaný jako virtuální operátoři v řadě států rozproudil konkurenci, ale i operátory málo vítanou cenovou válku.

Zájem o virtuální operátorství u nás existuje. „Máme stále zájem o nájem nevyužitých kapacit sítí jednotlivých operátorů,“ potvrzuje Pavel Kaidl z GTS Novera.

Je to ale na dohodě mezi operátory. Podle Jakuba Hrabovského z Vodafone je zákazníkovi v podstatě jedno, přes jakou síť nebo technologii k němu služby operátor přivede. "Zajímá ho především kvalita nabídky a ne to, jak jí dosáhneme,“ dodává.

Český Telecom, který se od 1. července spojí s Eurotelem do jedné firmy, nechce bruselské nápady komentovat. „Zatím se jedná pouze o návrh,“ řekl Martin Žabka z Českého Telecomu. „Myslíme si, že jakýkoliv umělý zásah do pravidel volného trhu nepřináší nic dobrého, spíše naopak,“ dodal Žabka.

Redingová chce také omezit možnost jednotlivých států udělovat operátorům výjimky, a naopak zrušit veškerou regulaci u šesti z osmnácti sledovaných služeb.

Unii zajímá i cena SMS

Autorka návrhu by si v budoucnu ráda posvítila i na ceny textových zpráv, kterých Češi pošlou miliardy ročně. Nicméně podle  komisařky by bylo vhodné se podívat i  na tento dosud neregulovaný trh. „Jde o prvotní analýzy, ale zdá se, že firmy ceny (SMS) nadsazují,“ uvedla Redingová. Textové zprávy jsou pro operátory jednou z vůbec nejziskovějších služeb.

„Rozšíření regulace na textové zprávy dál zvýší břemeno, které musí operátoři nést. Už nyní jsou ohrožené jejich příjmy z roamingu, což se může projevit na cenách volání nebo omezení dotací na telefony,“ míní Richard Ireland, analytik Ernst & Young. Redingová totiž má brzy oznámit svůj plán, jak docílit levnějšího volání z ciziny.

Někteří operátoři už ohlásili a v některých případech i snížili ceny volání ze zahraničí. V Česku však také zrušili výběr operátora, přes kterého lze volat z ciziny domů. Většinou na jednotlivých kontinentech platí jednotné ceny, nezáleží na zahraničním operátorovi, přes kterého voláte. Ceny však v některých případech vzrostly, v případě textovek zdražil roaming až na trojnásobek.

O nových plánech Evropské komise se bude jednat až do října. Do konce roku chce Redingová získat souhlas členských států. Nová pravidla hry mají začít fungovat v roce 2010.