Umí všechno a chce se stát legendou - Nokia N80

  • 33
Nokia N80 nabídne nejnovější operační systém, podporu UMTS a bezdrátových sítí Wi-Fi či velmi kvalitní displej. Finský výrobce se navíc s tímto modelem vrací k vysouvací konstrukci, která otevřela vrátka všem chytrým telefonům platformy S60.

Nokia N80 se světu představila již loni na podzim. Její uhlazený vzhled bez zbytečných výstřelků z ní udělal sen technických nadšenců. Společně s tímto telefonem byly představeny i další modely, které náš trh bohužel nejspíše minou. - více zde

Nokia se u této novinky po téměř čtyřech letech vrací k vysouvací konstrukci, která stála u zrodu prvních chytrých telefonů S60. Evokuje tak vzpomínku na dnes už legendární model 7650.

Model N80 je samozřejmě oproti prvnímu smartphonu mnohem lépe vybavený. Nenajdete snad lepší příklad, na kterém lze snadno vysledovat technický vývoj, jaký chytré telefony prodělaly za několik let.

Nokia N80 Nokia 7650 Nokia N70 Nokia N90
Nokia N80, 7650 a zástupci Nseries N70 a N90

Vzhled - šikovná konstrukce

Již v prvním pohledu na model N80 jsme si museli trochu postěžovat nad tloušťkou přístroje. Jeho rozměry jsou 95,4 × 50 × 26 mm a váha 134 gramů. Ačkoliv se mezi chytrými telefony může zdát jako drobeček, o žádného střízlíka nejde a v kapse jej ucítíte. Máte alespoň pocit, že za své finance dostáváte dostatečnou odměnu.

  

Při pohledu na dokonalý aktivní TFT displej s rozlišením 416 × 352 obrazových bodů a podporou 262 tisíc barev zjihne nejedno srdce technického fandy. Snadno pak odpustí drobnou vůli vysouvacího mechanismu nebo fakt, že klade mírný odpor po celé délce kolejnice a při pohlazení nevyskočí jako u jiných modelů asijských výrobců.

   

Čelo přístroje používá podobný kovový štítek, jaký známe z modelu N70. Je trochu náchylný na mechanické poškození a po čase se na něm objevují mírné prohlubně nebo vlasové škrábance. Zbytek přístroje je vyroben z kvalitního plastu, v našem případě v kombinaci stříbrné a černé barvy. Na trhu se však objeví i čistě černá varianta.

  

Konstrukční kvalita je jinak velmi dobrá, telefon působí velmi kompaktně. Při práci s přístrojem občas bohužel pocítíte drobné posouvání zadního krytu baterie. Pod ním se skrývá Li-ion akumulátor s kapacitou 860 mAh schopný napájet přístroj tři hodiny hovoru či osm dní pohotovosti. Při testování jsme nabíjeli téměř každý den, což je pro chytré telefony vystavené velké zátěži obvyklé.

  

Oproti svým předchůdcům nejsou dvířka paměťové karty aktivní a při vyjmutí nově použité karty miniSD je potřeba vybrat volbu Vyjmout pam. kartu pomocí klávesy pro vypnutí/zapnutí telefonu na horní straně. Zde nalezneme i dlouhou dobu opomíjený infraport, který si k chytrým Nokiím našel znovu cestu.

  

Pravý bok dostal do vínku otvor ukrývající dostatečně kvalitní hlasitý reproduktor a klávesu pro vyvolání fotoaplikace, která slouží zároveň jako spoušť. K fotografování přitom můžete využít malou kamerku na čelní straně telefonu i hlavní fotoaparát umístěný vzadu. Jeho optika není nijak chráněna, zato nabídne hardwarový přepínač makro režimu a přisvětlovací diodu nahrazující běžný blesk.

  

Vpředu se umístil i velmi zajímavý prvek, kterým je indikační dioda zhasnutého displeje. Je sloučena se snímačem okolního světla regulujícím podsvícení displeje a klávesnice a bliká jen v případě, že máte v menu aktivován úsporný režim a displej zcela pohasne. Telefon tak dává najevo, že je na příjmu. Dioda ale neumí upozornit na zmeškané události. Systémový konektor včetně zdířky pro nabíječku nalezl své místo tradičně vespod přístroje.

Klávesnice a ovládání - nová klávesa ještě novější

Model N80 je jednou z novinek, která se pere s nekompatibilitou starších aplikací. Může za to nový systém Symbian 9.1. Na dostupnost nových aplikací si tak budete muset chvíli počkat. Novinkou je u tohoto systému i drobnější grafika, která ve spojení s kvalitním displejem žije v dokonalé symbióze. Do hlavní nabídky se díky ní mohl přidat i další řádek ikon, jinak se ale ovládání nemění.

  

Třetí generace platformy S60 se na pohled polepšila hlavně v detailech. Přináší s sebou inovace jednotlivých aplikací, možnost updatu systému přes mobilní síť či masivnější podporu bezdrátového tisku. Základní logika práce se systémem ale zůstává a nabízí vše, na co jsme byli zvyklí u předchozích generací.

Nabídku si tak můžete libovolně přeskládat, pro personalizaci můžete využít připravených témat nebo jen zvolit tapetu, vítaný je i aktivní pohotovostní režim umožňující jednoduchou kontrolu nadcházejících událostí či spuštěných aplikací přímo v základním pohledu.

  

Nokii N80 lze ovládat i v zavřeném stavu. Kontextové klávesy v čele s pětisměrnou navigační klávesou se totiž usídlily na výsuvné části telefonu. Najdeme tu i speciální tlačítka pro vstup do menu a operace s textem. Klávesa médií, která se nám poprvé představila u velmi příbuzného modelu N70, posouvá svou funkčnost o kus dále.

Po jejím krátkém stisku zobrazí symbolický rozcestník přiřazující funkce jednotlivým směrům kurzorové klávesy. Její delší stisk vyvolá nejoblíbenější funkci. Veškeré klávesy jsou přitom skvěle ovladatelné a s přehmaty nebudete mít sebemenší problém.

  

Po rozevření přístroje se před vámi zobrazí alfanumerická klávesnice. Její povrchová úprava je velmi příjemná, jednotlivé klávesy komfortně velké a hmatově lehce odlišitelné. Nokia navíc nechala pod výsuvnou částí pruh volného místa, čímž omezila nepříjemné opírání palce o její hranu. Zdvih kláves je ukázkový a sytě modré podsvícení rovnoměrné. Drobnou výtku máme jen ke spodní řadě tlačítek, která je možná trochu zbytečně nalepená až na samotný okraj přístroje.

Fotoaparát - tři mega s makrem

Jedním z velkých lákadel novinky je třímegapixelový fotoaparát. Může se pochlubit nejen kvalitním rozlišením, ale i vylepšenou optikou. Pod ní pak nalezneme nezvyklý hardwarový přepínač mezi standardním režimem a režimem makro. Podobné řešení jsme mohli spatřit třeba u Motoroly V3x. Tuto šikovnou vlastnost oceníte především u fotografování textů.

  

Aktivní makro režim je podobně jako jiné funkce zobrazován při fotografování známou ikonkou v pravém sloupci displeje. S modelem N80 se fotí na šířku a samotná aplikace doznala mnohých vylepšení. Nové je nejen uživatelské rozhraní, ale i jednotlivé možnosti nastavení. Standardní je volba rozlišení snímku (3 Mpix, 2 Mpix, 1,3 Mpix, 0,5 Mpix a 0,3 Mpix), používané paměti, zvuku uzávěrky (nelze vypnout) či výchozího názvu fotografií.

 

Rozšířené nastavení nabídne kromě vyvážení bílé, úpravy jasu a kontrastu či volby barevných tónů i takové libůstky, jako je nastavení expozice, ostrosti fotografií či volbu předpřipravených režimů focení (automaticky, vlastní, portrét, krajina...). Zajímavě působí i možnost úpravy sytosti barev, což se u Nokie velice hodí. Její fotoaparáty mají totiž tendenci k přepalování barev, což lze touto volbou jednoduše ošetřit.

  

 

S takovým fotoaparátem lze vytvořit velmi slušné snímky. Pokud si vyhrajete s nastavením, můžete být kvalitou fotografie velmi mile překvapeni. V automatickém režimu se ale optika dopouští běžných neduhů. Výsledné fotografie můžete třídit do alb, jejich galerie používá náhled také na šířku. V některých případech je toto řešení doslova otravné, jelikož telefon musíte neustále natáčet.

  
Odkazy vedou na fotografie v plném rozlišení (cca 1MB)

  
Ukázka makro režimu | Text je stále obtížně čitelný

Z ostatních funkcí jmenujme digitální zoom, samospoušť či rozšířené sekvenční fotografování s možností nastavení časového intervalu mezi jednotlivými záběry. Samozřejmostí je i možnost natáčení videa. Oproti nižším modelům se ale N80 může pochlubit pouze s QCIF rozlišením (352 × 288 obrazových bodů). K pořizování statických i dynamických záznamů vám pomůže i kamera na čele přístroje, která se chlubí rozlišením 640 × 480 bodů a dvojnásobným optickým zoomem.

 

Telefonování a zprávy - má smysl se opakovat?

Nokia N80 je třípásmový GSM telefon s podporou UMTS. Díky druhému fotoaparátu lze jednoduše uskutečňovat videohovory. Vícepoložkový seznam pojme nespočet položek omezených pouze dostupnou pamětí a jeho synchronizace s počítačem je bezproblémová. Ke každému kontaktu můžete přiřadit i vlastní obrázek a vyzvánění (i ve formátu MP3). Profily či hlasové ovládání a vytáčení samozřejmě nechybí. Jako drobnost působí podpora Push to Talk.

  

Z pohledu textové a multimediální komunikace se stále můžete spolehnout na SMS, EMS, MMS i velmi dobrého e-mailového klienta. Editor ani mentalita práce se zprávami se oproti předchozím verzím nezměnila, stále tak můžete ukládat bezpočet zpráv, posílat velmi dlouhé textovky či vytvářet vlastní složky pro archiv. Prediktivní slovník T9 píše stále s diakritikou a zkracuje tak zprávy, lze ho ale v nabídce nastálo vypnout. E-mail si poradí s protokoly SMTP, POP3 i IMAP4 a dokáže schránky kontrolovat v zadaném intervalu.

  

Organizace, data - datový mamut v plastové krabičce

Nokia N80 je jedním z prvních přístrojů, který používá zcela revoluční internetový prohlížeč. Ve spojení s podporou technologií GPRS/EDGE, UMTS a bezdrátových sítí Wi-Fi se z novinky stává ideální prostředník pro mobilní internet. Pokud máte doma postavenu bezdrátovou síť, můžete přenášet soubory rychlostí až 54 Mbit/s. Díky podpoře UPnP lze sdílet multimédia a vzdáleně ovládat kompatibilní zařízení. Škoda jen, že přístrojů podporujících tuto technologii je prozatím jak šafránu.

  

Telefon spojíte s počítačem pomocí dodávaného USB kabelu, bezdrátovou technologií Bluetooth nebo vestavěným infraportem. Ten bude možné s příslušným programem využívat i k ovládání domácí elektroniky. Oproti starším modelům nenaleznete v základním balení čtečku paměťových karet, jelikož telefon podporuje technologii Mass Storage. Po připojení se ale dostanete jen na paměťovou kartu a telefon se přepne do offline režimu.

  

V základním balení přitom dostanete paměťovou kartu miniSD s kapacitou 128 MB. Vnitřní paměť telefonu pak atakuje hranici šedesáti megabajtů, dostupných je ale jen přibližně 40 MB. Zbývající část si zabírá systém a operační paměť, i tak je ale dostatek prostoru pro multimédia. S větší paměťovou kartou můžete z telefonu udělat plnohodnotnou náhradu MP3 přehrávače. S telefonem se dodávají sluchátka s dálkovým ovládáním, které slouží i jako redukce na 3,5 mm Jack konektor.

  

Organizační funkce vezmeme krátce. Kalendáři tradičně nic vytýkat nebudeme, poznámky slouží jak mají, kalkulačka nezná prioritu operátorů a konvertor funguje bez sebemenších problémů. Zjistit můžete i čas v nejznámějších destinacích světa. Ani nový Symbian ale nedonutil hlasové poznámky nahrát více než jednu minutu záznamu a dokonce i budík je stále jen jednoduchý.

  

Novinkou je sloučení aplikací Quickoffice pod jednu ikonku, kdy se po jejím otevření zobrazí tři záložky s rozdělenými typy dokumentů (vše, Word, Excel). Soubory však nelze editovat, pouze prohlížet.

  

Hudba a multimédia - N91 má konkurenta

Hudební aplikace zvládá všechny funkce, kterými se může pochlubit hudební model N91. Automaticky třídí skladby podle ID3 tagů, poradí si s opakováním skladeb i náhodným přehráváním.

  

Kvalita výstupu je se standardními sluchátky poměrně chudá, s referenčními Koss Porta Pro ale získá výsledný zvuk na své barvitosti. Zvukový výstup si můžete navíc upravit dle gusta pomocí ekvalizačních křivek. Telefon nabídne i Visual rádio a pro přehrávání můžete využít hlasitého reproduktoru.

  

Z ostatních zábavních funkcí nabídne model N80 dvě hry - klasického hada a karetní hru Card Deck. Pokud vám nebudou stačit, musíte si kvůli nekompatibilitě systému chvíli počkat nebo se spolehnout na tradiční Javu MIDP 2.0. Vzhledem k ostatním multimediálním vlastnostem telefonu se ale nudit skutečně nebudete.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • kvalitní displej
  • Wi-Fi, UMTS, EDGE, GPRS
  • bohaté příslušenství
  • Mass Storage
  • 3Mpix fotoaparát
Proč ho nekoupit?
  • nekompatibilita aplikací
  • nedostatky v konstrukci
  • cena
Kdy?
květen 2006
Za kolik?
cca 18 000 Kč včetně DPH
Nokia N80 je v současnosti nejlepší telefon na českém trhu a svou pozici si bezpečně udrží i v případě, že strhneme pár bodíku za drobné nedostatky v konstrukci. Vynikající displej, masivní datová podpora a multimediální schopnosti ji po právu řadí na královský trůn.

Výsuvná konstrukce nemusí vyhovovat každému. Zákazníci se zatím telefony tohoto typu nenaučili příliš kupovat. Díky konzervativnímu vzhledu má ale tento model šanci oslovit i ty, kteří od takového telefonu dosud dávali ruce pryč. Model N80 tak může velice jednoduše navázat na obrovský úspěch své starší sestřičky, Nokie N70.