Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ultrasoft - specialista na finance

aktualizováno 
Jednou z nejrozšířenějších kategorií PDA produktů jsou správcové osobních financí. Po představení několika freewarových aplikací v poslední době se dnes podíváme na dva špičkové komerční produkty. Vydělají si na sebe?

 

Osobním a rodinným financím jsme věnovali již v roce 1999 dvoudílnou srovnávací recenzi, kde jsme si postupně představili základní produkty a aplikace z této branže. Nedávno vydal svoji "Money" aplikaci i Mobile Systems - jmenuje se Mobile Money. Reminiscencí na freewarovou hvězdu dávných začátků PalmOS byl náš článek o MicroMoney. Uvedli jsme i základní údaje o programu Account and Loans. Podívali jsme na freewarovou aplikaci MaTirelire (včetně návodu k použití).

 

Finančních programů je jako máku a liší se od sebe už jen velmi málo. Příchodem MaTirelire letos na jaře se situace v těchto aplikacích navíc značně zjednodušila (pro uživatele), protože v "standalone" programech tato aplikace nabízí rámcově vše, co placené produkty. Softwarové firmy se mohou cítit právem značně znepokojeny, neboť po likvidaci MicroMoney ("černou práci" odvedla Landware) nebyl v této kategorii kvalitní freeware program.

Softwarové domy nabízející placený software se tedy musí začít trošku víc ohánět a pokusit se nabídnout víc, než freewarový produkt. Jednou z firem, které se to daří, je Ultrasoft se svými produkty Ultrasoft Money a CheckBook. Na obou programech si můžeme ostatně popsat, jakým směrem by se "Money" aplikace mohly dál ubírat...

 

Ultrasoft CheckBook - na cestě k dokonalému "standalone" programu
Na vysvětlenou - slůvkem "standalone" zde označuji nezávislý program, se kterým bude uživatel pracovat výhradně v PDA, maximálně občas vyexportuje data třeba do Excelu. Tím se CheckBook liší od Ultrasoft Money, který je určen ke spolupráci s desktopovým programem MS Money (to probereme až dál).

Ultrasoft CheckBook se zrodil z bývalého produktu firmy Money Solo a je určen lidem, kteří nepoužívají desktopový finanční program a k vedení financí používají výhradně handheld. Zde právě program naráží na silnou kategorii podobných produktů, včetně freeware. A jakou přidanou hodnotu tedy program oproti svým konkurentům nabízí?

Údaje "tak akorát"
Těžko se to vysvětluje, ale po letech experimentování s podobnými programy se mi zdá, že program má dobře vyvážen poměr "Množství dat/Přehlednost", který tak trápí některé podobné produkty.

Při vstupu transakcí třeba nenajdete vesměs nepoužívaná políčka "Descriptions", "Projects" a podobná. Můžete ale (pokud to používáte) dál seskupit transakce podle klasifikací 1 a 2, které jsou dostupné při podržení tlačítka pro kategorie - takže další vrstva možností je ukryta v lokálním menu a neobtěžuje v běžné obrazovce. To je dobrý nápad.

Účelný design s možností přizpůsobení
Úspěch programů tohoto typu je velmi závislý na jednoduchém užívání a schopnosti produktu přizpůsobit se (pokud možno) požadavkům svého majitele. Aplikace je v tomto směru velmi dobře vybavena, líbilo se mi zejména:

- lokální menu u položek i účtů (podržení stylusu)
- vkládání částek pomocí vestavěného kalkulátoru
- možnost přizpůsobení šířky sloupců tažením za záhlaví
- určování, které sloupce se mají zobrazit
- rozbalovací tlačítka s dalším menu (jsou označena velkou tečkou)
- kliknutí na první polovinu datumu přepne datum o jeden den dozadu. Kliknutí na druhou část datumu zvýší datum o jeden den. 

Grafy
Ano, program vám graficky zobrazí strukturu vašich příjmů, či vydání v koláčovém grafu. Není dokonalý, ale je přehledný a každopádně jsou programy Ultrasofu na PalmOS zatím jediné, které tuto samozřejmost běžně nabízejí!

Dobrý export dat
U aplikací jako je Checkbook velmi záleží na schopnosti účelně vyexportovat data v CSV formátu (kvůli archivaci na PDA, či jako mezistupeň dat do jiného programu). Checkbook právě v poslední verzi nabízí funkci Export Wizard, která export dat značně usnadňuje.

 

Ultrasoft Money - kamarád MS Money...
Vše, co jsem uvedl o CheckBooku, v zásadě platí i o dalším produktu firmy, kterým je Ultrasof Money. V zásadě má identický vzhled i schopnosti jako CheckBook, ale přidává navíc bezproblémovou a nastavitelnou synchronizaci s desktopovou aplikací MS Money. 

Money je tedy určen ke spolupráci s MS Money, a nepoužíváte-li MS Money, nebude vám Ultrasoft Money fungovat (ani se vám nenainstaluje, bylo by to zbytečné, protože jako samostatný program si můžete koupit levnější CheckBook).

Je třeba zde ale zmínit jednu méně příjemnou věc - vše uvedené platí pro verzi Ultraspoft Money 3.1, která umí spolupracovat s MS Money 2002 (verze pro MS Money 2003 se připravuje a firma nabízí ke stažení betaverzi). Máte-li starší versi MS Money, musíte si nainstalovat starší řadu Ultrasoft Money 2.1, která je ve schopnostech velmi omezena (chybí jí reporty, grafy, BillMinder modul atd.). Ultrasoft dále pokračuje ve vývoji obou řad (2 a 3). Dále řečené se bude týkat novější řady 3. Majitelé MS Money 2001 a starší si musí ověřit na firemních stránkách schopnosti U-Money 2...

Synchronizace je nastavitelná a oboustranná. To znamená, že můžete třeba nové transakce vkládat v MS Money i Ultrasoftu, při synchronizaci jsou transakce promítnuty v obou programech. Je to dáno tím, že Ultrasoft Money pracuje přímo s databází MS Money (Money.mny). Narozdíl od některých ostatních produktů tohoto typu, které nabízejí "synchronizaci s finančními programy" a  mají pouze exportní utilitu do QIF, či CSV formátu, nabízí tedy Ultrasoft Money opravdickou a pohodlnou synchronizaci.

Ultrasoft Money má ještě jednu příjemnou stránku - kromě běžné verze Ultrasoft Money nabízí firma i tzv. Family Edition, která umožňuje užívat aplikaci dvěma uživatelům (typicky - manželským párům) - můžou sdílet data mezi sebou i s MS Money.

 

Malý průvodce Money produkty Ultrasoftu (platí pro produkty Checkbook 2.1 a Money 3.1):

Účty
Základní zobrazení jsou Účty. Zde vidíte celkovou bilanci vašich financí. Rozbalovací menu nahoře je pro typy účtů (hotovost, účty v bance, úvěr, investice, spoření apod.). Všimněte si velkých teček na některých tlačítcích - když na tomto tlačítko podržíte stylus, rozbalí se lokální menu pro další operace. 

Uživatelé s MS Money nemusejí nic vyplňovat - jen si sesynchronizují program s MS Money a jejich účty se jim překonvertují do Ultrasoft Money.

 

Registr transakcí
Na této obrazovce vidíte všechny operace a transakce na účtech. Filtrovat přes účty je můžete v menu nahoře. Když kliknete na symbol >>, zobrazí se vám záhlaví sloupců a můžete zde měnit zobrazené údaje (střední sloupec na kategorie, plátce a klasifikace, sloupec s částkou na zůstatek) Zobrazení sloupce s číslem/flag lze potlačit a lze rovněž zobrazit další sloupec - status transakcí. Udaje lze libovolně třídit podle třech kritérií. Rozbalovací menu dole pod transakcemi slouží k volbě typu zůstatků a data.

Podržíte-li v této obrazovce stylus na záhlaví displeje, můžete nastavit šířku jednotlivých sloupců.

 

Transakce a kategorie
Přehledná obrazovka pro vkládání transakcí. Chcete-li vkládat víc údajů (transfer, klasifikace, rozdělení transakce), podržte stylus na tlačítku CAT. Částku můžete pohodlně vložit přes vestavěnou kalkulačku, která slouží zároveň pro kurzovní přepočty.

Programy mají funkci zapamatování vkládaných transakcí a při dalších operacích nabízejí možnost automatického vyplňování polí.

Kategorie jsou dvojúrovňové. I ty se vám u Ultrasoft Money převedou z MS Money.

 

Odsouhlasení účtu s bankou
Po obdržení výpisu od banky můžete pomocí funkce Reconcile sesouhlasit všechny transakce, provést ověření zůstatků a případné opravy.

 

Budoucí a opakované platby a příjmy
Modul Bills Minder vám umožní nastavit si budoucí a opakované platby. Cyklus opakování je nastavitelný. Všechny transakce v modulu lze editovat a zobrazovat již provedené platby a nejbližší platby, které nás čekají.

 

Reporty a grafy
Výhodou produktů Ultrasoftu je schopnost přímo v PDA prohlížet a vyhodnocovat vložená data, vytvářet a ukládat různé sestavy, a to i v grafické podobě. U Checkbook je to nezbytné, u Money příjemné...

 

Závěr
Ultrasoft Money a Checkbook jsou velmi propracované aplikace a ve svých kategoriích patří ke špičkám. UltrasoftMoney je jednoduše nejlepší PalmOS finanční program, ve spojení s MS Money nemá konkurenci.

Poněkud pokulhává U-Money řady 2 pro starší verze MS Money, my však hodnotíme U-Money v řadě 3. Přivítal bych ještě několik maličkostí a vylepšení, které naznačují, že program se ještě má kam vyvíjet. Myslím tím zejména přidání modulu CashFlow (graf i transakce) s výhledem i předvídáním dalšího vývoje na účtech. Posílit by se mohly grafy (přidat sloupcový, či čárový graf - s podporou Hi-Res). K zahození by nebyly ikonky u účtů a kategorií (jako u AllMoney). K rozpracování je určitě i podpora vyšších rozlišení, neboť umožní zobrazít víc údajů na řádku (viz třeba PocketMoney od Catamount).

 

Ultrasoft Money, Ultrasoft CheckBook

Aplikace pro správu osobních financí

Autor: ULTRASOFT Limited
Verze: Checkbook 2.1.1, Money 3.1.2 / 2.3.1
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Cena: $19,95 CheckBook, $34,95 Money, $54,95 Money Family Edition

Hodnocení Palmare.cz

+ 
Dobré ovládání aplikace, včetně několika unikátních dobrých nápadů (viz recenze). 
Klasifikace položek. 
Vrstvené údaje ve vstupech.
Dobré reporty a možnost grafů. 
U U-Money plná synchronizace s MS Money. 
Podpora VFS. 
Kalkulátor pro vstup dat. 
U U-Checkbook průvodce exportem dat do CSV.

-  
U-Money - slabší podpora starších verzí MS Money
Několik drobností a doporučení (viz závěr recenze)

 
Užitné schopnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení


 

 

Autor:
Nejčtenější

S7 a S8 úvodní fotka
Takto vypadají vnitřnosti nejlepších samsungů. Je to úhledná práce

Viděli jste někdy „střeva“ telefonu? Během prohlídky servisního centra telefonů značky Samsung v rámci prodejny Alza v Holešovicích jsme měli možnost se...  celý článek

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....
Zavirované komunikační aplikace se dostaly do obchodu Googlu. Nemáte je?

Útočníci použili otevřený kód komunikátoru Telegram a přidali do něj funkce škodlivého softwaru SonicSpy. Tři funkční, ale škodlivé komunikátory byly pod...  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

iPhone 8 podle designéra s českými kořeny
iPhone 8 už neodemknete prstem. Budete mu muset nastavit tvář

Integrace snímače Touch ID do displeje Apple nejenže pořádně potrápila, ale navíc se ji nakonec ani nepodařilo dotáhnout do konce. Očekávaný iPhone 8 tak místo...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Další z rubriky

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.