Jen pár hodin po zcizení mobilu se na účtu majitelky objevily selfies údajných zlodějů. Ilustrační snímek

Jen pár hodin po zcizení mobilu se na účtu majitelky objevily selfies údajných zlodějů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kam až sahá lidská hloupost, ukázala dvojice zlodějů mobilu

  • 44
Kapsáři ve filipínské Manile si naběhli. Ukradeným mobilem si totiž obratem pořídili selfies a snímky pak kvůli neznalosti synchronizace smartphonů s cloudovými úložišti doputovaly k okradené ženě.

O telefon a peněženku byla Marie Rafolsová okradena v ranních hodinách v polovině dubna a městě Pasay nedaleko Manily. Jako v mnoha jiných případech by celá záležitost skončila nahlášením krádeže a předáním popisu zlodějů místní policii. Ne však v tomto případě.

Na cloudovém úložišti okradené ženy se totiž ještě týž den krátce po poledni objevilo jedenáct nových fotografií. Šlo o autoportréty neznámé, patrně partnerské dvojice. Okradená žena neotálela a snímky zveřejnila prostřednictvím sociální sítě, a to s upozorněním na potenciální kapsáře a s prosbou o sdílení.

Beware! PICKPOCKETERS!!! Ninakaw nila phone and wallet ko just this morning sa Pasay.. lurking in Pasay Area.. Nag sync pictures nila.. selfie pa :) Please share! Jun Rafols Denz Rafols

Posted by Marie Rafols on 15. duben 2015

A stejně jako v případě nedávného příběhu o ukradeném iPhonu, jehož původní majitel si pro něj letěl až do Číny, se i nyní ukázala síla internetu. O pár hodin později a po mnohatisícovém sdílení totiž v komentářích pod příspěvkem přibyly také odkazy na profily dvojice mladistvých.

A ač toto zdaleka neznamená, že skrze sociální síť identifikovaný mladík a dívka jsou skutečnými zloději, policie minimálně díky internetové komunitě získala cennou stopu. Náhlé smazání mladíkova profilu však nepůsobí dojmem, že by dvojice neměla s krádeží telefonu nic společného. Určit jejich podíl na loupeži je však v rukách policistů.

Zloději se sami prozradí, často se totiž rádi chlubí

Jde-li o skutečné zloděje, nebudou zdaleka prvními, kteří se usvědčili fotografiemi pořízenými přímo ukradeným telefonem. Notnou drzost předvedla dvojice zlodějů, kteří loni v dubnu na večírku v newyorském klubu ukradli iPhone tehdy čtrnáctiletému mladíkovi. Spoléhajíc na aplikaci Snapchat, kdy se zpráva na telefonu příjemce zobrazí pouze na pár sekund, rozesílali na kontakty z adresáře telefonu vulgární zprávy. Vrcholem této provokace pak bylo odeslání usvědčující selfie (více čtěte zde).

V mnoha případech však na sebe neoprávnění držitelé upozorní nevědomky. Uživatelé totiž své smartphony často synchronizují s cloudovými úložišti, do nichž se stahují všechny snímky. Tedy i ty, které posléze pořídí i „noví“ majitelé, kteří nemají o synchronizaci ponětí. Přitom vůbec nemusí jít o skutečné zloděje.

Jejich snahou je totiž ve většině případů ukradené telefony zpeněžit. Vymazáním nastavení telefonu a jeho vrácením do továrního nastavení se tak mnohdy vůbec nezdržují. Autory takových snímků tak mohou být i osoby, které telefon pořídí například z bazaru.

Takové rozuzlení měl i neuvěřitelný příběh kolem ukradeného iPhonu Matta Stopery, který si pro telefon ukradený v únoru 2014 doletěl letos v dubnu až do Číny. Mattův příběh se stal předním tématem čínského internetu, sledovaly ho desítky tisíc lidí z celého světa. I v tomto případě výrazně pomohla internetová komunita (více zde).

Okradení se totiž neostýchají zveřejňovat fotografie, které se v jejich cloudovém úložišti objeví po krádeži. Důvodem je zejména jejich víra ve spravedlnost a snaha varovat další osoby.

Z takových snímků si lze mnohdy navíc udělat poměrně slušný obrázek o osobním životě neoprávněného držitele telefonu. Nicméně takto „ucelený“ náhled do života neznámé osoby zavání i podvrhem, jehož cílem může být například reklama na cloudové služby anebo veřejné zesměšnění konkrétní osoby.