U nás jsou nejlevnější MMS v Evropě

  • 54
Ve srovnání cen MMS vycházejí čeští operátoři nejlépe. Eurotel i T-Mobile stanovily cenu jedné zprávy na 10 Kč, zatím bez rozlišení jejího objemu, v Maďarsku stojí velká zpráva až 40 Kč, v Anglii se platí paušálně, rakouský operátor nabídl MMS dočasně zdarma.

Dva čeští operátoři již zprovoznili zasílání MMS zpráv. Cenu jedné multimediální zprávy oba shodně stanovili na 10 korun, ale to je cena zatím pouze zaváděcí, u T-Mobil platí do 10. října letošního roku, Eurotel o změně ceny zatím neuvažuje. Pro využívání této služby nemusíte platit žádné aktivační ani paušální poplatky, u T-Mobile zaplatíte 53 haléřů za potvrzení o doručení zprávy, Eurotel doručenky nezpoplatňuje.

Kolik stojí MMS v zahraničí? Zjistili jsme ceny u mobilních operátorů v Maďarsku, Anglii a Rakousku, kde je v nedávné době také spustili. Maďarský Westel zprovoznil MMS již v polovině května, aktivace služby je zdarma a operátor inkasuje za malou zprávu (do 10 kB), podobně jako naši operátoři, v přepočtu 10 korun, za středně velkou MMS (10 a více kB) si účtuje zhruba 20 korun a za zprávu velkou (30 kB) asi 40 Kč. Podobný model připravuje po desátém říjnu také český T-Mobile - po skončení zaváděcí ceny 10 Kč za jednu MMS budou tyto zprávy rozdělovány do tří kategorií a podle nich také účtovány. V první a nejlevnější skupině budou zprávy velikosti do pěti kB, ve druhé kategorii do 30 kB a nejdražší a prozatím neodesílatelné zprávy více než 30 kB (prozatím dostupné mobily jsou totiž schopné odeslat  zprávu jen do 30 kB). Jak říká ředitel marketingu T-Mobile Jiří Dvorjančanský, operátor počítá s tím, že prostřednictvím technologie MMS bude možné zasílání  většího množství dat. “MMS zprávy budou po konci zaváděcí ceny zpoplatňovány  v několika objemových kategoriích podle  množství informací, které budou obsahovat. V předběžné kalkulaci počítáme s cenovým rozpětím zhruba od pěti do dvaceti korun. Vše záleží na tom, jak velké objemy dat se  budou v jednotlivých kategoriích přenášet,“ dává příklad Dvorjančanský.

Zajímavě se se zaváděcí cenou vyrovnal rakouský operátor A1-Mobilkom. Multimediální zprávy spustil začátkem června, aktivace služby je zdarma a do 1. září nezaplatí jeho zákazníci za odeslání MMS ani Euro. Šalamounské řešení, ve kterém operátor počítá s tím, že si zákazníci zdarma službu oblíbí, přivyknou na ní a MMS se tak velice rychle v Rakousku rozšíří. U nás ovšem musí uživatel zaplatit už za první odeslanou MMS, možná škoda.

U anglického operátora one2one si uživatel  ke svému stávajícímu  tarifu, nebo k předplacené kartě, musí ještě zdarma aktivovat službu MMS, tato aktivace je však podmíněna uzavřením smlouvy  na dobu  minimálně 12 měsíců. Měsíční paušál je potom  v přepočtu zhruba za 950 Kč, ten  obsahuje možnost odesílat  neomezený počet MMS pouze o velikosti 10kB. Na britských ostrovech spustil one2one multimediální zprávy na začátku června.

Z krátkého srovnání vyplývá, že v České republice jsou MMS pravděpodobně zatím nejlevnější (nepočítáme zkušební provoz one2one), ale porovnání bude zajímavější, až T-Mobile najede na objemové účtování. Eurotel totiž zatím pravděpodobně zůstane u stálého poplatku 10 Kč za zprávu. Do cen a zájmu o multimediální zprávy se také výrazně promítnou výsledky dohod o propojovacích poplatcích mezi našimi i zahraničními operátory. Zajímavý je také způsob zpoplatňování informačních MMS. „Informační balíčky budou placeny měsíčními poplatky, nebo si uživatel bude moci objednat a také zaplatit jen jednu zprávu,“ řekl Jan Kučmáš, tiskový mluvčí Eurotelu. Osud multimediálních zpráv máte v rukou vy uživatelé, ale především operátoři, kteří nesmějí službu předražit, a navíc musí nabídnout potřebné spektrum využití MMS.