Turing Phone | foto: Turing Robotic Industries

Smartphone pro paranoidní lidi. Raději nemá ani USB konektor

  • 12
Turing Phone je už na první pohled hodně netypický chytrý telefon. Jeho design je dost netradiční, ještě méně typická je pak jeho samotná výbava. Ta je dána tím, že se telefon soustředí na maximální zachování soukromí uživatele.

Kvůli zabezpečení a prevenci proti útokům na obsah uložený v telefonu i ve službách, ke kterým je připojen, je u Turing Phonu hodně věcí jinak. Tento androidí smartphone nemá dokonce ani klasické konektory. Sluchátkový chybí úplně a USB konektor je tu nahrazen magnetickým konektorem, který připomíná ten u některých notebooků Apple. Konektor podle všeho slouží jen k nabíjení přístroje. Důvodem pro vynechání microUSB je jeho snadná napadnutelnost, pro zákazníky to ovšem může být příliš komplikovaný ústupek.

Smartphone je jedinečný i z hlediska zabezpečení dat. Společnost Turing Robotic Industries, která se názvem odkazuje na britského matematika a kryptoanalytika Alana Turinga, jež přispěl k prolomení kódu Enigma, vyvinula vlastní způsob zabezpečení. Ten se nazývá Turing Imitation Key a jde o decentralizované řešení, které k šifrování dat v interních aplikacích telefonu a při komunikaci skrze šifrované aplikace od výrobce používá vlastní privátní klíč daného smarpthonu. Z uživatelského hlediska se o zabezpečení dat může starat čtečka otisků prstů, kterou je telefon rovněž vybaven.

Smartphone je postaven na operačním systému Android 5.1, výrobce právě dokončuje jeho úpravy. Uživatelské prostředí bude zcela nové a původní Android kompletně překryje. Přístup ke klasickým funkcím včetně portálu Google Play tu ovšem zůstane zachován.

Velkou zvláštností telefonu je jeho konstrukce. Přístroj má velkou část těla vyrobenou z nového materiálu Liquidmorphium, což je kov typu liquid metal, tedy takzvaný tekutý kov. Je to tedy kovová látka amorfní struktury, která je neobyčejně pevná. Výrobce tvrdí, že materiál prakticky nelze ohnout a že je celkově odolnější a pevnější než ocel nebo titan. K tomu je telefon ještě voděodolný, to pro změnu zajišťuje speciální povlak, který kryje součástky telefonu a odpuzuje vodu.

Výbava telefonu je solidní, ovšem nepatří na špičku. Displej s úhlopříčkou 5,5 palce má Full HD rozlišení, o pohon systému se stará čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 a jsou tu 3 GB RAM. Fotoaparát má rozlišení 13 megapixelů, baterie kapacitu 3 000 mAh a telefon dostal NFC i podporu LTE.

Prodej netradičního smartphonu by měl na americkém trhu začít na přelomu července a srpna, plány výrobce na případnou expanzi na další trhy známé nejsou. K dispozici budou tři varianty velikosti vnitřní paměti, nejmenší provedení se 16 GB bude stát nemalých 610 dolarů (asi 15 000 korun). Za 64 GB verzi zaplatí zákazník 740 dolarů a provedení se 128 GB paměti vyjde na 870 dolarů (přes 21 000 korun). Turing vyrobí v první vlně 10 tisíc kusů tohoto smartphonu.