Turecko – mobilní ráj s příchutí kyselého ovoce

Turecko, země na hranici Evropy a Asie, patří v oblasti mobilní komunikace mezi nejrozvinutější země na světě. Pokud vás mobilní telefony zajímají a máte v plánu navštívit v letní sezóně Turecko, máme pro vás několik rad a postřehů, jak se v nabídce tureckých operátorů vyznat a jak nejlevněji volat po Turecku nebo do České republiky.

Turecko má ve středoevropských končinách pověst  nejbližší exotické země, kterou výstižně charakterizuje nepříliš  lichotivá poučka o takzvaném "tureckém hospodářství". Pokud se letos  rozhodnete o dovolené navštívit právě Turecko, budete po příletu  do některé z turistických destinací nebo do Istanbulu příjemně  překvapeni moderností a vysokou mírou evropské kultivovanosti, ke  které se za posledních pár let Turecko propracovalo. Samozřejmě,  že pokud se vydáte hlouběji do vnitrozemí, mimo turistické trasy,  poznáte pravou tvář této nejzápadnější asijské země, která již tak  "evropská" není. Ve všech končinách Turecka je samozřejmě nutné  počítat s jistou dávkou chaosu, který v podání obyvatel  Turecka přechází v pro nás poněkud podivný řád, jehož pravidla  budeme chápat jen s obtížemi.

Turecko 1Server Mobil.cz je především o mobilních komunikacích,  takže vám dnes nabídneme pohled na mobilní telefonování v Turecku  a přidáme několik postřehů, jak dovolenou v Turecku prožít  co nejlépe a třeba i levněji. V Turecku v současné době  působí čtyři sítě mobilních telefonů, všechny ve standardu GSM.  Dvě největší, Turkcell (260-01) a Telsim  (260-02) nabízejí mobilní služby již několik let a především  ta první patří do první desítky světových GSM sítí podle počtu aktivních  zákazníků. Oba dva operátoři provozují své sítě především v pásmu  900 MHz a v jejich nabídce nechybí jak předplacené karty,  tak služby, které zatím standardně nenabízejí ani tuzemští operátoři.  Od letošního jara přibyly k těmto dvěma sítím další dvě, z kterých  je ale zatím komerčně funkční jen ta s názvem operátora Aria  (260-03). Operátor Aycell (260-04) měl  zahájit činnost v květnu letošního roku, ale zatím jeho služby  nejsou běžně dostupné, i když síť již lze vyhledat. Obě mají přidělena  obě frekvenční pásma evropského GSM standardu, ovšem stejně jako  u našeho Oskara s výraznou převahou pásma 1800 MHz. Pokrytí  signálem u sítě Aria je zatím oproti zavedeným konkurentům slabší  a dostatečný signál je pouze ve velkých městech a právě v turisticky  atraktivních oblastech. Obě tyto sítě jsou ještě příliš mladé na  to, aby je poznaly podle jména současné mobilní telefony, takže  počítejte pouze s číselnou informací kódu sítě. V Turecku  je v provozu i analogová síť NMT, kterou provozuje státní telekomunikační  podnik, ale i zde je tato forma mobilní komunikace již na ústupu  a s nabídkou této služby se v Turecku již běžně nesetkáte.

Velké množství uživatelů mobilních telefonů  v Turecku poznáte na každém kroku podle hlasitého vyzvánění  telefonů, v kterém si domorodci přímo libují, jakožo i v hlasité  hudební produkci vůbec. Zřejmě aby okolí vědělo, že majitel není  odkázán na telefonní budky, nechá telefon vyzvánět vždy o několik  tónů déle, než by bylo nezbytně nutné. Hlasité vyzvánění používají  i majitelé přístrojů, kteří ve svém mobilu mají prokazatelně vibrace.  Mezi značkami vede jako i jinde ve světě Nokia, které šlape na paty  Siemens. Často se ale můžete setkat i se značkami, které v České  republice a okolních zemích neseženete.

Roaming

Turecko 2Nejjednodušší možností, jak volat v Turecku  či z této země do zahraničí, je pro českého turistu roaming  našich operátorů. Tuto službu v zemi půlměsíce nabízí všichni  tři naši operátoři, a to jak u tarifních programů, tak u předplacených  karet. K dispozici jsou všechny standardní služby, s výjimkou  zasílání SMS zpráv u předplacené karty Oskarta, která tuto službu  ovšem zatím neumožňuje absolutně. V Turecku mohou svůj mobilní  telefon využívat i majitelé tarifních programů Paegasu, kteří mají  pouze omezený roaming pod názvem Paegas Holiday Roaming. Ceny za  příchozí nebo odchozí hovory a SMS zprávy se podle vašeho operátora  mohou výrazně lišit a to především s ohledem na to, do jakého pásma  Turecko zařadil. Jako roamingový partneři všech tří českých operátorů  jsou v současné době pouze společnosti Turkcell a Telsim. Do  sítí Aria a Aycell se zatím přihlásit nelze. Obě sítě zatím nemají  s našimi operátory roamingové smlouvy. S ohledem na frekvenční  pásmo 900 MHz, které Turkcell a Telsim používají, postačí k návštěvě  Turecka pouze jednopásmový telefon.

Příchozí hovory

Bezkonkurenčně nejnižší cenu za příchozí hovor  nabízí některé tarifní programy Oskara a Oskarta, kde minuta příchozího  hovoru stojí jen 9,98 Kč za minutu. Naopak u předplacené karty Go  stojí minuta příchozího hovoru více než desetinásobek této sumy  a to 100 Kč! Předplacená služba Twist nabízí v Turecku příchozí  hovory za cenu 33 Kč za minutu. U tarifních programů je situace  složitější, minuta příchozího hovoru se liší podle vašeho tarifu, a to u všech našich operátorů. Nejlevnější je opět Oskar, který  u některých tarifů nabízí cenu 9,98 Kč za minutu. U Paegasu stojí  minuta přibližně 25 až 27 Kč za minutu, u Eurotelu se cena pohybuje  okolo 33 Kč za minutu.

Odchozí hovory

Ceny odchozích hovorů se rozlišují na hovory  v rámci navštívené země, tedy Turecka, a hovory do zahraničí.  Hovory v rámci Turecka se dále mohou rozlišovat podle toho,  jestli budou uskutečněny v rámci navštívené sítě, či do jiné  mobilní sítě a na pevné linky. Posledním limitním faktorem určujícím  cenu za minutu hovoru může být denní doba, kdy bude hovor uskutečněn.  Rozpětí cen je veliké, ale u tarifních programů je možné uvézt cenu  za minutu vnitrostátního hovoru v průměru okolo 25 Kč (od 16  Kč do přibližně 33 Kč) a při hovoru do České republiky zaplatíte  za minutu přibližně 55 až 65 Kč. U předplacených služeb je minuta  hovoru v systému callbacku většinou ještě výrazně vyšší než  u tarifních programů. Nevýhodné je volání v rámci navštívené  země, kde cena za minutu hovoru převýší i cenu za hovor do České  republiky. Rekordmanem v negativním slova smyslu je opět Eurotel  se službou Go, kde minuta hovoru do ČR bude stát 110 Kč. U předplacených  služeb je nutné počítat i se sestavovacím poplatkem 15 Kč, který  je nutné přičíst vždy k první minutě hovoru.

SMS zprávy

Jak již bylo uvedeno, vyjma Oskarty můžete  v Turecku s českou SIM kartou vesele posílat SMS zprávy.  Cena za jednu zprávu bude stejná bez ohledu na to, kde se nachází její  příjemce. Všeobecně platí, že pro majitele tarifních programů se  vyplatí posílat SMS zprávy ze sítě Telsim, kde u Paegasu a Oskara  stojí zhruba polovinu toho, co u Turkcellu (cena přibližně 5/10  Kč). U Eurotelu se cena liší minimálně a to 9,40/9,90 Kč za jednu  SMS zprávu. U předplacených služeb je cena stejná bez ohledu na  zvoleného operátora. Z Twistu vás jedna SMS bude stát 10 Kč,  z Go karty 18 Kč.

Turecko 4Podrobné informace najdete na internetových  stránkách vašeho operátora, popřípadě dotazem na jeho infolince.  Z přehledu je jasné, že především majitelé Go karet mají ceny  za hovory a SMS zprávy v Turecku velmi drahé. Naopak příchozí  hovory na Oskartě a některých tarifních programech Oskara jsou překvapivě  výhodné. V praxi je nutné počítat s nepravidelnou absencí  identifikace příchozího hovoru, která často není dostupná u Telsimu,  ovšem někdy se i u tohoto operátora číslo zobrazí. U všech typů  českých SIM karet funguje vše tak, jak má, a není nutné předpokládat jakékoliv  problémy. Pokud máte z různých důvodů v úmyslu využívat  mobilní telefon v Turecku častěji, můžete si vybrat z nabídky  tamních předplacených karet.

Turecké předplacené služby

Všichni tři současní aktivní turečtí operátoři  nabízejí předplacené služby. Nabídka je poměrně široká a třeba Telsim  má tři různé předplacené programy. Koupě předplacené karty či sady  – tedy telefonu a SIM karty - je v Turecku záležitostí pevných  nervů a trpělivosti. Problém není v dostupnosti prodejních  míst, těch najdete všude velké množství, a to bez ohledu na velikost  navštíveného města. Samozřejmě ve velkých městech je nabídka daleko  větší, ale i v menších vnitrozemských městech je nabídka prodejních  míst dostatečná. Naopak, ve větších aglomeracích nebudete vědět,  z kterého obchodu si vybrat. Pro návštěvníky Turecké Riviery  doporučuji návštěvu antalyjské ulice Adnan Menderess Bulvari, kde  na několika kilometrech najdete více než 300 obchodů s mobilními  telefony a službami. Obchody jsou pěkně vedle sebe a jen občas jejich  kontinuitu naruší vetřelec s nabídkou potravin nebo jiného  sortimentu. Ke koupi předplacené karty je potřebný doklad totožnosti,  tedy cestovní pas.

Problémy nastanou v momentě zájmu o konkrétní  zboží. Informační materiály většinou chybí a nebo jsou pouze v tureckém  jazyce, který není podobný žádnému evropskému. Jedinou jeho výhodou  je, že je vyveden v latince. Také schopnost prodavačů rozumět  některým světovým jazykům je místně velmi omezena. Všeobecně platí,  že v místech s větší koncentrací turistů je možné použít  pro domluvu angličtinu, němčinu a překvapivě často i ruštinu. Dalším  problémem je informace o ceně služby či telefonu. Díky hyperinflaci  nejsou v obchodech a ani na webových stránkách operátorů uvedeny  ceny, které se téměř každý týden mění. Na začátku Turecko 3července, při  kurzu 1 USD = 1 300 000 TL (Turecká Lira), stál základní balíček  předplacené služby Telsim a Turkcell 20 000 000 TL, tedy přibližně  15 a půl amerického dolaru. Předplacená služba operátora Aria stála  o 5 milionů TL méně. V turistických střediscích můžete narazit  na zdatné obchodníky, kteří díky absenci běžných informačních materiálů  a ceníků cenu SIM karty navýší ve svůj prospěch. Díky velké konkurenci  se vyplatí obejít několik prodejen a zjistit, jaká je aktuální  cena. Pokud nemáte potřebu třímat v ruce svazek stotisícových  a milionových bankovek, které mají bez výjimky na lícní straně portrét  zakladatele moderního Tureckého státu Kemala Atatűrka, tak můžete  bez problémů využít svoji platební kartu. Většina i těch nejmenších  tureckých obchodů vlastní on-line platební terminály, takže své  uplatnění najdou bez problémů i neembosované platební karty, samozřejmě  s platností pro použití v zahraničí. Stejně tak v Turecku  najdete daleko více bankomatů než v České republice, takže  místo chození do směnárny stačí vybrat ten s nejhezčím logem  banky. Obsluha je díky menu v angličtině bezproblémová a vyhnete  se rychlému přepočítávání nul na bankovkách a směnárenských tabulích  při výměně ve směnárně. V menších směnárnách a na poštách je  výměna peněz bez poplatků, v bankách vám bude poplatek stržen  automaticky, ale výsledek bude velmi podobný. V mnoha obchodech  velkých měst a turistických středisek můžete také platit přímo markami  a dolary, ale výhodnost takto provedené platby může být sporná,  ve prospěch turecké měny.

Předplacená služba  operátora Turkcell – Hazir Kart

Největší turecký operátor Turkcell nabízí předplacenou  službu pod názvem Hazir Kart. Základní balíček, který obsahuje SIM  kartu a stírací kupón, stojí 20 000 000 TL, tedy v přepočtu  asi 635 Kč. Stírací kupón má hodnotu 100 kreditů, což aktuálně značí  4 400 000 TL (150 Kč). Zde je nutné připomenout, že všechny turecké  předplacené služby mají stírací kupóny označeny počtem kreditů a  ne cenou. Důvodem je již zmíněná hyperinflace. Často se cena hovoru  uvádí jen v jednotkách a ne ve finančním obnosu. Uváděné ceny  platí pro začátek července a v průběhu léta se mohou změnit,  ovšem stejně jako kurs turecké liry, takže výsledná cena by měla  být téměř stejná.

Dobíjecí kupóny mají hodnotu 100, 250, 500,  750 a 1000 jednotek, tedy od 4,4 milionu do 37 milionů TL a je možné  je zakoupit i mimo specializované prodejny, jako třeba na poštách,  v trafikách nebo potravinářských obchodech. V síti některých  bankomatů je možné zvolit i tento moderní způsob zvýšení svého konta.  Platnost kreditu je u všech kupónů stejná a činí 90 dní, po které  je možno volat, a dalších 120 dní, které lze ale využít jen pro příjem  hovorů. K dispozici jsou dva tarifní programy, standardní a  víkendový. Víkendový má vyšší ceny v rámci sítě přes týden  a logicky téměř poloviční o víkendu, ale mimo vlastní síť je cena  po celý týden o něco vyšší než v normálním tarifu. Víkend podle  Turkcellu začíná o páteční půlnoci a končí minutu před začátkem  pondělí.

Ceny hovorného jsou následující:

Turkcell

takt

cena  TL/min

cena  Kč/min

Standardní  tarif:

 

 

 

V  rámci sítě

6  sec

474  476,00 TL

15,00 

Ostatní  vnitrostátní

6  sec

474  476,00 TL

15,00 

Do  ČR

3  sec

948  951,00 TL

30,00 

SMS

 

2  kredity

2,80 

WAP  víkend

 

2  kredity

2,80 

WAP  prac. dny

15  sec

4  kredity

5,60 

Hlasová  schránka

30  sec

189  790,00 TL

3,00 

Tarif  víkend:

 

 

 

V  rámci sítě prac. dny

1  min

521  923,00 TL

16,50 

V  rámci sítě víkend

1  min

521  923,00 TL

16,50 

Ostatní  vnitrostátní

1  min

284  685,00 TL

9,00 

U cen SMS zpráv a WAPu vychází cena za zprávu  či minutu spojení podle toho, jaký dobíjecí kupón použijete. V tabulce  uvedená cena platí pro kupón s nejnižší hodnotou. Takže výsledná  cena může být ještě nižší. Další informace na http://www.turkcell.com.tr

Klasické předplacené sady, jak je známe  u nás, Turkcell nenabízí. K předplacené sadě si stačí vybrat  telefon z jeho nabídky, který by podle všeho neměl být blokovaný.  S touto informací ovšem zacházejte opatrně, nebylo možné vyzkoušet  všechny modely z nabídky Turkcellu, ale ty zkoušené blokovány  nebyly. I prodavači na dotaz ohledně Sim locku jen nechápavě kroutili  hlavami. Ceny přístrojů nejsou příliš atraktivní, ale nejsou ani  výrazně předražené. Sortiment je velmi široký a liší se podle konkrétní  prodejny, stejně jako ceny. Rozdíl v ceně může činit i 15 procent.  K dispozici jsou i velmi exotické značky jako Kenwood, Aselsan,  Telit nebo Maxon. Pokud byste si chtěli přivézt telefon domů,  včetně běžných modelů, je nutné počítat s tím, že s největší pravděpodobností  nebude podporovat český jazyk. Z nabídky Turkcellu si můžete  koupit třeba Ericsson A2618 za 3000 Kč, Sagem MW926 za 2400 Kč  nebo Nokii 3310 za 5900 Kč.

Předplacená služba  operátora Telsim – OX Kart, FIX Kart, Praktik Hat

Předplacená služba operátora Telsim nabízí  tři samostatné typy předplacené karty. Všechny tři karty stojí v základním  balíčku 20 000 000 TL (635 Kč) a mají kredit přednastavený na 100  bodů. Bohužel informace u Telsimu jsou jen velmi povrchní, a to hlavně  co se cenových relací týče. Dobíjecí kupóny mají hodnotu 200, 400  a 600 bodů, jako bonus je ke kupónům přidáno 10, 20 a 30 % bodů z hodnoty  jednotlivých kupónů. Jeden kreditní bod představuje přibližně 6  sekund hovoru. Dobíjení je možné i pomocí bankomatů a webu operátora http://www.telsim.com.tr.  Jednotlivé předplacené služby se liší strukturou cen hovorného podle  denní doby. Minuta vnitrostátního hovoru bez ohledu na to, kam je směrován, stojí přibližně 470 000 TL, tedy asi 14,90 Kč. V případě víkendových  tarifů cena za minutu vnitrostátního hovoru klesne zhruba na polovinu.  Cena hovoru do ČR není na webu operátora nikde uvedena, ale podle  přímého dotazu na infolince operátora odpovídá ceně takovéhoto hovoru  podle ceníku Tureckého Telekomu s přirážkou 25 %. Bohužel přesnou  sumu nebyli operátoři schopni uvést. Při pátrání ve značkových prodejnách  se uváděné sumy pohybovaly v přepočtu mezi 27 až 35 Kč za minutu.  Cena za SMS zprávu je oproti tomu známa zcela přesně, stojí 94 000  TL, tedy tři koruny. Předplacené služby Telsimu nabízejí WAP a kompletní  datové přenosy s cenou za minutu přenosu stejnou jako za minutu  vnitrostátního hovoru, tedy okolo 15 Kč. Telsim na svých pre-paidech  nabízí i roaming, který je ale účtován jako roaming na tarifních  programech a vyžaduje aktivaci ve značkových prodejnách. Roaming  je ovšem plný, bez nutnosti callbacku. Aktivační balíček ještě na  začátku prázdnin obsahoval 10 SMS zpráv zdarma, ovšem oficiálně  akce končila s koncem letošního června.

I Telsim nabízí k předplacené sadě možnost  dokoupení telefonu, ale v tomto případě již byla více než polovina  zkoušených telefonů blokována pouze pro jeho SIM karty. Všechny  ostatní poučky ohledně telefonů platí u Telsimu stejně jako u Turkcellu.  Výběr přístrojů je velký a není problém narazit na exotické modely.  Výběr se prodejna od prodejny liší, stejně jako některé ceny. Jako  příklad poslouží například Alcatel 301 za 120 milionů TL (3800 Kč),  Kenwood EM618 za 39 000 000 TL (jen cca 1250 Kč), Sony CD5 za 59  milionů (1900 Kč), ale třeba i Nokii 8850 za více než půl miliardy  lir, což je v přepočtu přes 17 tisíc Kč.

Předplacená služba  operátora ARIA

Turecko 5Předplacená služba nejmladšího operátora Aria  nemá žádný jednoznačný název a na rozdíl od konkurence nabízí Aria  klasické předplacené sady. Samotný startovní balíček je ze všech  tureckých možností nejlevnější, stojí 15 000 000 TL (475 Kč), ale  s jeho koupí budete mít největší problémy. Obchody s nabídkou  Arie jsou zatím spíš ve větších městech a i jejich penetrace nedosahuje  nabídky konkurence. Startovní balíček je nabit na 100 kreditů, které  měly aktuálně hodnotu 4 800 000 TL (150 Kč). Dobíjecí kupóny mají  hodnotu 100, 250, 500, 750 a 1000 bodů, jejichž cena se odvíjí od  hodnoty startovního kreditu. Dražší kupóny nejsou nijak cenově zvýhodněny.  Minuta vnitrostátního hovoru stojí z Aria karty 475 000 TL  ( 14,90Kč), ale na jedno vámi zvolené číslo můžete volat za cenu  119 000 TL – 3,80 Kč. Další bonus získáte po provolání 55 minut  měsíčně, za což obdržíte pět minut volání zdarma. SMS zprávy jsou  u Arie nejlevnější, odeslání jedné stojí 75 000 TL, tedy velmi přijatelných  2,40 Kč. Hovor do České republiky by z Arie měl stát něco málo  přes 30 Kč za minutu, ale zde stejně jako u Telsimu platí, že dohledat  přesnou informaci je téměř nadlidský úkol. Na uvedené informaci  se shodli prodavači v pěti navštívených značkových prodejnách  Arie. Infolinka bohužel nevěděla. Další informace je možné získat  na webových stránkách operátora www.aria.com.tr

Datové přenosy u předplacené služby Arie stojí  150 000 TL za minutu, což je v přepočtu 4,80 Kč. Platnost kreditu  by měla být jeden rok, ale tuto informaci berte bez záruky. Předplacené  sady obsahují startovní balíček, který je popsaný výše, a mobilní  telefon. Přístroje mohou být blokovány, na tuto otázku totiž prodávající  nebyli schopni odpovědět a pro vyzkoušení nabídnuté telefony byly  pouze vzorky, jež SIM lock neměly. Výběr telefonů v sadách  je velký, nabízeny jsou přístroje od Ericssonu, Nokie, Siemensu  a Telitu. Cena zahrnuje jak telefon, tak Sim kartu a kredit. Nejlevnější  je za 2800 Kč Telit GM 810 ES, na druhé straně nabídky si můžete  vybrat mezi komunikátorem Ericssonem R380s a třeba Nokií 8850, když  cena za oba dosahuje téměř 21 000 Kč. Zajimavý je druhý Telit v nabídce,  model GM 910i, který při 100 gramech váhy má vestavěné stereo FM  rádio včetně RDS systému. Cena sady s tímto telefonem je cca  4800 Kč.

Zhodnocení:

Kdo na dovolené nebude mobil nijak výrazně  potřebovat, vystačí se svojí českou SIM kartou, snad s výjimkou  Go karty Eurotelu, kde se koupě turecké pre-paid karty vyplatí již  po pár minutách příchozího hovoru. Kdo se na dovolené bez častějšího  použití mobilního telefonu neobejde, tak by o koupi předplacené  karty měl zauvažovat. Příchozí hovory jej nebudou stát vůbec nic,  odchozí vnitrostátní hovory sice moc výhodné oproti roamingovým  cenám nejsou, ale volání do ČR už úsporu peněz přinese. Ceny SMS  jsou také o málo nižší než u českých tarifů v roamingu. Jako  alternativu je možné použít i místní telefonní karty do telefonních  automatů, které jsou bez problémů k dostání na poštách označených  logem PPT. A právě u pošty jsou většinou umístěny i telefonní budky.  Poštu najdete i v malých obcích, ovšem musíte počítat s delší  polední pauzou. Všichni tři operátoři mají spuštěnu službu CB info  (Cell Broadcast), která na kanále 50 nabízí aktuální informace o  vaší poloze. Služba funguje perfektně a rozlišuje i městské části.  Ve spojení s mapou by jste se nemuseli ztratit.

Další rady

Turecko je z našeho pohledu velmi atraktivní  země, která nabízí příznivé ceny služeb a i samotné zájezdy českých  cestovních kanceláří do této země patří k těm levnějším. Ačkoliv  je hlavním náboženstvím v Turecku Islám, tak politické uspořádání  země je bez vlivu náboženských dogmat známých z jiných islámských  zemí. Především mládež se od té evropské vůbec neliší a to jak oblečením,  tak stylem života. Zahalené dívky nepotkáte a naopak téměř polovinu  policejního sboru tvoří příslušnice něžného pohlaví. Přesto je nutné  dodržovat určitá pravidla, a to především při návštěvě náboženských  objektů, nebo při snaze evropských dam odhalit na pláži poprsí,  což se v Turecku společensky nehodí.

Pokud nechcete trávit dovolenou jen na pláži,  tak před výběrem fakultativního výletu od vaší cestovní kanceláře  si projděte nabídku místních cestovních agentur, které nabízejí  identické služby za polovinu nebo i jen třetinu ceny. To samé platí  při pronájmu auta, kdy běžně inzerovaná cena českých cestovek, 50  USD na den za turecký Fiat Siena či Renault Clio, je přibližně  o třetinu vyšší. Nezapomeňte se ujistit o kompletním pojištění!  Nepříjemností je aktuální zdražení pohonných hmot, které jsou již  dražší než u nás doma. Levné cestování nabídnou místní autodopravci,  kteří provozují jak dálkové spoje, tak místní dopravu, včetně té  městské. Ceny jsou pevně stanoveny, stejně jako trasy, na kterých  se ovšem zastavuje kdekoliv jen na mávnutí. Městská doprava stojí  asi 10 Kč za jízdu, spoje jsou označeny čísly linek a mají uveden  i přehled trasy. Dálkové spoje vás přepraví přes půl Turecka za  pouhých 8 až 10 dolarů relativně moderními a klimatizovanými autobusy.  Jejich výchozím bodem je autobusové nádraží, které najdete většinou  v centru každé obce.

Jako suvenýr se z Turecka nejčastěji vozí  šperky a různé druhy textilu. V případě zlata platí smlouvat  a smlouvat. Cena za gram čtrnáctikarátového zlata se reálně pohybuje  okolo 17 až 22 marek za gram v závislosti na náročnosti a  velikosti šperku. Fajnšmekři toužící po diamantech a dalších drahých  kamenech však musí počítat s cenou daleko vyšší – kvalitu brusu  pozná jen dobře vycvičené oko. Všeobecně platí, že v turistických  střediscích jsou ceny vyšší, a proto je za nákupy lepší zajet do  velkých měst a i zde se spíš vyhnout bazaru, kde i přes úspěšné  smlouvání zaplatíte více než v kamenných obchodech, jejichž  klientelou jsou především místní obyvatelé. Nesmlouvá se také v prodejnách  potravin a obchodech s mobilními telefony. Ovšem kdo to nezkusí,  nic nezíská.

Pokud se do Turecka chystáte, přejeme vám příjemnou  a ničím nerušenou dovolenou, krásné pláže a čisté moře. Signál tureckých  operátorů bude zajisté všude tam, kam se v Turecku vydáte.

Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...