Třetí operátor: hlasujte o vítězi

Kdo z koho? Dejte sůj hlas zájemci o licenci pro třetího operátora. Kdo vyhraje a koho byste si přáli?
Karty jsou rozdány, nyní známe jména osmi konsorcií, která jdou bojovat o třetí licenci. Kdo to bude? Kdo se nakonec stane vítězem? O tom rozhoduje jediný muž - ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám. Rozhodne se tak na základě doporučení výběrové komise, rozhodne na základě kritérií, které si ČTÚ vyhradilo kdykoliv ke změně. Ať je to již jakkoliv, bude to jeho podpis, který rozhodne o vítězi boje o třetí licenci.

Kdo je podle vás ten nejlepší - to je první otázka. A druhá naše otázka zní, kdo podle vás vyhraje. Tyto otázky nejsou totožné - možná byste si přáli, aby vyhrál někdo jiný, než kdo má podle vás skutečně nejvíce šancí. Bude zajímavé postupem času srovnat, komu bylo nejvíce přáno a kdo skutečně vyhrál.

Hlasování je jednoduché - vyberte si číslo svého favorita ze seznamu pod hlasováním. Seznam je řazen chronologicky, jsou zde odkazy na další materiály, abyste se mohli rozhodnout z co nejvíce informací a zodpovědně...

Hlasovat musíte v každé anketě zvláště - pokud chcete hlasovat v obou anketách, musíte hlasovat postupně. Hodnota Average není k ničemu...

Přál bych si, aby vyhrálo toto konsorcium


Podle mne vyhraje toto konsorcium


  1. Nový Mobil - silná dvojka Aliatelu 51% a Telenoru 49% (momentálně fúzujícího s švédskou Telia - ta je tam tedy taky), jeden z favoritů. Česká telekomunikační společnost s vlastní páteřní sítí, silným zázemím a velkými šancemi do budoucna. Telenor má v ČR již cca. 200 zaměstnanců a je aktivní v internetu a v VSAT. Ze začátku tendru o nich bylo hodně slyšet, nyní se zdá, že se více pohroužili do práce, než do sebepropagace - a to je jen dobře. Konsorcium dostalo název Nový Mobil.
    8.7.1999 - Aliatel bude bojovat o licenci po boku Telenoru
    11.8.1999 - Dáte si NovýMobil nebo Český mobil?
  2. GiTy a Orange - další favoritové tendru, velmi silné společnosti v oboru. GiTy je veliká česká soukromá telekomunikační firma s téměř 600 zaměstnanci, Orange je také soukromá firma válcující mobilní trhy v několika dalších zemích, je brána jako symbol kvality a péče o zákazníka.
    12.7.1999 - GiTy také zřejmě našel partnera pro tendr: Orange
    22.7.1999 - GiTy ve znamení Pomeranče
    29.7.1999 - Minulost, přítomnost, Orange aneb vize budoucnosti
  3. Český mobil (IPB + TIW + Priority Telecom) - konsorcium kanadské společnosti TIW z telekomunikační skupiny Telesystems zaměřené především na "nestandardní" trhy typu Rumunsko, Brasilie, Indie, atd., ale zároveň disponující zkušenostmi také z velice rozvinutých trhů jako např. z Kanady. Dalším partnerem je Priority Telecom, vlastník kabelových sítí KabelNet a KabePlus. Kapitálovým partnerem je přední česká banka IPB, ale představeni již byli i další silní partneři: patří mezi ně PVT, síť supermarketů Julius Meinl a hovoří se i o dalších partnerech ... Český mobil se snaží a jako jeden z prvních již představil také své jméno - je vidět, že výběrové řízení kanaďany nezastihlo nepřipravené. Přesto, že IPB není partner z telekomunikačního oboru a TIW není tak známá firma, jako např. Orange, Telenor nebo AirTouch - patří toto konsorcium na startovní čáře také k favoritům. Jak by si však poradili na našem "nestandartním" trhu, to by se teprve ukázalo... Každý velký se někdy musel stát velkým a TIW o to evidentně usiluje.
    2.8.1999 - Český mobil - demonstrace připravenosti
    13.7.1999 - TIW a IPB jdou do tendru společně
  4. CrysTel - GTS CzechNet a AirTouch Vodafone. Do tohoto konsorcia patří i další partneři - o nich si více přečtete v posledním z článků, ale patří mezi ně Sitel, nástupce Agrobanky GE Capital Bank, Baring a Czech Venture Partners. To sice zatím skladbu konsorcia poněkud komplikuje a činí jej trochu nepřehledným, ale bude záležet na smlouvě mezi partnery, zda GTS toto promění ve svoji výhodu nebo v nevýhodu. Jinak lze toto konsorcium počítat mezi trojici nejžhavějších kandidátů - snad pouze s výhradou k jeho komplikovanosti a nepřehlednosti kapitálových podílů.
    27.7.1999 - GTS jde také do tendru s partnery
    Tisková zpráva 2.8.1999 - Společost Vodafone Airtouch se uchází o licenci operátora mobilní sítě GSM 1800
    13.8.1999 - Spojenectví AirTouch/Vodafone a GTS má jméno Crystel
  5. Mannesmann/Vivendi + ČD Telekomunikace. Mannesmann Eurokom se rozhodl investovat do 85% podílu v ČD Telekomunikace, které mají tvořit základ backbone mobilní sítě Mannesmannu v ČR. Mannesmann nepatří mezi marketingově tolik ostřílené borce - německý trh válcuje především silou, v poslední době ale investoval do zajímavých služeb a jeho vliv na evropském telekomunikačním písečku roste.
    18.8.1999 - Mannesmann koupil ČD Telekomunikace
    17.8.1999 - Omnitel 2000 - Mobilní síť jako obchod a služby

  6. TIM a Mobilkom - spojenectví rakouské telekomunikační společnosti a italské společnosti nedávno převzateé Mannesmannem a českých firem Echotone a Infinity mělo hlavní slabinu v Mobilkomu - zatím vcelku nevýznamném hráči na telekomunikačním hřišti - respektive jeho vlastníka Telecom Austria (ten dělá pevné sítě, Mobilkom mobilní sítě). Dalším partnerem a to tím rozhodujícím pokud se provozování budoucí mobilní sítě týká, je Telecom Italia Mobil. Češí mají v konsorciu 25%.
  7. BriTone - konsorcium mezi British Telecom (51% a Telekomunikačními montážemi Praha (49%). BT není třeba představovat, je to pojem sám o sobě a svoje mobilní sítě má po celém světě, také patří mezi největší telekomunikační firmy. TMP montují telekomunikační sítě a GSM sítě i pro RadioMobil, kde mají také velmi minoritní podíl.
    16.8.1999 - BriTone - další zájemce o licenci
  8. France Telecom a Bonton Holding - o gigantu našeho zábavního průmyslu se dlouho proslýchalo, že spíše podepíše s Britisch Telecom, nakonec jde do tendru společně s France Telecom.
    7.5.1999 - Radiokontakt Operator a France Telecom vstupují do boje o DCS-1800
    13.8.1999 - France Telecom a Bonton v tendru
  9. Tendr bude zrušen - dojde k nějaké blamáži, spekulacím, podvodům a tendr bude zrušen bez vítěze
  10. Jiná varianta