Treo90 versus Palm m130 - který je lepší?

Střední třída barevných modelů má od včerejška dalšího zástupce - je jím Treo 90 od Handspringu. Pojďme se spolu podívat, jestli je tento model schopen alespoň zkomplikovat vítězné tažení trhem Palmu m130!

 

Doba, kdy na trhu PalmOS PDA převládaly černobílé modely a majitelé barevných platili za svůj luxus vysokou cenou, hmotností, rozměry modelu a malou výdrží jejich baterií, se zdá být dávno za námi. Barevné modely s PalmOS se na trhu zabydlují a po high-endu se začínají dobývat i "o patro níž" - do kategorie střední třídy modelů.

Začal to před několika měsíci Palm m130, který za $280 nabídl barevný model bez výraznějších kompromisů a který patří od svého vzniku k nejprodávanějším PDA na trhu vůbec. 

Na trhu modelů střední třídy se drží ještě Visor Prism, který může mít svůj půvab pro lidi, kteří mají tradičně Visor řadu a vlastní třeba pár Springboardů.

Ostatní barevné modely (Clié T615, NR70, Palm m505) jsou cenově v high-endu - od $400 výše.

 

Včera Handspring uvedl na trh model Treo 90, a přestavil tak další handheld s cenou pod $300. Srovnejme si tedy úspěšný m130 s nováčkem Treo90 do tabulky a podívejme se, jaké jsou přednosti i slabiny těchto štik střední třídy modelů:

Palm m130

Treo90

Komentář
Co mají modely společné ...
Slot SD/MMC SD/MMC
Baterie Li-Ion Li-Ion
I/O IrDa, USB IrDa, USB
Kde se v něčem liší ...
RAM 8MB 16MB Dvojnásobná paměť je velkou výhodou Trea90. Přes možnost rozšíření pamětí kartami je práce s RAMkou prostě rychlejší i jednodušší. Velikost aplikací stále roste (zejména těch barevných) a 16 MB RAM se pomalu stává standardem.
OS 4.1 4.1H
Další aplikace NotePad, Clock Calculator+, DateBookk+, CityTime,  Tradičně posílený PalmOS Handspringu o vylepšený diář, kalkulačku a aplikaci CityTime. Palm má zase kreslené poznámky NotePad a hodiny.
Bonus Documents To Go, MultiMailSE, Mobile Connectivity WordSmith, Blazer browser, One Touch Mail, PalmSMS Bonus software získává stále víc na důležitosti. Obě firmy sázejí na kancelářské programy. DocToGo od DataViz umí (na rozdíl od textového editoru  WordSmith) i tabulky. Komunikační software je na srovnatelné úrovni.
Rozměry 122 x 78 x 22 mm
209 cm3
107x71x16,5 mm
125 cm3
Rozměry i hmotností vyhrává Treo90. Je daleko víc placatější a díky tomu skladnější a pohodlnější pro přenášení. Rovněž hmotnost je nezanedbatelně nižší.
Hmotnost 153 gramů 113 gramů
Cena $279 $299 Cenově vychází příznivěji m130, a to o $20 (v přepočtu asi 700 Kč)
Displej 16-bit (65.536 barev) 12-bit (4096 barev) m130 má displej s lepší grafikou (16-bit oproti 12-bit Trea90). 
Vstup dat Graffiti Klávesnička Kontroverzní položka pro hodnocení. Někomu vyhovuje spíše Graffiti, někomu zase klávesnička.
Konektor Palm Universal Treo Výhoda m130 je v použitém Palm  univerzálním konektoru, ke kterému je již dnes řada příslušenství (klávesnice, moduly apod.)

A závěr?
Asi těžko od nás můžete čekat jednoznačné doporučení - modely se liší v mnoha věcech, které mají pro uživatele velmi rozdílnou váhu. Přesto nebudu strkat hlavu do písku a tvářit se, že nevidím přednosti a slabiny jednotlivých modelů:

Velikost paměti - 1:0 pro Treo
Treo90 má 16MB RAM oproti 8MB konkurenta, což je opravdu velký rozdíl. Upgrade m130 na 16 MB je sice možný, je však značně nákladný. Nedostatek paměti lze sice vykompenzovat kartou, ale programy se z RAM spouští rychleji, méně komplikovaně a s menší spotřebou baterií.

Cena - Palm kontruje
Palm m130 je o $20 levnější. Bude ovšem důležité počkat ještě na koncové ceny u nás, do kterých se promítá ještě víc vlivů včetně konkurence mezi distributory a prodejci...

Rozměry a hmotnost - Treo90 vítězí...
Je to dost nepřehlédnutelný rozdíl, který jsme vám ještě vyčíslili v kubických centimetrech - "objemu". Treo je prostě kratší, užší a (to zejména) tenčí a lehčí než jeho konkurent.

Displej - v hloubce grafiky má navrch Palm m130
Barevná hloubka 16-bit znamená v praxi přes 65 tisíc barev u m130 oproti Treu s 12-bitovou grafikou (4000 barev). Mám iPaq 3630 s 12-bitovou grafikou a barvy se mi na něm zdají přirozenější než na T615 s 16-bitovou grafikou. Takže hloubka barvy není všechno, i když se jistě najdou uživatelé i aplikace, kteří ji dokáží ocenit...

Klávesnička versus Graffiti, toť otázka...
Toto "neřešitelné" dilema jsme si nechali až na konec a dnes ho neuzavřeme. Má totiž celou řadu aspektů a souvisejících problémů. Vrátíme se k němu proto zítra v samostatném článku!

 


Témata: Graffiti, Palm, software, trh, USB