Aplikace Barcoo umí přečíst kód na vajíčkách

Aplikace Barcoo umí přečíst kód na vajíčkách | foto: blog.barcoo.com

Tohle vejce zlikvidujte. Mobilní aplikace upozorňuje Němce na dioxiny

  • 10
Při nákupu vajec se mohou Němci poradit se svým mobilním telefonem. Speciální aplikace Barcoo je upozorní, zda příslušné vejce pochází z postiženého chovu, či nikoli.

Aplikace Barcoo je určena pro telefony Apple iPhone, operační systém Android, Bada i pro mobily Nokia či Samsung. Uživatelům po zadání čísla vytištěného na skořápce sdělí, zda příslušné vejce může být kontaminované. Program vyvinula společnost Checkitmobile a je k dispozici zdarma.

Dosud program využívali hlavně ti, kdo sháněli levné zboží. Stačilo pomocí kamery na telefonu oskenovat čárový kód a aplikace obratem poradila, kde se daná věc dá sehnat nejvýhodněji. Nově aplikace využívá data registrů potenciálně kontaminovaných vajec, které zveřejňují německé svazy ochránců spotřebitelů a ministerstvo pro ochranu spotřebitelů spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.

Pokud kód produktu, který uživatel do aplikace zadal, stojí na tomto seznamu, objeví se varování: "Pozor, toto vejce je s velkou pravděpodobností zatíženo dioxinem!" Následuje výzva, aby zákazník vejce nejedl a co možná nejrychleji ho zlikvidoval. Program podle výrobce rozpozná i vejce, která nejsou uvedena na "černé listině", například biovejce.

Aplikace boduje na iTunes

Podle deníku Bild se aplikace dostala po vypuknutí dioxinového skandálu na 14. místo nejstahovanějších programů pro mobilní telefony v internetové prodejně iTunes.

"Pomocí Barcoo jsme chtěli spotřebitelům nabídnout maximální transparentnost ohledně produktů," prohlásil šéf firmy Checkitmobile Tarik Tokic. "Reagujeme proto rychle na aktuální podněty, jakým je skandál s dioxiny, a zavádíme důležité informace do naší databanky," dodal.

Ozvaly se ale i kritické hlasy, které upozornily, že dioxin byl dosud prokázán jen v malé části preventivně zavřených farem. Informace v seznamech tak nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

V ČR prý závadné produkty nejsou

Aféra vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například výrobě papíru. Na trh dodal až 3 tisíce tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150 tisíc tun krmiva pro hospodářská zvířata.

Německé testy zatím prokázaly výskyt této jedovaté látky ve vejcích a mase nosnic a prasat. Do ČR se podle dosavadních zjištění žádné závadné produkty z Německa nedostaly.

,