Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


To nejlepší pro obrazovku vašeho Pocket PC

aktualizováno 
Připadá vám obrazovka Dnes na vašem Pocket PC nudná a nepřehledná? Stále nemůžete najít tu vhodnou kombinaci pluginů, které by uspokojily vaše nároky? Pak je možná čas vyzkoušet nové uživatelské rozhraní Spb Mobile Shell.

Recenze programu Spb Mobile Shell | foto: Radek Mikudík, Mobil

Společnost Spb Software house není v oblasti vývoje programů pro Windows Mobile žádným nováčkem, ba právě naopak. Za osm let existence firmy totiž tento tým vypracoval celou stovku projektů na platformu Pocket PC. My vás dnes podrobně seznámíme s posledním z nich.

Program Spb Mobile Shell je určen pro všechny kapesní počítače s OS Windows Mobile 5.0, majitelé zařízení se starší verzí systému si tak musejí nechat zajít chuť. Rozhraní sestává ze tří nejdůležitějších komponent: 
Obrazovka Nyní – po probuzení přístroje ihned vidíte nepřečtené e-maily, textové zprávy a zmeškané hovory.
Pluginy na obrazovce Dnes – rychlé vytáčení zvolených kontaktů, předpověď počasí, přehled světových časů ve vybraných destinacích, rychlé spouštění nejpoužívanějších aplikací, indikátor stavu baterie.
Spb Menu – umožňuje pohodlné ovládání jednou rukou díky větším a graficky povedenějším ikonkám.

Obrazovka Nyní
Tato utilita je velmi chytrou součástí programu, která vás ihned po probuzení komunikátoru ze spánku upozorní na vše potřebné. Neunikne vám žádná důležitá schůzka, tedy pokud ji samozřejmě máte zapsanou v kalendáři. Stejně tak obrazovka signalizuje nepřečtené textové zprávy, e-maily a zmeškané hovory.

Obrazovka Nyní s digitálním a analogovým časem

Nesmíme zapomenout na další důležitou informaci a to indikátor stavu baterie a síly signálu daného operátora. Pod zobrazením času (může být digitální i analogové) najdete aktuální stav počasí ve zvolené lokalitě. Na obrazovce lze všemi pluginy listovat a jediným stiskem tak získat třeba aktuální čas v dalších třech světových městech.

Obrazovka Nyní a nastavení
Grafické zpracování Obrazovky Nyní je velmi povedené a její používání doslova návykové, připočteme-li k tomu možnost volby z téměř dvacítky barevných témat, není zde opravdu co vytýkat. V nastavení je možnost tuto obrazovku po probuzení nezobrazit, ale tu jistě využije málokdo.

Pluginy na obrazovce Dnes
Po instalaci programu se standardně na obrazovce Dnes “aktivuje“ pětice zajímavých pluginů, jejichž umístění lze měnit v položce Dnes tak, jak jste zvyklí. První je indikátor stavu baterie, ke kterému není moc co dodávat – je tam a funguje.

Time Tab - přehled o světových časech
Zajímavějším je určitě Time Tab, což je vlastně odlehčená verze jiného programu téže společnosti, Spb Time. Tato okleštěná alternativa nenabízí zdaleka tak široké možnosti a nastavení, ale ke snadné orientaci ve světových časech postačuje. Na výběr je přitom něco kolem 4000 měst, z nichž necelá desítka patří naší republice. Navíc se lze jedním klepnutím na displej (nebo stisknutím potvrzovacího tlačítka) dostat do správce budíku a připomenutí. Jednoduché, rychlé, přehledné a užitečné.

Dalším modulem je Weather Tab, tedy tabulka s předpovědí počasí. Znalci tuší, že jde o jednodušší verzi programu Spb Weather. Stačí tedy vybrat nejbližší místo vašeho bydliště a rázem máte ve svém zařízení docela přesný výhled o počasí na čtyři (akutální a tři následující) dny.

Weather Tab - předpověď počasí
Přitom je den rozdělen na čtyři doby (noc, ráno, den, večer) a v každém je meteorologická situace popsána odpovídajícím obrázkem (jasno, polojasno, oblačno, zataženo, déšť, sněžení) a rozsahem očekávaných teplot. V možnostech lze zvolit automatickou aktualizaci předpovědi. Pokud tuto možnost nezatrhnete, pak se aktualizace provedou jen při synchronizaci přes Active Sync, při volbě jiného města nebo manuálním stažením.

Jediným nedostatkem je problém s přesností předpovědi v některých krajích a to díky absenci měst - například z jihočeského není obsaženo v seznamu žádné. V seznamu tak chybí zejména České Budějovice a Jihlava, obyvatelé ostatních částí ČR by neměli mít problém. Pro úplnost dodejme, že je zastoupeno celkem devět českých a moravských měst a to Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Liberec, Ústí nad Labem, Hradec Králové a Pardubice.

Plugin Dial Tab
Modul Dial Tab značně usnadňuje vytáčení kontaktů. Stačí si zvolit pětici přátel, s nimiž komunikujete nejčastěji a vytočit jejich číslo je pak otázkou jednoho jediného tapnutí na displej. Delším stiskem na vybraném kontaktu aktivujete menu, které nabízí zaslání SMS, další úpravu kontaktu, případně jeho odstranění (pouze z obrazovky). Jediná výtka tak směřuje k pevně nastavenému počtu kontaktů - pět je málo, určitě by se hodil alespoň dvojnásobek.

Posledním pluginem z obrazovky Dnes je Smart Launcher Tab (Home Tab), který slouží k rychlému spouštění aplikací. Obrovskou výhodou je fakt, že na obrazovce máte neustále ikony dvanáctky nejpoužívanějších aplikací, které se neustále aktualizují. Znamená to tedy, že pokud spustíte program, který tak říkajíc ležel dlouho ladem, okamžitě se přidá na místo ikony jiné aplikace (pravděpodobně té nejméně používané). Elegantní a pohodlné? Bezpochyby! Přelomové? Dost možná…

Plugin Home Tab
Pokud vás již unavuje obtížné nastavování jasu displeje, které je na “čistém“ zařízení docela zdlouhavé, můžete si oddechnout - Home Tab totiž umožňuje volbu jasu přímo z hlavní obrazovky a navíc si vystačíte i bez stylusu.

Spb Menu
Mobile Shell výrazně zjednodušuje nejen spouštění nejpoužívanějších aplikací, ale díky Spb Menu opravdu umožňuje pohodlné ovládání jednou rukou. Samotné menu je rozděleno do osmi kategorií (ikonek), z nichž některé jsou známé (Programy a Nastavení), zbylých sedm nabídek je však zbrusu nových. Po tapnutí na některou ikonu se odhalí menu, většinou nové a přepracované.

Spb Menu a Zprávy
Zářným příkladem může být nabídka Nástrojů, která obsahuje třeba užitečnou ikonku Měkký reset, nebo rychlou volbu orientace displeje, která je na čistém zařízení utopena hluboko v nastavení. Všechny nabídky jsou prezentovány maticí 3 x 3, animované ikonky jsou tedy dostatečně velké na pohodlné ovládání palcem.

Nastavení a Nástroje
Volba Organizér je zastoupena pěticí logicky přiřazených ikon (Kontakty, Kalendář, Úkoly, Poznámky a Poslat kontakt). Hned první volba, Kontakty, si zaslouží obrovskou pochvalu. Za prvé je každému zástupci v telefonním seznamu přiřazen pásek odhadem o třetinu větší, což znamená také větší font a tím pádem přehlednost. Druhou trefou do černého byla integrace vlastní alfanumerické klávesnice, která vyhledávání v kontaktech velmi usnadňuje.

Složky Organizéru
Jistě znáte ono rozčarování, kdy se vám u kontaktů z běžné nabídky zobrazuje místo Phone padu klasická softwarová klávesnice…Zde již nic takového nehrozí – klávesnice drží na svém místě jako přikovaná.

Kontakty

Vyhledávání kontaktů pracuje na známém systému filtrování jmen při postupném zadávání znaků a navíc rozumí i české diakritice. Z neznámého důvodu však program zcela ignoruje písmeno “žet“, příjmení začínající posledním znakem abecedy tak musíte vyhledat manuálně. 

Nabídka oddělení Zprávy asi nikoho nepřekvapí, přesto je tradičně graficky velmi dobře vyvedená a nabízí práci s textovými zprávami, MMS a e-maily.

Programy

V sekci Spustit naleznete ikony nejpoužívanějších aplikací, volbou Programy se pak dostanete do nabídky všech programů, které máte nainstalovány. Jejich uspořádání se řídí obsahem složky Windows\Nabídka Start\Programy. Kategorie Programy z hlavní nabídky je pak v podstatě duplicitní a zbytečná.

Položky kategorie Nastavení
Multimedia ukrývají ikonu přehrávače Media Player, Kamery a prohlížeče obrázků, kategorie Internet nabízí vše potřebné.

Internet a Multimedia
Mobile Shell tedy i v této kapitole získal mnoho kladných bodů. Je škoda, že jsou jednotlivé nabídky pevně určeny a možnosti osbního nastavení v tomto ohledu téměř nulové.

Nastavení
Hlavní přednosti:
+ pohodlné ovládání jednou rukou
+ Obrazovka Nyní
+ přehled o počasí (čase) ve zvoleném městě (městech)
+ rychlé a jednoduché spouštění nejpoužívanějších aplikací
+ rychlé vyhledávání kontaktů
+ možnost integrace dalších samostatných plug-inů (Diary, Weather,…)
+ kompletně v češtině

Co by chtělo vylepšit:
- zdvojnásobit počet kontaktů v plug-inu Dial Tab
- naučit aplikaci písmeno “ž“ 
- přidat několik českých měst do databáze

Hardwarové nároky:
- kapesní počítač s Windows Mobile 5.0
- místo potřebné k instalaci je 2,5 MB
- 1,5 MB RAM u QVGA zařízení, 2,4 MB RAM u VGA


Závěr
Vývojářům z ruského Petrohradu se podařilo naprogramovat velmi užitečnou aplikaci, která se díky svým přednostem bleskurychle zabydlí takřka v každém zařízení. Zájemce to ale bude něco stát, konkrétně téměř 30 USD. Souhlasíme, cena je to poměrně vysoká. Ovšem vzhledem k tomu, že je jakousi odlehčenou alternativou tří samostatných programů (Spb Weather, Time a Pocket Plus) v jednom, je nastavená cena akceptovatelná.

Zkušební 14-denní verze je ke stažení zde.

Licenci k recenzi poskytla společnost Spb Software house.

Nejčtenější

Poutáním na představení Notu 8 ozdobil Samsung i Times Square
Živě z New Yorku: Samsung ukázal svůj nejvýkonnější a nejdražší mobil

Samsung v New Yorku právě představil nový model Note 8. Je to přístroj s mnoha nej. Nic lepšího zatím jihokorejský výrobce nevyrobil. Současně to však bude i...  celý článek

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Android 8.0 Oreo je mocný a rychlý
Android Oreo je tady. Je rychlý, mocný a slibuje větší bezpečnost

Google v pondělí večer oficiálně představil velkou aktualizaci systému Android. Využil k tomu den, kdy Američané mohli pozorovat úplné zatmění Slunce. K...  celý článek

Bude takto vypadat nejlepší letošní nokia?
Nokia osmičkou letos nekončí. Chystá ještě lepší smartphone

Minulý týden představená Nokia 8 je první novodobou nokií, která snese srovnání s těmi nejlepšími smartphony. Vrcholem letošního roku ovšem není, prý se totiž...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha situacích je totiž neocenitelným pomocníkem....  celý článek

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku
Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila myšlenka na odlehčenou verzi určenou pro...  celý článek

Ilustrační snímek
Nikam nevolali, přesto mají platit tisíce. Oškubala je „astro aplikace“

Tváří se jako rozšíření oblíbené mobilní hry, ve skutečnosti však ukrývá škodlivý kód. Ten bez vědomí uživatele uskutečňuje hovory na audiotexové linky, které...  celý článek

Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší
Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší

Chcete svému drobečkovi zpestřit jídelníček? Soutěžte o balíček plný dobrot.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.