Premiér Bohuslav Sobotka ve Sněmovně

Premiér Bohuslav Sobotka ve Sněmovně | foto: ČTK

Politici tlačí na ceny mobilních dat. To má řešit ČTÚ, říká ministr Mládek

  • 96
Novela zákona o elektronických komunikacích, jejíž návrh má vládě předložit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, je podle premiéra Bohuslava Sobotky pouze jedním z nástrojů, který má pomoci v tlaku na snížení cen za mobilních data. Ministr Mládek novelu potvrzuje, ale ceny mobilních dat podle něj musí řešit Telekomunikační úřad.

S šéfem Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromírem Novákem a předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Janem Rafajem se premiér sejde v úterý 7. února.

„Chci slyšet, jestli nepotřebují nějaké nové kompetence, aby mohli více zasahovat ve prospěch spotřebitelů a ve prospěch vytvoření konkurenčního prostředí. Také mne budou zajímat jejich konkrétní plány v této oblasti tak, abychom pokračovali v tlaku na snížení cen za mobilní data a abychom nastavili u nás podobně příznivé prostředí pro spotřebitele, jako je v další zemích unie,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům. Doplnil, že chce, aby ministr Jan Mládek (ČSSD) předložil příslušnou změnu zákona, která by měla znamenat posílení pravomoci spotřebitelů (více zde).

Ministr Mládek: Ceny datových služeb má řešit ČTÚ

V souvislosti s cenami datových služeb mobilních operátorů a kompetencemi Ministerstva průmyslu a obchodu dochází ve veřejném prostoru k určitým nedorozuměním. Vládě předložím v dohledné době novelu zákona o elektronických komunikacích, která bude robustněji řešit postavení zákazníků při změně smluv a přenositelnosti čísel. Novela bude obsahovat i opatření týkající se přechodu pozemního televizního vysílání na platformu DVB-T2.

Pokud jde o situaci kolem cen datových služeb mobilních operátorů, je to zcela jiná záležitost a novelu v tomto smyslu nechystám. Do toho dokonce ani nesmím zasahovat. Je to kompetence regulátorů, tedy Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Ty by se měly postarat o nápravu, pokud trh při počtu tří podnikajících subjektů nefunguje, jak má. Kolega ministr financí Andrej Babiš by si měl ověřit, co říká kompetenční zákon.

Podle ČTÚ by ke snížení velkoobchodních cen dat mohly operátory přinutit vyšší sankce. Zatímco v současnosti jsou ve výši řádově jednotek milionů korun, v budoucnu by se mohly počítat z ročního obratu firem. „Po vzoru ÚOHS by bylo vhodné, kdyby sazba pokut lépe zohledňovala závažnost provinění promítnutou k velikosti daného podnikatelského subjektu, tedy kdyby bylo možné například pokuty odvozovat od ročního obratu operátora,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina s tím, že výši pokut se bude věnovat až další novela připravená v gesci MPO.

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v neděli 29. ledna uvedl, že ceny datových služeb v Česku jsou nejvyšší v Evropě. Chce proto, aby se cenou mobilních datových služeb zabývala koaliční rada a vláda se zasadila o jejich snížení. Mládka kritizoval za zpoždění (více zde).

ČTÚ v minulosti vícekrát vyzýval operátory, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb v síti LTE. Na loňskou únorovou výzvu ke snížení ceny za přenášená data pro virtuální operátory zareagoval podle regulátora pouze T-Mobile. O2 a Vodafone pak ve správním řízení dostaly pokutu v maximální výši, tedy dva miliony korun.

Vodafone ovšem nařčení z neuposlechnutí loňské výzvy letos v lednu odmítl. „Vodafone v plném rozsahu vyslyšel text výzvy ČTÚ z února loňského roku a příslušně upravil cenu za velkoobchodní přístup k LTE. Tvrzení úřadu o tom, že Vodafone neplní podmínky loňské výzvy, je nepravdivé, rozhodnutí ČTÚ není pravomocné,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz v reakci na letošní výzvu úřadu mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

ČTÚ totiž zhruba v polovině ledna operátory O2 a Vodafone opětovně vyzval ke snížení velkoobchodních cen, dal jim na to jeden měsíc času. Firmám přitom pohrozil odebráním licencí (více zde).

Operátor O2 se zavázal nároky ČTÚ splnit: „Velkoobchodní cena dat vychází z tržní ceny pro koncové zákazníky, nikoli naopak. Je zajímavé, že podle posledního výpočtu ČTÚ cena dat pro spotřebitele klesla v průběhu loňského roku na třetinu z 0,41 Kč za MB na 0,15 Kč za MB,“ podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Podle ní v minulosti úřad postupoval v rozporu se zákonem a teprve nyní svou chybu napravil. „Nařízení tak bez výhrad budeme respektovat. Velkoobchodní cenu upravíme ve stanovené lhůtě,“ dodala.

Podle podmínek aukce kmitočtů pro sítě LTE musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání virtuálním operátorům. V současné době by se tak cena měla dostat na úroveň 0,10 až 0,15 Kč za jeden MB dat u mobilních služeb a zhruba 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE.

, ,