Těžkotonážní chytrý mobil (nejen) s Linuxem

  • 2
Chytrý mobilní telefon s Linuxem společnosti Unitech sice není určen do košil vrcholných manažerů, ale spíše do drsné reality všedního dne. Je skvěle vybaven, mnoho vydrží a jistě překvapí.

Operační systém Linux se v posledních dvou letech stává neobyčejně populární nejen na serverech či stolních počítačích. Stále více výrobců představilo či právě připravuje kapesní počítače či chytré telefony vybavené právě tímto operačním systémem.

V současné době se v mobilních zařízeních setkáváme především setkáváme se třemi hlavními variantami Linuxových grafických rozhraní: Qtopií postavené na knihovně QT společnosti Trolltech a GPE založené na volné knihovně GTK+-2.2. Třetí variantou jsou systémy, ve kterých je Linux použit pouze jako prostředí pro běh nativních aplikací vytvořených v jazyce Java. Každý ze systémů má své výhody i nevýhody, nejrozšířenější je však Qtopia.

Jako malý tank?

Nový chytrý mobilní telefon PA960L vyvinutý společností Unitech ve spolupráci s IBM je identický se svým dvojčete PA960W, které se liší pouze použitým operačním systémem Microsoft Windows Mobile .NET. Linuxový model používá Qtopii stejně jako Sharp Zaurus Sl-6000, se kterým je hardwarově téměř kompatibilní.

Unitech PA960L je postaven na osvědčeném procesoru Intel XScale taktovaném na frekvenci 400 Mhz. Procesor má k dispozici 64 megabajtů SDRAM paměti a operační systém je uložen v přepisovatelné paměti typu Flash stejné velikosti. Na vybraných trzích má být k dispozici také varianta s dvojnásobnou operační pamětí. Úložný prostor lze rozšířit prostřednictvím SD/MMC paměťových karet, přičemž jejich slot plně podporuje také komunikační karty, jejichž prostřednictvím lze schopnosti přístroje dále rozšiřovat. K dispozici je také slot pro PC karty typu II a běžné CompactFlash karty.

Barevný aktivní displej nabízí grafické rozlišení 320 x 240 obrazových bodů a je pochopitelně dotykový. Navíc je kryt speciální ochrannou vrstvou, která umožňuje ovládat přístroj i v náročnějších podmínkách pouhým prstem. Tím se tento přístroj stává zajímavým pro průmyslové či terénní nasazení. Celé zařízení je pogumováno a je testováno pro pád z výšky 1.4 metrů na pevný podklad.

Klávesnice pod displejem je pryžová, kromě klasických numerických tlačítek nabízí ještě kurzorový kříž doplněný o klávesy Enter a Esc umístěné pod displejem a čtveřici systémových kláves umístěných svisle podél levé strany numerického bloku. Tlačítka jsou poměrně silně podsvícena světle zelenou barvou.

V základní verzi bude integrován mobilní modul podporující sítě CDMA nebo GSM v závislosti na cílovém regionu. U evropské GSM verze se můžeme těšit také na podporu rychlých datových přenosů s využitím paketové technologie GPRS, zde v současnosti v maximální možné konfiguraci 4 + 2 timesloty. Dražší verze bude dodávána také s podporou bezdrátových WiFi počítačových sítí, která bude realizována prostřednictvím přibalené PC karty.

Když na penězích nezáleží

Přístroj PA960L i PA960W se na trh dostanou již v průběhu letošního léta a jejich cena by se měla pohybovat v přepočtu okolo třiceti tisíc korun za základní verzi bez WiFi karty. Podrobné fotografie nejsou bohužel k dispozici, tiskové oddělení společnosti Unitech pro Mobil.cz uvedlo, že vzhledově je nový model srovnatelný se starším typem PA960, který se od novinek liší pouze monochromatickým displejem. Společnost Unitech doufá ve velký prodejní úspěch právě Linuxové varianty, která poskytuje svým uživatelům rozsáhlé možnosti uzpůsobení vlastním podmínkám již na úrovní jádra operačního systému.