univerz

univerz | foto: Profimedia

Textovka může posloužit policistům jako otisk prstu

  • 4
Styl psaní textových zpráv o vás vypovídá možná víc, než si myslíte. Britští psychologové se snaží svou teorii prosadit jako jednu z oficiálních metod policejního vyšetřování.

Analýzu textových zpráv využili vědci poprvé při vyšetřování staré vraždy. Pachatel si vytvořil alibi tím, že odeslal několik textovek z telefonu své oběti. Psychologové z univerzity v Leicesteru našli v textových zprávách oběti velké množství stylistických rozdílů od zpráv, které běžně posílal pachatel.

Lingvistická analýza je tak použitelná v podobných situacích, kdy policisté mají nedostatek důkazů a může pomoci analýza mobilního telefonu. Častější využití ale jistě najde při vyšetřování vydírání a vyhrožování pomocí textových zpráv.

Podle autorů metody je jazyk v textových zprávách specifický, a proto si jej každý přizpůsobuje svým potřebám. Tato svoboda pak vytváří výrazné rozdíly ve stylu psaní a autoři pak jsou jednoduše identifikovatelní.

Studie Tima Granta a Kima Drakea z katedry psychologie na univerzitě v Leicesteru  počítá i s vlivem skupiny, ve kterých se autor zprávy pohybuje, případně se zprávami, které dostává od přátel.

Tým vědců v současné době shání další dobrovolníky, na nichž by mohli zkoumat, jak prostředí ovlivňuje styl jejich textovek. Podle slov doktora Granta jsou textové zprávy samostatný mikrosvět, který se řídí vlastními lingvistickými pravidly.

Mobil je dobrý přítel, ale zlý pán

Zločinci využívají mobilní telefony často. Vyhovuje jim jejich anonymita, zvláště ve spojení s předplacenou kartou. Mobil ale může nečekaně zradit. Jeden z pachatelů loňských atentátů na londýnské metro byl vystopován na útěku po Evropě právě díky svému mobilu. - více zde

Podobně na hrátky se svým mobilem často doplácejí dealeři drog. Někteří rozesílají nabízené zboží na fotografiích jako MMS a nebo se dokonce s pytli plnými drog fotí. Policie pak v jednom telefonu může najít fotografie usvědčující celé zločinecké gangy. - více zde