Texas Instruments OMAP 5 - ukázky schopností platformy

Texas Instruments OMAP 5 - ukázky schopností platformy | foto: Mobil.iDNES.cz

Válka procesorů přiostřuje, Texas Instruments zvažuje ústup

  • 28
Americká firma Texas Instruments patří k největším výrobcům polovodičů na světě. Podle nedávného prohlášení se však už nechce tolik soustředit na procesory pro smartphony a tablety. Důvody jsou sílící konkurence a nižší marže u těchto procesorů.

Společnost Texas Instruments před nedávnem vyděsila investory, když prohlásila, že hodlá přehodnotit svůj obchodní postoj a nadále se chce více zaměřit na výrobu čipů pro vestavěná zařízení namísto čipů pro chytré telefony. Později firma svůj záměr upřesnila. Pocit, že Texas Instruments jen těžko vzdoruje tlaku konkurence, ovšem zůstává.

Firma však prozatím s mobilními ARM čipy pro smartphony a tablety nekončí. Svým zákazníkům začala právě dodávat vzorky nových OMAP 5 procesorů, což jsou první čipsety založené plně na nejmodernější a nejvýkonnější architektuře Cortex-A15 (Qualcomm Snapdragon používá vlastní architekturu, která je A15 jen podobná).

Pravdou je, že v současnosti ve smartphonech a tabletech čipsety OMAP moc úspěšné nejsou. Čtvrtou generaci používají z velkých výrobců jenom Amazon a Barnes&Noble ve svých tabletech. Je otázkou, zda to OMAP 5 změní, ale společnost se rozhodla, že nechce čekat na obrat. Proto se chce v budoucnu více zaměřit na dodávky čipsetů pro různá vestavěná zařízení, například automobilové navigace nebo zábavní systémy. V důsledku toho je možné, že firma také v budoucnu trochu omezí podporu zákazníkům z mobilního světa.

V něm totiž musí Texas Instruments stále více čelit tlaku nejenom zavedené konkurence, ale i nováčků. Největší soupeř, Qualcomm, například právě na trh uvádí své čtyřjádrové procesory Snapdragon S4 Play, určené pro ty nejvýkonnější smartphony a tablety. Za Qualcommem rozhodně nechce zaostat ani Nvidia, která se rychle vyšvihla na pozici významného dodavatele a která zatím skvěle boduje se svou sadou Tegra 3. Premiéra nástupce přitom není daleko.

Texas Instruments komplikují život i Samsung a Apple. Tyto firmy totiž ve svých výrobcích používají z velké části vlastní čipsety.

Nová konkurence

Tradiční dodavatel čipů se ale musí vypořádat i s novou konkurencí. Staronovým hráčem na mobilním poli je například Intel, který jde proti proudu a v mobilním světě se snaží uspět s klasickými x86 procesory řady Atom. Ty mají nově přijít ve dvoujádrovém provedení a s podporou LTE. Výkonově by se tak měl Intel vyrovnat s dnešními nejlepšími čtyřjádry.

Dílčí úspěchy slaví také nováček ST-Ericsson, společný podnik ST Microelectronics a telekomunikačního gigantu Ericsson. Firma se prozatím soustředí spíše na dostupnější čipsety, které najdeme například v některých letos na jaře představených modelech Sony.

Jedním z nejnovějších hráčů na poli mobilních čipsetů pak je MediaTek, který prozatím dodával čipy spíše do levných telefonů a smartphonů. Firma ale před časem představila dostupné dvoujádrové procesory s architekturou Cortex-A9 a zkraje příštího roku se k nim mají připojit i relativně laciná čtyřjádra. Cílem je stlačit cenu dvoujádrových chytrých mobilů pod 200 dolarů, tedy asi 4 000 korun. Čtyřjádrové kousky mají být jen o něco málo dražší. Zajímavostí přitom je, že dostupné čipy MediaTek se vyrábí 28nm technologií, kterou používá třeba Qulacomm u svých nejlepších procesorů.