HTC Desire S

HTC Desire S | foto: Mobil.iDNES.cz

Test zdokonaleného oblíbence HTC Desire S

  • 9
HTC Desire S je vylepšený nástupce populárního HTC Desire. Téměř každý kousek původního modelu byl zdokonalen. Desire S tak patří ke špičce produkce, na druhou stranu uživatelé stávajícího typu asi nemají příliš důvodů k výměně.

Desire S je po všech stránkách velmi kvalitní chytrý mobil s Androidem, který nemá příliš chyb. Zatímco předchozí model hrál roli průkopníka, nový Desire vlastně začíná pomalu zapadat do střední třídy. Dnes už neplní roli špičkového modelu výrobce. Stojí nad ním totiž modely Incredible S a Sensation. V praxi si s nimi ale v ničem nezadá a řadu uživatelů potěší příjemným designem a velikostí. Kdo netouží po obřích mobilech, najde v Desire S překvapivě příjemného společníka.

Kapitoly recenze

Přesun mimo střed pozornosti modelu Desire S prospěl. Tehdejší špičkový mobil totiž dozrál. Majitele dosavadního modelu nebude Desire S příliš lákat, telefon se ale může stát velmi dobrým základem pro stabilní prodeje HTC ve vyšší třídě na další rok, možná i více.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • příjemné rozměry
  • výborná výbava
  • kvalitní konstrukce

Proč nekoupit?

  • pro někoho malý displej
  • špatná čitelnost na slunci
  • pouze senzorová ovládací tlačítka

Kdy? V prodeji

Za kolik? 10 500 Kč

Velkou výhodou Desire S je fakt, že se momentálně pohybuje na poměrně hodně neobsazeném poli. Ostatní výrobci se hodně soustředí na špičkové modely s čtyř a více palcovými displeji. A je jedno, jestli jsou to přístroje s jednojádrovými nebo dvoujádrovými procesory. Mezi telefony s obřím displejem a opravdovou střední třídou začíná být hodně viditelná mezera, kterou HTC díky své strategii nemusí vyplňovat.

Vzhled a konstrukce – evoluce elegance

Po designové stránce je HTC Desire S jasnou evolucí předchozího modelu. Telefon se ve všech směrech zmenšil, viditelné je to ale pouze v případě výšky, která klesla o čtyři milimetry na 115. O pět gramů, na 130, klesla i hmotnost telefonu. Oblé tvary s mírným zakřivením vpřed ve spodní straně zůstaly zachovány.

HTC Desire S

Kombinaci šedé a béžové barvy tentokrát vystřídala kompletně černá. Další změna se odehrála pod displejem. Zmizela hardwarová tlačítka, pryč je i optický joystick, nově je tu jenom řada čtyř senzorových tlačítek. To znamená, že chybí směrový ovládací prvek. Poslední dobou je to u telefonů s Androidem jasný trend. Celkový design telefonu je díky tomu čistší. Desire S je opravdu elegantní kousek.

HTC Desire S
HTC Desire S

HTC se tradičně snažilo i v případě zpracování, ale tentokrát to nevyšlo úplně naplno. Většinu těla tvoří jeden kus kovu, pevnost telefonu při držení v ruce je tak dokonalá. Na zádech jsou ale také dvě části z pogumovaného materiálu. Ve spodní části je tento kousek odnímatelný a ukrývá slot pro SIM, paměťovou kartu a baterii. Tento díl vydává při promačkání pazvuky. V horní části je pak mezi kovovým krytem a plastovým výliskem viditelný schod, o který se občas zadrhne prst. Až na tyto drobnosti je ale zpracování opět příkladné a Desire S patří do té nejlepší třídy.

Displej a ovládání – S-LCD má svá omezení

HTC Desire S pokračuje v řadě androidích telefonů s uživatelským prostředím Sense. To je přítomno ve verzi 2.1. Operační systém byl v testovaném vzorku v aktuální verzi 2.3 Gingerbread (je tomu tak i u prodejních vzorků). Ještě při představení přitom telefon běžel na verzi 2.2.

Kromě drobných vylepšení pod povrchem ale uživatel přítomnost nového systému prakticky nepozná, uživatelské prostředí Sense se totiž od začátku snaží odstranit veškeré funkční nedostatky systému. Sense se třeba oproti nedávno recenzovanému modelu Incredible S liší jen minimálně a funkčně vychází z toho, co již známe z modelů Desire Z a Desire HD. Počkat si tak musíme třeba i na novou odemykací obrazovku, která umožní rychlé spuštění několika vybraných aplikací. Tu přinese až tablet Flyer a dvoujádrový model Sensation. Opět platí, že Desire S je velmi rychlý a absolutně stabilní telefon, má k tomu také hardwarové předpoklady.

HTC Desire S
HTC Desire S

Gigahertzový procesor Snapdragon 8255 je doplněn o grafiku Adreno 205 a velkorysých 768 MB RAM paměti. V benchmarku Quadrant je ale nový Desire podstatně horší než dříve testovaný Incredible S. Zatímco ten měl se stejným hardwarem skóre 1 400 bodů (s Androidem 2.2), Desire S dosahuje skóre mezi 1 100 a 1 200 body. Těžko říct, jestli za to může novější verze systému, každopádně v praxi není jakékoli zpomalení znát.

Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S

Displej si ponechal úhlopříčku 3,7 palce i rozlišení 800 × 480 pixelů, jako tomu bylo už u modelu Desire. Na rozdíl od první série Desire ale používá nový model (stejně jako Desire mladšího data výroby) namísto AMOLED panelu displej s technologií S-LCD. Oproti modelu Desire s tímto panelem je tu znát zlepšení především v podání barev, velmi dobré jsou také pozorovací úhly.

HTC Desire S

Na druhou stranu jsou tu mezery v podání černé a především v čitelnosti displeje na přímém slunci. HTC totiž některé nedostatky displeje dohání jeho vysokým leskem. Venku je tak z displeje velmi slušné zrcátko i při zatažené obloze, vypnutý displej poslouží jako kosmetické zrcátko téměř za jakýchkoli podmínek. Na slunci je ale obraz na displeji hodně vybledlý a přes odlesky v displeji je na něj špatně vidět. Tohle HTC tragicky nezvládlo a pokud máme na Desire S najít nějakou slabinu, tak je to právě čitelnost displeje.

Baterie – i dva dny

HTC Desire S jsme používali spíše v klidnějším režimu, a tak se nám dařilo dosahovat bez větších potíží dvoudenní výdrže na jedno nabití. Desire S má stejnou baterii s kapacitou 1 450 mAh jako Incredible S, výdrž telefonu v praxi je však o něco lepší. Při standardní pracovní zátěži je ale pochopitelně nutné nabíjet každý den.

HTC Desire S
HTC Desire S

Na rozdíl od Incredible S ale při stejném vytížení vydrží celý den, tedy 24 hodin, a ne jenom onu aktivní část. Incredible S se dožadoval nabíječky často již v noci po perném dni. Prakticky je ale situace stejná, Desire S je při vyšší zátěži dobré dávat každý večer nabít.

Telefonování a data – kompletní klasika

Běžná výbava pro práci, telefonování a další funkce se u Desire S neliší od ostatních soudobých modelů výrobce. Funkce jsou vlastně naprosto shodné s modelem Incredible S a mohli bychom sem zkopírovat část jeho recenze. Přesto alespoň rychle zmiňme některé funkce. Především, klávesnice zůstává i na menším displeji pro zadávání textu pohodlná i v režimu na výšku, pro rychlé psaní je ale vhodnější telefon překlopit na šířku. Při telefonování je vše v naprostém pořádku, vyhledávání v seznamu je díky telefonní aplikaci jednoduché. Oceňujeme také dobrou kvalitu zvuku a schopnost zvonit hodně nahlas.

HTC Desire S

Při psaní e-mailů jsme si všimli, že HTC Sense potlačilo jednu pěknou inovaci. V režimu naležato totiž e-mailová aplikace nezobrazuje náhledy zpráv v pravé části obrazovky, u jiných přístrojů s Androidem 2.3 tomu tak bývá.

Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S

Část výbavy je shodná s HTC Incredible S a dalšími modely. Opět je tu kancelářská sada QuickOffice pro prohlížení dokumentů. Prohlížeč podporuje Flash, co se schopností připojení týče, je tu opět wi-fi, HSDPA a samozřejmě Bluetooth. Telefon funguje i jako wi-fi hotspot. Vnitřní paměť telefonu má opět kapacitu 1,1 GB.

Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S

Stejně jako u Incredible S je tu i relativně nová HTC navigace, která umožňuje přes aplikaci Locations stáhnout mapy přímo v telefonu na paměťovou kartu. Mapy ale nedosahují kvalit Ovi Maps od Nokie a navíc za plnohodnotné využívání navigace je nutné zaplatit. Neomezená licence map Evropy stojí 50 eur, třicetidenní deset, roční čtyřicet.

Zábava – pět megapixelů stačí

Výbava HTC Desire S se od mnoha dalších HTC neliší ani v zábavní oblasti. Opět je tu hudební přehrávač, FM rádio nebo oblíbená hra Teeter. Stejně jako v Incredible S tu najdeme čtečku knih s několika tituly zdarma. Opět se dají další knihy nakupovat, v obchodě Kobo ale prakticky nenajdeme český obsah. V telefonu je Facebook klient i Twitter klient, je tu i přístup k YouTube.

Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S
Displej HTC Desire S

Stejně jako Desire má i nová generace modelu pětimegapixelový fotoaparát. HTC ale zapracovalo na jeho kvalitách, a tak můžeme Desire S označit (po osmimegapixelovém Incredible S) za druhý dobrý fotomobil od tohoto tchajwanského výrobce. Desire S ukazuje, že i pět megapixelů bohatě stačí na velmi kvalitní snímky.

HTC Desire S

Těch dosahuje za pomoci automatického ostření a za špatných světelných podmínek i přisvětlovací diody. Opět platí, že fotoaparát diodu pouští relativně brzy, ale na druhou stranu je její řízení vcelku citlivé. Jestli má foťák s něčím problémy, tak jsou to výrazné světelné kontrasty, ale to platí prakticky pro všechny fotomobily.

Fotografie pořízená HTC Desire S
Fotografie pořízená HTC Desire S
Fotografie pořízená HTC Desire S
Fotografie pořízená HTC Desire S
Fotografie pořízená HTC Desire S
Fotografie pořízená HTC Desire S

Jediná stížnost nesměřuje ke kvalitě fotoaparátu, ale poněkud nemožnému a nepochopitelnému chování výrobců. Pokud dá výrobce do telefonu pětimegapixelový čip a všude se tím chlubí, jaký smysl má fakt, že pak fotoaparát standardně fotí v rozlišení čtyř megapixelů, kdy telefon ořízne ze snímku plného rozlišení část nahoře a část dole. Řada uživatelů si toho nevšimne a bude fotit širokoúhlé snímky, které někdy možná vypadají efektněji, ale stále nejsou při fotografování standardem.

Shrnutí – jen málo konkurence

HTC Desire S je vyzrálý chytrý telefon s operačním systémem Android, jehož jedinou výraznější slabinou je čitelnost displeje v exteriéru. Paradoxně je to ale právě displej, který může za to, že má Desire S jen málo přímých konkurentů. Úhlopříčka 3,7 palce totiž znamená, že Desire S nesoupeří se čtyřpalcovými monstry, přitom nabízí jejich maximální výbavu.

Desire S je tak konkurentem iPhonu nebo třeba Nokie N8, Samsung nabídne model Wave II s operačním systémem Bada. LG zase nabídne model Optimus 7 s Windows Phone 7. Na poli androidích telefonů je ale konkurence opravdu minimum. Samsung ani LG přímou konkurenci nemají, ve špičkovém segmentu vsadili jen na větší úhlopříčky. Snad jedině Sony Ericsson brzy nabídne přímého konkurenta, bude jím Xperia Neo.

HTC Desire S

Ze všech těchto zmíněných přístrojů je androidí Desire S (asi společně s Xperií Neo) asi nejuniverzálnějším kouskem. Pravda, Nokia N8 nabídne lepší fotoaparát a Apple iPhone lepší displej a zpracování (zpracování má bezchybné i Nokia), na druhou stranu oproti Nokii je systém Desire S jednodušší na používání a oproti iPhonu je nový Desire podstatně levnější. I tak to ale není úplně levný kousek, za zhruba jedenáct tisíc korun se dají pořídit i modely s větším displejem. Ale tím se opět vracíme k podstatě Desire S. Čtyřpalcovým kouskům nekonkuruje, je alternativou pro ty, kdo hledají kompaktnější přístroje.

HTC Desire S a konkurence

  • HTC Desire S

    HTC Desire S HTC Desire S navazuje na oblíbený model HTC Desire. Stávající uživatelé nemusí tesknit, že by jejich draze zakoupený mobil byl nyní k ničemu. Desire S totiž nepřináší zásadní vylepšení. Stejný je takt procesoru, rozlišení i úhlopříčka displeje.

    Cena: 10 500 Kč

  • Sony Ericsson Xperia Neo

    Sony Ericsson Xperia Neo Sony Ericsson Xperia Neo s operačním systémem Android zaujme spojením osmimegapixelového fotoaparátu se schopností natáčet HD video s HDMI portem. U fotoaparátu je funkce automatického ostření a LED blesku.

    Neprodává se

  • Nokia N8

    Nokia N8 Nokia N8 je vybavena novým operačním systémem Symbian a nabídne hliníkový kryt. Ve výbavě nepostrádá nic důležitého, mimo jiné dvanáctimegapixelový fotoaparát s možností pořizovat videonahrávky v HD rozlišení. Ve výbavě nechybí hudební a videopřehrávač, stejně jako FM rádio.

    Cena: 10 600 Kč

  • Apple iPhone 4

    Apple iPhone 4 Apple iPhone 4 představuje čtvrtou generaci iPhone. Má silnější procesor, brilantní displej a hlavně pozměněný design. S tloušťkou jen 9,3 mm jde o nejtenčí smartphone na světě. Vestavěný fotoaparát nabízí rozlišení 5 megapixelů a funkci automatického ostření. V prodeji se objeví ve dvou verzích s pamětí 16 GB a 32 GB.

    Cena: 16 000 Kč

  • Samsung S8530 Wave II

    Samsung S8530 Wave II Samsung Wave II s označením S8530 přináší oproti předchůdci větší 3,7 " displej a také novou verzi operačního systému Bada. Fotoaparát má opět rozlišení pět megapixelů a sekunduje mu LED blesk. K dispozici je stabilizace, autofokus s libovolným místem ostření a detekce úsměvu či obličeje.

    Cena: 9 500 Kč