HTC U Ultra

HTC U Ultra | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Test: HTC U Ultra je dobrý, ale zbytečně velký a drahý

  • 19
Nejnovější dílo z továren HTC zaujme v mnoha ohledech: duálním displejem, špičkovým fotoaparátem, zajímavým designem, absencí sluchátkového konektoru, sebevědomou cenovkou a přehnanou velikostí.

Výbavou i cenou bezmála 22 tisíc korun aspiruje HTC U Ultra na prémiový telefon. Je však třeba zdůraznit, že to není vlajková loď značky (ty jsou v případě HTC označovány číslem). Oznámení nového modelu se dá očekávat v průběhu tohoto roku.

Co je zač?

HTC U Ultra je prémiový smartphone s operačním systémem Android ve verzi 7.0 Nougat s příjemnou grafickou nadstavbou HTC Sense UI.

O plynulý provoz systému se stará osmijádrový procesor Snapdragon 821 společně s operační pamětí o velikosti 4 GB. Po celou dobu testování se nám ani jednou nestalo, že by systém jevil jakoukoli známku pomalosti nebo zasekávání, vždy jsme se dočkali takřka okamžité odezvy. Telefon si hravě poradil jak s multitaskingem, tak náročnějšími aplikacemi.

Kapacita vnitřní paměti 64 GB je pro běžné použití dostačující (po prvním spuštění je k dispozici zhruba 55 GB), je ji nicméně možno rozšířit o microSDXC kartu s kapacitou až 2 TB, která pak sdílí „šuplíček“ s nano SIM.

Samozřejmostí je podpora rychlých dat 4G/LTE ve všech pásmech podporovaných v České republice. Potěší i možnost využití technologie NFC.

Zařízení se na českém trhu prodává ve čtyřech barevných provedeních: černém (v odlescích jde do zelena), modrém, růžovém a bílém.

Co displej(e)?

Hlavní displej s úhlopříčkou 5,7 palce disponuje technologií Super LCD5 a QHD rozlišením (1 440 × 2 560 pixelů; hustota zobrazovacích bodů přibližně 513 pixelů na palec). Úhlopříčka je sama o sobě větší než u většiny konkurentů, ale telefon má i displej sekundární s rozlišením 160 × 1 040 pixelů a úhlopříčkou 2,05 palce. Je umístěn nad hlavním displejem vedle přední kamery a slouží pro notifikace a zkratky podobně, jak tomu je u LG V10. Displeje poskytují skvělé pozorovací úhly a věrnou barevnou reprodukci. Oba jsou překryty tvrzeným sklem Gorilla Glass 5, které by mělo odolat většině škrábanců a až 80 % pádů z výšky 1,6 metru.

HTC U Ultra
HTC U Ultra

Proč je tak velký?

Telefon na první pohled vypadá skvěle. Kombinace skla a kovu byla zpracována skutečně precizně. Ale čím déle jsme ho používali, tím více jsme si začali všímat jeho dispozic. Smartphone je velký, lze jej zařadit do kategorie phabletů. Nepatříme mezi odpůrce velkých displejů, ale nejde se ubránit dojmu, že je až tak velký naprosto zbytečně.

Nejenže je hlavní displej velký sám o sobě, ale ještě je doplněn sekundárním displejem, čímž se velikost telefonu podstatně zvětšila, přičemž přínosy funkcionality jsou krajně diskutabilní (konkurence už od podobných konceptů ustoupila). Okolo displejů jsou navíc ze všech stran rámečky. Je s podivem, že se je HTC nesnažilo minimalizovat.

I s tak velkorysou úhlopříčkou se výrobci rozhodli pro využití kapacitních kláves, které celé zařízení ještě protáhly, přitom je bylo možné vyřešit virtuálně, v rámci obrazovky. Tlačítka pod displejem jsou malá a působí lehce disproporčně a nepatřičně. Je nutné si na jejich velikost a umístění zvyknout.

Patrně hlavní důvod, proč se HTC rozhodlo využít hardwarové klávesy, se nabízí sám: na středové klávese je umístěna čtečka otisků prstů, bez které by se telefon dané cenové kategorie jen těžko obešel. Čtečka funguje přesně, téměř stoprocentně. Odezva zařízení (zejména při jeho odemykání) je velice rychlá, jak by se dalo očekávat. Je škoda, že HTC pro její umístění nevyužilo radši zadní strany přístroje. Na stávajícím místě o ni totiž často nahodile zavadí ruka (např. při vytahování telefonu z kapsy), při ovládání jednou rukou zase telefon hrozí vypadnutím.

Jak už bylo zmíněno, záda U Ultra jsou pokryta tvrzeným sklem. To se bohužel rádo velice rychle upatlá. Vzhledem k použitému materiálu by se dala očekávat podpora bezdrátového nabíjení, ale zůstává pouze u předpokladu.

Zrovna tak by se dala předpokládat baterie s velkou kapacitou. Chyba lávky. Telefon si musí vystačit s kapacitou 3 000 mAh, což je vzhledem k využitým komponentům (zejména velikosti a rozlišení displeje) ještě méně, než by se mohlo na první pohled zdát. Při lehce aktivnějším využívání je nutnost mít nabíječku po ruce už odpoledne.

Nabíjení probíhá prostřednictvím moderního konektoru USB-C, navíc je možné využít rychlonabíjení.

Pokud patříte mezi uživatele, kteří rádi používají svá oblíbená sluchátka, nepotěšíme vás. HTC U Ultra totiž nemá konektor jack a při testu nám v tomto směru nepomohla ani redukce na USB-C. Telefon ji i se sluchátky odmítl jako nepodporované zařízení a zvuk jednoduše vypouštěl dál z reproduktorů. „Špunty“ s koncovkou USB-C jsou sice součástí balení, ale je nad slunce jasné, že všem vyhovovat nemusí.

HTC U Ultra
HTC U Ultra

Ani reproduktory telefonu nás nepotěšily. U Ultra sice do vínku dostal stereo, ale to je značně nevyvážené. Reproduktor, který zároveň slouží pro běžné hovory, je výrazně slabší než ten na spodku telefonu, což vytváří dojem zalehlého ucha.

Vzhledem k velikosti telefonu je trestuhodné, že schází jakákoli voděodolnost.

S tloušťkou 8 mm nemůže HTC U Ultra aspirovat na označení „žiletka“. Ani v této dimenzi to žádný drobeček není. I přesto čočka fotoaparátu silně vystupuje nad okolní povrch, podobně jako tomu bylo u Samsungu Galaxy S6. Tuto skutečnost pomáhá zakrýt výrobcem dodávané pouzdro, které už tak velkému tělu přidává zhruba milimetr na všechny strany (s výjimkou strany obrazovky) a dává zaniknout krásným lesklým zádům.

Jak fotí?

Hlavní fotoaparát je bezpochyby největší devizou tohoto telefonu. Disponuje rozlišením „pouhých“ 12 Mpix, optickou stabilizací, dvoutónovým a laserovým ostřením. Za přiměřených světelných podmínek pořizuje ostré a barevně věrné snímky, kterým prakticky není co vytknout. Dobře si poradí i s makrem.

Testovací fotografie - HTC U Ultra
Testovací fotografie - HTC U Ultra
Testovací fotografie - HTC U Ultra
Testovací fotografie - HTC U Ultra

Skutečnou bombou jsou však noční snímky. Je jasné, že obsahují šum, nicméně je ho podstatně méně, než by se dalo čekat. Snímky obsahují velké množství detailů a jsou relativně ostré.

Testovací fotografie - HTC U Ultra
Testovací fotografie - HTC U Ultra

Přední kamera dostala do vínku rozlišení 16 Mpix, čímž se výrobce patrně snažil zavděčit fanouškům trendu zvaného selfie. V praxi bohužel kamera větším rozlišením naopak ztrácí detaily. Snímky pořizuje hezké, věrně barevné, ale obsahují trochu šumu.

Mám si ho koupit?

K nadstandardně velkému displeji vývojáři přidali celou řadu dalších komponentů, které jsou často praktické, občas spíše zajímavé, ale už se dodatečně nezajímali o optimalizaci prostoru, a tak vznikl Goliáš s duší Davida.

Podle našeho názoru nemá smysl do tohoto kousku investovat. V dané cenové kategorii se nalézá celá řada skvělých a kvalitních telefonů, které jsou lépe vyřešeny po technické stránce.

Za prakticky totožnou cenu si budete moci už za pár dnů objednat novou vlajkovou loď Samsungu, Galaxy S8. Pokud prahnete po ještě větší úhlopříčce, stačí připlatit tři tisíce a Galaxy S8+ s úhlopříčkou 6,2 palce je váš.

Obdobný výkon v menším těle (úhlopříčka displeje 5,1 palce) je možné nalézt u telefonu Huawei P10. Cena je ovšem o poznání nižší, „pouhých“ 16 tisíc korun.

Nelze nezmínit Google Pixel XL s úhlopříčkou 5,5 palce a vnitřní pamětí 32 GB s cenovkou zhruba 26 tisíc korun.

Je přinejmenším vhodné zmínit i iPhony 7 a 7 Plus, s operačním systémem iOS 10. Jejich cena je ovšem značně rozličná, zejména v závislosti na velikost vnitřního úložiště. Cena se u nich pohybuje v rozmezí 20,5 až bezmála 30 tisíc korun.