HTC Desire 820 a Desire 620

HTC Desire 820 a Desire 620 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Když nechce utrácet za drahé topmodely a nedůvěřuje čínským značkám

  • 41
HTC poměrně neúnavně rozšiřuje řadu modelů Desire. Po špičkovém typu Eye přichází i levnější modely. Ty nahrazují starší typy a uspokojí především zákazníky, kteří touží po velkém smartphonu za přiměřené peníze. Dvojice Desire 620 a Desire 820 láká především na velký displej za zajímavou cenu.

Kdo nechce utrácet za drahé topmodely a zároveň nedůvěřuje čínským značkám, které v poslední době čím dál častěji útočí na náš trh, může se poohlédnout po smartphonech tradičnější značky HTC. Její modelová řada Desire je určena především mladšímu publiku, což jasně dokazuje design se zajímavými barevnými kombinacemi a mladistvými linkami.

Přesně taková je i dvojice Desire 620 a Desire 820. Na první pohled jsou to líbivé smartphony, které osloví především zájemce o přístroje s větším displejem. HTC u nich také docela rozumně krotí cenu, byť k nejlevnějším ve své třídě tyto modely rozhodně nepatří. Nicméně stále existuje řada zákazníků, kteří si za solidní značku rádi připlatí a oba typy Desire dokazují, proč tomu tak je.

Kapitoly recenze

K jejich jednoznačným přednostem patří kvalitní zpracování, a to i přesto, že těla mají z plastu, nikoli z kovu jako u špičkových typů One. HTC se u obou modelů také dobře povedlo odladění operačního systému Android, který tu je ovšem v již starší verzi 4.4 KitKat. Nicméně prostředí Sense je tu zcela plynulé a funguje bez jakýchkoli zádrhelů.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • velký displej
  • elegantní design
  • kvalitní zpracování
  • solidní fotoaparáty
  • podpora LTE

Proč nekoupit?

  • bledší displej (Desire 820)
  • proti konkurenci vyšší ceny

Kdy? V prodeji

Za kolik? 6 500 Kč (Desire 620), 8 500 Kč (Desire 820)

Co se příjemnosti pro uživatele týče, je naším favoritem větší Desire 820 s displejem o úhlopříčce 5,5 palce. Menši typ Desire 620 s pětipalcovým displejem totiž dostal očividně levnější panel, takže ztrácí v barevném podání a pozorovacích úhlech. Právě displej je jediným zásadnějším nedostatkem typu 620. Přitom rozlišení HD je i na daných úhlopříčkách stále velmi dobře použitelné a většina uživatelů si na jemnost rozhodně stěžovat nebude.

Vzhled a konstrukce: oblý plast

HTC u modelů Desire zcela jasně zvolilo mladistvé linky, podpořené dvoubarevnou kombinací těla. Testované kusy byly v konzervativnější bílo-šedé (620) a veselejší oranžovo-šedé kombinaci (820), HTC však nabízí více variant. Na našem trhu jsou (bohužel) k sehnání spíše konzervativnější šedé a bílé verze obou smartphonů. Ani tato provedení rozhodně nejsou nijak nudná, jde o smartphony, které dovedou vzhledem vzbudit určitou pozornost, přitom rozhodně nebudou vyvolávat závist.

Ale verze s barevnými prvky působí atraktivnějším dojmem. Připouštíme, že právě testovaná veselejší barevná kombinace typu 820 určitě není pro každého, nám se však spojení oranžové a šedé barvy moc líbí. Je to výraznější řešení, které určitě nebude vyhovovat každému, ale pokud chcete trochu vystoupit z davu, stojí taková barevná varianta za zvážení.

Vzhledem k úhlopříčkám displejů nepatří oba modely zrovna k nejmenším telefonům, navíc se tu HTC nijak nepáralo s minimalizací rámečků. Dost místa dostaly pro značku tradiční reproduktory Boom Sound, takže jak Desire 620, tak 820 patří ve své kategorii k větším modelům. Příjemně zaoblené tělo však padne do dlaně docela dobře, alespoň v ruce nikde nic neřeže a netlačí. Je však nutné mít na paměti, že jsou to velké telefony a spoustě uživatelů se nebudou držet ideálně. Konkrétní rozměry jsou 150,1 × 72,7 × 9,6 mm u menšího typu a 157,7 × 78,7 × 7,7 mm u většího. Oba modely patří zároveň mezi těžší telefony, paradoxně na váze ukáže větší hodnotu menší typ. Váží 160 gramů, zatímco Desire 820 je o pět gramů lehčí.

HTC Desire 820 a Desire 620

Tvrzený hladký plast, ze kterého jsou oba modely vyrobeny, navíc dovede trochu klouzat v ruce, takže je nutné si na to dávat pozor. Plastová těla však působí velmi bytelným dojmem, což navíc umocňuje jejich na první pohled nerozebíratelná konstrukce. Ale u modelu 620 je to klam. Kryt je snímatelný, zabrat je potřeba v místě konektoru pro nabíječku. Na svém místě ovšem sedí perfektně, přitom sejmout jde relativně snadno bez násilí.

Model 820 už opravdu nerozebíratelný je. Sloty pro SIM i paměťovou kartu jsou umístěny pod velkou krytkou na levém boku telefonu, díky čemuž se tento model trochu tváří jako vodě odolný, ale ve skutečnosti tomu tak není. Škoda, řada potenciálních zákazníků bude jistě patřit mezi aktivní sportovce a těm by se voděodolnost hodit mohla.

Celkově konstrukci obou modelů HTC musíme hodnotit velmi pozitivně. Je vidět, že je HTC přece jen o něco dále než méně zkušení soupeři.

Displej a ovládání: jedna piha na kráse

Oba testované modely mají Android 4.4 KitKat s typickým uživatelským prostředím Sense, kterým své telefony HTC vybavuje už mnoho let. Sense je hezky vyladěné a vše funguje tak, jak má. Samozřejmě však uživatelské prostředí nemusí vyhovovat těm zákazníkům, kteří preferují čistší androidí řešení.

Ani jeden z testovaných telefonů není sice žádným výkonovým rekordmanem, ale na druhou stranu rozhodně netrpí nedostatkem výpočetní síly. Oproti topmodelům jsme tu při běžném používání nezaznamenali žádné rozdíly. Větší a dražší Desire 820 vsadilo na nový 64bitový čipset Snapdragon 615 s osmi jádry, který sice nepatří na výkonovou špičku, ale rozhodně je to procesor z vyšší ligy. Společně s dobrým odladěním prostředí Sense je pak radost telefon používat. Menší Desire 620 dostal obyčejnější čtyřjádro Snapdragon 410, ale také funguje bez problémů svižně.

Displej HTC Desire 820
Displej HTC Desire 820
Displej HTC Desire 820
Displej HTC Desire 820

Jenže u menšího modelu narazíme na jednu zásadnější pihu na kráse. Zatímco velký typ 820 dovede svým HD displejem s úhlopříčkou 5,5 palce dokonce i okouzlit, menší model naopak tolik nenadchne. Naprosto zbytečně se tu totiž u HTC rozhodli ušetřit pár dolarů a telefon vybavili obyčejnějším panelem. Typ 820 má S-LCD displej, jehož technika a výsledné vlastnosti jako barevné podání a pozorovací úhly sklízí ovace i u špičkových modelů značky. U modelu 620 jsou z čelního pohledu barvy také příjemně jasné a živé, ale pod sebemenším úhlem začínají trochu blednout.Není to žádná tragédie, ale za své peníze můžete v dané kategorii dostat mnohem lákavější zobrazovač.

To 820 patří v dané cenové i velikostní třídě na špičku a displej je jednou z jeho velkých předností i přes zmiňované HD rozlišení, tedy 1 280 × 720 pixelů. Menší model má stejné rozlišení, ale působí celkově horším dojmem. Při vzájemném porovnání obou kousků kontrast ještě vynikne.

Baterie: solidní základ

HTC je známé tím, že do svých smartphonů necpe kdovíjak silné akumulátory. Na druhou stranu do relativně velkých těl obou testovaných modelů se slušný akumulátor vejde, a tak v kombinaci s dobrým odladěním systému novinky rozhodně netrpí nedostatkem energie. Větší typ má akumulátor s kapacitou 2 600 mAh, menší pak jen 2 100 mAh.

HTC Desire 820 a Desire 620

Přesto se nám zcela běžně dařilo u obou modelů v pracovním vytížení dosahovat dvou dnů výdrže na jedno nabití a při trochu skromnějším používání se lze dostat na tři dny. To považujeme za pohodovou výdrž, byť samozřejmě v dané kategorii lze koupit i smartphony s delší výdrží.

Běžné funkce: není co řešit

Popisovat běžnou funkční sestavu obou modelů je v podstatě opakováním toho, co dnes umí drtivá většina smartphonů střední a vyšší třídy. Moderní smartphony pro mladší publikum nezapomínají třeba na podporu LTE, chybí tu ovšem třeba NFC. HTC nad konkurencí vyniká kvalitním zvukem z reproduktorů telefonu, byť typ 620 nezní tak mohutně a hlasitě jako větší 820.

Displej HTC Desire 820
Displej HTC Desire 820
Displej HTC Desire 820
Displej HTC Desire 820

Telefonní funkce jsou zcela standardní a HTC už delší dobu drží třeba i jeden typ uspořádání klávesnice. Na té lze psát tahy, bohužel pak telefon vždy používá diakritiku, kterou neumí před odesláním SMS ořezat. Pro psaní e-mailů nebo chatování je tak psaní tahy skvělé, ale pro SMS trochu nevhodné.

HTC uživatelům přináší i své speciality, například přehledu zpráv BlinkFeed, který je součástí domovské obrazovky. Dále pak řadu vlastních aplikací, které mají určitou přidanou hodnotu, a nepůsobí tak zbytečně jako mnohé programy předinstalované v nejednom konkurenčním smartphonu.

Nedostatkem místa by uživatelé trpět neměli, Desire 620 má 8 GB a typ 820 velmi solidních 16 GB paměti, to vše samozřejmě v kombinaci se slotem pro microSD kartu.

Fotoaparát: rozhodně neurazí

Oba smartphony se snaží nalákat také na dobrý výkon fotoaparátů. Ty pro pořizování selfie snímků nenechaly nic náhodě a mají slušné pětimegapixelové rozlišení u Desire 620 a dokonce osmimegapixelové u 820. Hlavní fotoaparáty se už liší více. Menší typ Desire 620 dostal rozlišení 8 megapixelů, větší model má docela osvědčený 13Mpix modul. Jak je u HTC docela obvyklé, v horších světelných podmínkách sice fotoaparáty trochu bojují s šumem, ale jinak jsou výsledky velmi slušné.

Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 620
Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 620
Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 620
Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 620

Fotografie z HTC Desire 620

Třináctimegapixelový foťák dražšího typu se rozhodně nemá zač stydět. Sice nepatří na absolutní špičku mezi fotomobily, ale ostudu rozhodně neudělá. Ani menší model na tom není špatně, ale tady už je přece jen drobných nedostatků trochu více. Obrázkům trochu chybí detaily i ostrost.

Zajímavé je, jak každý z fotoaparátů přistupuje k expozici. Menší Desire 620 vyrábí světlejší snímky a přitom se mu daří docela dobře minimalizovat přepaly. Chybí však trochu detaily. Desire 820 je na tom z hlediska detailů lépe, snímky jsou tmavší, ale mají kontrastnější povahu.

Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 820
Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 820
Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 820
Fotografie pořízená smartphonem HTC Desire 820

Fotografie z HTC Desire 820

HTC samozřejmě boduje také možnostmi ovládání foťáku, uživatelské prostředí je tu stejné jako u nejdražších modelů značky. Jednoduše tak lze nad parametry focení převzít kompletní manuální kontrolu a exponovat snímky tak, jak si uživatel přeje. Ze softwarového hlediska jde o velmi jednoduchou věc, kterou však stále moc telefonů standardně neumí. Zakládá si na tom Microsoft a manuální ovládání mají i chytré telefony Asus a Lenovo.

Shrnutí: solidní smartphony za solidní cenu

HTC Desire 820 a Desire 620 jsou překvapivě povedené chytré telefony pro mladší publikum. Více se nám líbí větší typ, a to nejen díky nápaditější barevné kombinaci. Boduje především mnohem lepším displejem, u kterého nám vůbec nevadí, že má jen HD rozlišení. Pravda, především mezi čínskými soupeři najdeme v dané cenové i velikostní kategorii i telefony s Full HD panely, ale Desire 820 se nemá zač stydět. To displej typu 620 je na tom trochu hůře.

Levnější a menší z dvojice má také nižší výkon, na což by měli pamatovat náročnější uživatelé. Za cenu okolo 6 500 korun to není tak dobrá koupě jako větší model, který je zhruba o dva tisíce korun dražší. Výbavou totiž Desire 620 překonávají i mnohé levnější telefony, byť pravda, řada z nich má třeba i o kousek menší displej. Hovoříme třeba o Xiaomi Redmi2 nebo Nokii Lumia 735, oba kousky mají úhlopříčku 4,7 palce. Oba také mají displeje mnohem příjemnější, jen dražší Nokia, která se cenou blíží menšímu z dvojice HTC, však má kompletní podporu LTE. Z LTE smartphonů je soupeřem pro Desire 620 třeba Huawei Ascend G620s za 5 190 korun. V dané cenové kategorii pak můžete vybírat i z celé řady dalších telefonů bez LTE, třeba od značek THL, Sencor, Cube1 a dalších.

To větší Desire 820 má trochu lepší postavení. Přímých konkurentů, je sice také dost, ale rekrutují se většinou z řad telefonů, které mají nějaké to „ale“. Většinou chybí LTE. Ale třeba povedená Nokia Lumia 1320 s ještě větším šestipalcovým HD panelem je o dva tisíce korun levnější než HTC, LTE přitom nepostrádá. Windows ovšem nemusí být po chuti každému.

Obří šestipalcové THL T200 stojí osm tisíc korun a LTE nemá. Zato má Full HD panel. Soupeřem pro Desire 820 může být třeba i Sony Xperia T3 s 5,3palcovým HD displejem a podporou LTE, která je k mání za necelých šest tisíc korun, ale je mnohem méně výkonná a má obyčejnější fotoaparát. Xiaomi Redmi Note s 5,5palcovým HD panelem a jen polovičním LTE (funguje jen na frekvencích 1 900, 2 300 a 2 600 MHz) u nás vyjde na zhruba 5 500 korun.

A mimochodem, za cenu HTC Desire 820 můžete mít i skvělé OnePlus One, které má Full HD displej a mnohem větší výkon. Jenže opět je u něj podpora LTE poloviční. HTC je tak dražší než řada konkurentů, ale z tradičních značek je to v dané kategorii asi nejucelenější smartphone.