Doogee Ibiza F2

Doogee Ibiza F2 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Jeden z nejlepších mezi levnými smartphony. Test Doogee Ibiza F2

  • 38
Tělo má z hliníku jako pátá generace iPhonů, funguje na dvě SIM karty a některé věci na něm můžete ovládat aniž byste se ho dotkli. A překvapivá je i cena. Doogee Ibiza F2 stojí necelé čtyři tisíce korun.

Naštěstí stále existují výrobci mobilních telefonů, kteří myslí i na kapsu zákazníků. Společnost Doogee letos v dubnu představila svůj nový telefon Doogee Ibiza F2, který sice není moc zajímavý svojí výbavou, ale překvapuje použitím kvalitních materiálů a zajímavých funkcí, obvyklých spíše u telefonů vyšší cenové třídy. A stojí necelé čtyři tisíce.

Co je Doogee Ibiza F2 zač?

Chytrý telefon Doogee Ibiza F2 se řadí do nižší cenové kategorie. Zařízení používá operační systém Android, konkrétně jeho starší verzi 4.4.4 KitKat. Nabízí pětipalcový displej typu IPS s qHD rozlišením (960 × 540 pixelů), které je dle našeho hodnocení na tuto velikost úhlopříčky relativně malé. Operační paměť 1 GB a čtyřjádrový procesor Cortex A53 s frekvencí 1,5 GHz se dají v této cenové kategorii považovat za standard.

Pro koho je určen?

Telefon je určen pro méně náročné uživatele, kteří chtějí stylový chytrý telefon se zajímavými a efektními funkcemi za „pár kaček“. Pokud používáte více telefonů zároveň, může být Doogee Ibiza F2 trefou do černého - bez problémů zvládá dvě SIM karty najednou.

Co může telefon nabídnout?

Jak již bylo nastíněno, telefon spadá do nižší cenové kategorie chytrých elektronických zařízení a proto od něj nemůžeme očekávat zázraky. Vnitřní paměť telefonu 8 GB, z níž je k dispozici necelých 5 GB, dnes již nikoho neohromí. Paměť však lze rozšířit o microSD kartu s velikostí až do 64 GB, což běžnému uživateli většinou plně dostačuje. Baterie o kapacitě 2500 mAh zaručí vcelku obvyklou výdrž zařízení při obvyklém užívání, tedy zhruba jeden až dva dny.

Doogee Ibiza F2
Doogee Ibiza F2

Čím telefon překvapí?

Doogee Ibiza F2 se za konkurencí ve své cenové kategorii neohlíží. Nejenže nabízí podporu datového přenosu LTE, disponuje kvalitním zadním fotoaparátem s rozlišením 13 Mpix, který kvalitou snímků převyšuje očekávání, ale dává k dispozici i funkce, které nejsou vůbec obvyklé.

Ke všem aplikacím telefonu je možné dostat se velice rychle i přes zamčenou obrazovku. Jednoduše nakreslíte na displej symbol pro danou funkci a prostředí samo telefon odemkne a automaticky vás přesměruje z domovské obrazovky k požadované službě.

Doogee Ibiza F2
Doogee Ibiza F2

Další zvláštností je bezpochyby bezdotykové ovládání, které můžeme vidět např. u některých dražších telefonů společnosti Samsung. Při procházení galerie a poslechu hudby se totiž nemusíte vůbec dotýkat displeje, abyste se dostali na další položku. Stačí nad ním jednoduše mávnout.

Pokud jste fanoušky moderních technologií, jistě vám zalichotí i funkce HotKnot, která je přímým konkurentem technologie NFC. Pro párování zařízení a sdílení dat mezi nimi pak stačí pouhý dotek.

Jak už bylo výše řečeno, telefon umožňuje chod dvěma SIM zároveň. Pozoruhodné je, že každá z karet má jiný slot - jedna klasický, druhá microSIM.

Jak si výrobce poradil s designem?

Pokud není překvapivého nic jiného, pak design tohoto přístroje rozhodně ano. Výrobce totiž vsadil na kvalitu. Rám těla je vyroben ze stejné slitiny hliníku jako tělo u páté generace iPhonů. Je vhodně doplněn plasty, takže při prvním pohledu působí jako unibody. Že je baterie vyměnitelná, zjistíte hned při vkládání SIM karty, kdy jste donuceni telefon podrobněji prozkoumat. Čočka zadní kamery je lehce vystouplá.

Doogee Ibiza F2
Doogee Ibiza F2

Telefon se dobře drží v ruce a působí velice kompaktně, ačkoliv hrany trošku tlačí. V případě použití krytu dodaného výrobcem se celá situace zhorší, neboť se objeví i nové ostré hrany v oblasti ovládacích kláves.

Na co si naopak dát pozor?

Vše má své mouchy. V případě telefonu Doogee Ibiza F2 je jednou z nich nedostatečná možnost optimalizace softwaru. Nelze zvolit domácí obrazovku, za ni je automaticky považována první. Některé z widgetů, které jsou v základní výbavě, zabírají mnohem více místa, než kolik reálně potřebují. Systém si přizpůsobuje ikony aplikací, rámuje je do barevných zaoblených čtverců. Celkový dojem je poněkud rušivý. Položky v menu jsou seřazené podle abecedy a nemůžete s tím nic udělat, ani když se budete stavět na hlavu.

Vnitřní datové úložiště telefonu Doogee Ibiza F2 je rozděleno na dvě části
Prostředí telefonu Doogee Ibiza F2
Prostředí telefonu Doogee Ibiza F2
Výsledek benchmarku AnTuTu telefonu Doogee Ibiza F2

Achillovou patou zařízení je ale zvuk. Pokud se považujete za fanoušky hudby a potrpíte si na kvalitu zvuku, bude pro vás Ibiza F2 velkým zklamáním. Zvuk je zkreslený, silně kovový a plochý. I při hovorech je slyšet jisté „plechové“ zkreslení, avšak není už tak enormně rušivé.

Dělá telefon dobré fotky?

Fotografie jsou vzhledem k ceně přístroje překvapivě kvalitní. Barvy jsou věrné, zaostřené objekty ostré a při horším osvětlení fotky sice obsahují šum, ale není ho tolik, kolik bychom v této cenové kategorii čekali.

Zkušební fotografie telefonem Doogee Ibiza F2
Zkušební fotografie telefonem Doogee Ibiza F2
Zkušební fotografie telefonem Doogee Ibiza F2
Zkušební fotografie telefonem Doogee Ibiza F2

Ovládací aplikace navíc poskytuje i mnoho kreativních filtrů, se kterými si můžete zpestřit vaše snímky. Mimo dnes již standardního panoramatického módu a sériového snímání lze navíc pořizovat i snímky jednoho předmětu z více úhlů, nebo tzv. živé fotografie, tedy takové, které jsou doplněné videem. Pro uživatele s pevnou rukou nabízí i možnost pořídit HDR snímky v reálném čase.

Stojí Doogee Ibiza F2 za pozornost?

Pokud nechcete za svého každodenního parťáka utratit víc jak čtyři tisíce, nemusíte mít zrovna to nejvyšší rozlišení displeje a hudbu si pouštíte jen do sluchátek, pak rozhodně ano. Ačkoliv svým výkonem a zvukem telefon nijak nepřekvapuje, použité materiály, kvalitní fotoaparát a funkce, kterými své okolí oslníte, bezproblémově převáží všechna negativa zařízení.

Pokud byste ale přeci jen hledali přístroje, které se v dané ceně tomuto přístroji blíží, stojí za zmínku některé levnější telefony značky Lenovo, telefon HTC Desire 610 nebo Coolpad Porto E560.

Za zapůjčení telefonu na test děkujeme internetovému obchodu levnesmartphony.cz