Levné smartphony z prémiové a střední třídy. Test Alcatelů Idol 4 a 4S

  1:18
Od představení po zahájení oficiálního prodeje nejlepších telefonů od společnosti Alcatel uplynula dlouhá doba. V redakci jsme se na tyto kousky opravdu těšili. A bylo na co. Za přiměřenou cenu totiž nabízejí parádní výkon.
Alcately Idol 4 a 4S

Alcately Idol 4 a 4S | foto: Jan Malý

Telefony Alcatel jsou v českém prostředí legendou. Pro mnohé z nás to totiž byly vůbec první mobilní telefony, které jsme měli. A ačkoliv popularita této značky v průběhu času silně ochabla, v posledních letech začíná tato nyní již hongkongská značka opět vystrkovat růžky.

Již v únoru upoutala pozornost představením telefonů Idol 4 a Idol 4S, ovšem oficiální prodeje začaly až v červenci. Levnější verze se prodává za částku lehce převyšující sedm tisíc korun, prémiové „esko“ je o čtyři tisíce dražší.

Co jsou zač?

Oba smartphony jsou v některých parametrech totožné. Pomineme-li (téměř) identický vzhled, shodují se použitým operačním systémem Android 6.0, velikostí operační paměti (3 GB) a možností použití dvou SIM karet najednou. Oba jsou dodávány společně se sluchátky společnosti JBL a headsetem pro virtuální realitu.

V dalších parametrech se už rozcházejí. Vnitřní paměť „eskové“ verze je 32 GB (uživateli dostupných přibližně 22 GB). Tato kapacita dostačuje na běžné využití bez paměťové karty, a tak nepřijdete o možnost používat telefon jako dualSIM. Idol 4 si musí vystačit se 16 GB (dostupných necelých 7 GB), takže je nutné zvážit, jestli se uskrovnit kvůli druhé simce nebo slot pro ni zaplnit microSD kartou rozšiřující paměť.

Osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 652 (čtyři jádra taktována na 1,8 GHz, čtyři na 1,4 GHZ) použitý v prémiové verzi se sice v syntetických testech projevil jako výkonnější, nicméně ani Qualcomm Snapdragon 617 (čtyři jádra taktována na 1,7 GHz, čtyři na 1,2 GHz) ve „čtyřce“ neprojevil větší nedostatky. Systém na obou zařízeních pracuje plynule a spolehlivě, bez záseků i při zapnutí náročnějších aplikací.

Displeje se liší nejen velikostí, ale i technologií. Idol 4S dostal do vínku AMOLED displej o úhlopříčce 5,5 palce s Quad HD rozlišením (1 440 × 2 560 pixelů, hustota zobrazovacích bodů na palec přibližně 534 ppi). Na displej je dobře vidět i při plném slunci, barvy podává věrně. Vzhledem k rozlišení patří mezi zařízení vhodná pro využití s headsetem pro virtuální realitu.

Idol 4 byl vybaven displejem s technologií IPS, úhlopříčkou 5,2 palce a Full HD rozlišením (1 080 × 1 920 pixelů, hustota zobrazovacích bodů na palec přibližně 424 ppi). Displej je i na slunci dobře čitelný, ale v porovnání s displejem dražšího bratra ukazuje vybledlejší barvy. Ačkoliv jsou oba telefony dodávány s vybavením pro virtuální realitu, Idol 4 svým rozlišením hrubě nedostačuje, a headset tak namáhá oči zbytečně velkou zátěží. Na běžné použití je však kvalita zobrazení dostačující.

Headsetům z našeho pohledu jim chybí jen optická korekce, ale vzhledem k tomu, že dobře sedí na hlavě i s brýlemi, to není až takový nedostatek. Telefon je v nich samozřejmě možné mít připojený ke sluchátkům i nabíječce.

Jak Idol 4, tak Idol 4S disponují technologiemi NFC a možností připojení k rychlým datům 4G/LTE ve všech pásmech podporovaných v Česku. Po připojení sluchátek je na obou přístrojích možné naladit stanice rádia na frekvencích FM.

Výrobce myslel i na hudební nadšence. Převodníky, které v přístrojích použil, reprodukují hudbu skvěle. Zvuk je pak ve sluchátkách krásně čistý, pocitově bez jakéhokoliv zkreslení. O reproduktorech se ještě zmíníme později.

Větší a i díky displeji energeticky náročnější Idol 4S disponuje baterií s kapacitou 3 000 mAh (cca den běžného provozu). Menší „čtyřka“ si vystačí s 2 610 mAh, ale s výdrží je na tom lépe, než její dražší kolega (až dva dny běžného provozu). Na nabíjení plné kapacity postačí cca hodina a půl.

Ve vybavení obou telefonů nám výrazně schází pouze čtečka otisků prstů.

Pro koho jsou určeny?

Oba idoly jsou zaměřeny na výkonově náročné uživatele, kteří hledají kvalitní přístroje za přiměřenou cenu. Důležitým parametrem přitom může být i podpora dualSIM.

Idol 4S si s lepším displejem, procesorem a větší vnitřní pamětí vede trochu lépe. Konečný výběr mezi oběma kusy závisí zejména na preferencích velikosti telefonu, kvalitě displeje a ochotě připlatit si za dražší verzi.

Jak si výrobce poradil s designem?

Vzhled obou telefonů je prakticky totožný. Zaoblené rohy přední i zadní strany přístroje jsou vyrobeny ze skla, kovové rámečky nahoře i dole přes sklo mírně vyčuhují, aby vytvořily prostor pro reproduktory, které jsou vepředu i vzadu. Luxus na dlani.

Alcately Idol 4 a 4S
Alcatel Idol 4S

Telefony se v ruce drží dobře. Větší Idol 4S může být pro některé uživatele příliš velký. Použitý materiál je příjemný, avšak sklo má tendenci na hladkých površích přehnaně klouzat a obdobně je tomu i v případě výrazně zpocených dlaní.

Zvuk reproduktorů patří mezi mobilními telefony k tomu lepšímu. Vzhledem k tomu, že směřují prakticky všemi použitelnými směry, nehrozí, že byste si například při sledování filmů přitlumovali zvuk rukou. Na druhou stranu, reproduktory směřující dozadu nejdou ztišit, a můžete tak výrazněji rušit své okolí.

Tlačítko vypínání se nachází na levé straně, ovládání hlasitosti společně s tlačítkem „BOOM“ je na straně pravé. Poslední zmíněný „čudlík“ má na sobě vyleptaný symbol upozornění (vykřičník v trojúhelníku) a je možné jej nastavit pro celou řadu akcí (např. spuštění vybrané aplikace, spoušť fotoaparátu atp.).

Alcatel Idol 4S - tlačítko BOOM
Alcatel Idol 4S

Navigační klávesy systému jsou i přes relativně široký prostor pod displejem řešeny virtuálně. Velké rámečky kupodivu celkový dojem výrazně neruší.

Hlavní rozdíl mezi oběma přístroji je v umístění zadní kamery. Zatímco u prémiové verze čočka vystupuje nad záda telefonu a je umístěna na jejich středu, u levnější verze se nachází v rohu a s povrchem splývá.

Alcatel si dal na designu skutečně záležet. Oba idoly patří mezi neotřelé kousky.

Jak fotí?

Idol 4 dostal od výrobců hlavní kameru s rozlišením 13 Mpix a světelností f/2,0. Snímky pořízené za vhodných světelných podmínek jsou ostré s věrnými barvami, ale lehce ztrácejí na detailech. S kvalitou osvětlení úměrně klesá i množství detailů a objevuje se výrazný šum. Přesto jsou noční snímky poměrně zdařilé a zdaleka nevypadají nejhůře.

Testovací fotky - Alcatel Idol 4
Testovací fotky - Alcatel Idol 4
Testovací fotky - Alcatel Idol 4
Testovací fotky - Alcatel Idol 4

Hlavní kamera Alcatelu Idol 4S disponuje rozlišením 16 Mpix a světelností f/2,0. S fotkami si poradí jen o trošku lépe než kamera u Idolu 4. Noční fotky tolik „nešumí“ a denní si zase lépe poradí s detaily.

Testovací fotky - Alcatel Idol 4S
Testovací fotky - Alcatel Idol 4S
Testovací fotky - Alcatel Idol 4S
Testovací fotky - Alcatel Idol 4S

Přední kamery sloužící zejména pro videohovory a pořizování autoportrétů mají rozlišení 8 Mpix. Fotky kvalitou ostudu na sociálních sítích rozhodně neudělají. Jsou totiž věrně barevné, obsahují překvapivé množství detailů a i za horších světelných podmínek obsahují méně šumu, než bychom očekávali.

Stojí tyto telefony za to?

Jak Idol 4, tak Idol 4S jsou zajímavými kousky. Nejen vzhledem ale i výkonem předčí celou řadu výrobků cizích značek. Nabízí velice zajímavý poměr ceny a výkonu a snad kromě průměrných fotoaparátů a absence čtečky otisků prstů jim nelze nic vytknout.

Vzhledem k velké univerzálnosti přístrojů je třeba u hledání konkurence přihlédnout k jednotlivým zaměřením a podle nich dále volit.

Zaměříme-li se na telefony se specializací na hudbu, variantou by byly LG V10 (cena okolo 15 tisíc korun) nebo Lenovo Vibe X3 (necelých 12 tisíc). Druhý zmíněný model navíc podobně jako oba alcately podporuje funkci dual SIM.

Alcatel Idol 4S najde konkurenty mezi telefony vhodnými pro virtuální realitu, například i mezi Samsungy Galaxy S6/S6 edge/S6 edge+ (ve verzi 32 GB za necelých 13/15,5/15,5 tisíce korun) a Galaxy S7/S7 edge (lehce přes 19/necelých 22 tisíc), LG G4 (přibližně 10 tisíc korun) a předloňským LG G3 (okolo osmi tisíc korun), nebo Vodafone Smart Platinum 7 (bez tarifu za 9 977 korun). Oproti konkurentům ale vede v tom, že headset máte přímo v balení.

Další konkurenci nalezne Idol 4S například v ASUSu ZenFone 2 ZE551ML ve verzi 64 GB (necelých 8 tisíc) – ten však má pouze starší verzi Androidu.

Idol 4 se pak zvládne porovnávat s Huaweiem P9 lite (lehce přes 7 tisíc), který navíc má čtečku otisků prstů, nebo stylovým Sony Xperia XA (necelých 8 tisíc), nicméně oba mají operační paměť o 1 GB menší.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...