Test AccuCellů podruhé

Test článků AccuCell při použití v počítači Palm.
A opět se dostávám k tématu nabíjecích akumulátorů. Musím přiznat, že po uvedení předchozích dvou článků se spousta z Vás ozvala a málem jsem nestíhal odepisovat na Vaše dotazy. Dokonce si ze mě utahovali, že mám pustit PalmPiloty k vodě a mám se stát baterkový "magnát" :-). Jak i anketa prokázala, máte o tuto problematiku zájem a tak se Vám ještě před prezentací druhého testu akumulátorů AccuCell pokusím formou jakési úvahy odpovědět na nejčastěji kladené otázky.

Až doposud byly na trhu nejznámější pouze nabíjecí NiCd baterie. Jejich hlavním nedostatkem kromě napětí 1.2V je přítomnost paměťového efektu. NicCd baterie je nutno před jejich opětovným nabitím úplně vybít, a to provozem nebo nabíječky s vybíjením. Pokud tak neučiníte, počet nabíjecích cyklů a schopnost baterie udržet své napětí se snižuje.

S tímto efektem se setkávají např. i uživatelé mobilních telefonů s NiCd bateriemi. kteří nechtějí, aby je vybitá baterka potkala v nejnevhodnější chvíli a tak jak je to jen možné, "posadí" svůj mobil do nabíječky. Pak se diví, že jim baterie nevydrží ani 3 měsíce. U některých mých známých jsem se setkal i s tím, že odepsali baterii cca do 1 měsíce.

Princip AccuCellů je ale odlišný. Z technologie vyplývá, že netrpí paměťovým efektem. Touto svojí vlastností udělaly radost určitě všem těm, kteří na předchozí neustálé dobíjení dopláceli. AccuCelly můžete dát i třikrát denně do nabíječky a neuškodí jím to. Bohužel s výhodami přichází i nevýhody. Avšak za určitých okolností se dají tyto nevýhody eliminovat důsledným dodržováním některých zásad.

Nesnažte se prokázat, že AccuCelly vydrží, či nevydrží déle než ostatní nabíjecí akumulátorm tím, že budete AccuCelly testovat doslova co vydrží. Může se stát, že klesne jejich napětí pod 0.9V nebo dokonce úplně na 0V. V lepším případě se snižuje počet nabíjecích cyklů, v tom horším případě dojde k chemické reakci a k "vytečení" článku. Článek se pokryje bílou krystalickou hmotou a Vám nezbude nic jiného, než si koupit nový. Vytečení článků je totiž jednoznačným důkazem toho, že byl článek totálně vybit a nepodléhá tudíž reklamaci.

AccuCell totálně na dně.


Jak sami můžete vidět, takto dopadne článek, který byl nemilosrdně vybit až na nulu. Tento snímek mi poslal jeden ze zklamaných uživatelů. Na obrázku můžete vidět tu bílou krystalickou hmotu, která vznikne chemickou reakcí. Takový článek si pak můžete už pouze vystavit na poličce.

Používání AccuCellů v kombinaci s různými spotřebiči se liší. Zejména mne upozorňovali uživatelé PDA nebo HPC, že jim AccuCelly nevydržely ani 3 hodiny. Bohužel odběr těchto HPC a PDA je velmi vysoký a u některých nemáte kontrolu nad stavem napětí. AccuCelly se pak velmi rychle vybijí pod svých 0.9V a zničí se. Rovněž mi psali někteří uživatelé walkmanů, že je potkal stejný osud. Ano, walkmany jsou různé a jejich odběr proudu taky. Pokud koupíte walkmana někde na burze za pětistovku, nemůžete se divit, že jeho kvalita bude asi úměrná ceně. Takové pak mají většinou odběr jak "auto při startování". Je si třeba uvědomit, že se AccuCelly hodí zejména pro spotřebiče s malým a dlouhodobým odběrem. Pokud má spotřebič větší odběr, musíte články častěji dobíjet, přesto že jste přesvědčení, že článek není zcela vybit.

PalmPilot se od těchto spotřebičů liší svou extrémně malou spotřebou. Při standardní práci s PalmPilotem vydrží alkalické baterie i 1 1/2 měsíce. Kontrolu nad napětím PalmPilota máte také. PalmPilot může zobrazit napětí na bateriích například pomocí různých Hacků nebo pomocí aplikace LaunchPad.

Raději jsem nepokoušel osud a články v PalmPilotovi jsem po předchozím testu při stavu 2.48V dobil. V nabíječce jsem je nechal 14 hodin (mám půjčený ještě její starší model), ale k mému překvapení se nabily sotva na 3V. Pilot mi ukazoval přesně 2,98V. Po asi dvou hodinách však PalmPilot ukázal 3,01V. Tentokrát jsem zkoušel na AccuCelly jinou taktiku. Nenechal jsem je zahálet a zkoušel jsem je trošku důkladněji. Přibližně obden jsem na ně působil 2 hodinami ustavičné práce. Samozřejmě, že jde trochu o extrém, ale mne to přesto zajímalo, jak se budou články chovat při větším zatížení. Jak můžete vidět na grafu. Tak první žlutá část je ve znamení poklesů při zátěži a růstu při odpočinku. Poklesy jsou při zátěži přibližně stejné jako poklesy v minulém testu.
Druhá, bledě modrá část, je průběh při občasné práci.

AccuCell, pokles napětí po druhém nabití.


Ponechal jsem stejný počet testovacích dní, abyste mohli porovnat pokles napětí na konci. Když uvážím, že zůstatek napětí je 2.31V je to slušné. Přestože baterie nejsou úplně vybity až na 1,8V (2x09V) už je netestuji a dám je opět do nabíječky.


Chcete vědět, jak dopadnou AccuCelly po třetím nabití?:




Co říci závěrem:

Pokud Vás tato problematika zajímá, můžete se zůčastnit akce PilotPlanet '98, kterou pořádá PilotClub CZ a Mobil server, na které se bude o této problematice hovořit.



[První strana][Články AccuCell][První Test akumulátorů AccuCell]