Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tenká klasika dostala chromový kabátek - recenze Motorola MOTOSLVR L9

aktualizováno 
Motorola poslední dobou na telefony klasické konstrukce příliš nevsází. Výjimkou je novinka MOTOSLVR L9. Ta však pouze přebírá již jednou vyřčené a doplňuje to o lepší výbavu. Má šanci v záplavě tenkých mobilů zaujmout?

Motorola MOTOSLVR L9 | foto: Mobil

Mobily klasické konstrukce se značkou Motorola nebyly v poslední době tak úspěšné jako véčka se stejným logem na krytu. Důvodů je více. Určitě jedním z nich je fakt, že Motorola véčka prakticky vynalezla a velmi dobře jejich potenciál využívá. Dalším důvodem může být skutečnost, že Motoroly klasické konstrukce prozatím nenabídly nic převratného, ať již se jedná o design nebo jde o výbavu.

Motorola jako jeden z prvních výrobců mobilních telefonů vsadil na telefon s co nejmenší tloušťkou. V případě véčka RAZR se tato vlastnost setkala s obrovským úspěchem a RAZRů se po světě prodalo více než 100 milionů kusů. Z tenkých mobilů se stala móda a každý velký výrobce mobilních telefonů se snaží nějaký takový telefon mít ve svém portfoliu.


Katalog mobilů:

Motorola SLVR L7 Motorola SLVR L7e Motorola SLVR L9
Předchůdci testované Motoroly: SLVR L7 a L7e. Zcela vpravo odkaz na Motorolu MOTOSLVR L9 do katalogu mobilů.

Kapitoly recenze.

Stručná charakteristika:

Dobře vybavený mobil střední třídy s kovovým krytem.


Úspěch ultratenkého RAZRu se snažila Motorola zopakovat i s mobily klasické konstrukce. V této kategorii ale nebyla tak úspěšná. Nejdříve představila model SLVR L7 posléze doplněný o levnější variantu L6. Ani jeden z těchto mobilů se nesetkal s výrazným komerčním úspěchem.

Mezi tím Motorolu v honbě za co nejtenčím mobilem předběhl Samsung, který má ve své nabídce ultratenké mobily opravdu s minimální tloušťkou. Posléze se přidali i další výrobci z velké pětky, tedy Nokia, Sony Ericsson a LG. Průkopník tenkých mobilů - americká Motorola - paradoxně v současné době nestačí na konkurenci, která zpočátku nástup tenkých mobilů zaspala.

Mezi ultratenkými véčky má Motorola svého nového koně, RAZR 2, v kategorii klasických mobilů ale hraje až druhé housle. Americký výrobce se tento trend snaží zvrátit novými modely MOTOFONE F3, L7e a zejména dnes testovanou novinkou MOTOSLVR L9. Nakolik se snaha Motoroly o úspěšný tenký model klasické konstrukce povedla, se můžete dočíst v dnešní recenzi.

Design - okoukaný vzhled

Nová Motorola MOTOSLVR L9 vsází na osvědčené designové postupy svých předchůdců. Ty však působí již okoukaně. Poznávacím znakem tenkých Motorol klasické konstrukce je zcela rovná klávesnice rozdělená plastickými výstupky. Kulatý středový ovladač také nic nového nepřináší. Logo umístěné na vrchu přední části telefonu již také známe. Zezadu je novinka MOTOSLVR L9 téměř k nerozeznání od původního modelu L7.

Pondělí: LG KP202

Úterý: BenQ P51

Středa: Nokia 3109 Classic

Čtvrtek: Motorola Q9 Slvr

Pátek: E-Ten X500+Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Design nové Motoroly MOTOSLVR L9 tak můžeme označit pouze za evoluci již známých designových postupů. Novinka se snaží od předchůdců odlišit zejména pochromovaným rámečkem, který obepíná celou přední část telefonu. To působí v kontrastu s černou klávesnicí i obrubou displeje efektně.

Čím nová tenká Motorola boduje, jsou použité materiály a kvalita zpracování. Celý kryt telefonu je kovový, na zadní části navíc pogumovaný, takže je příjemný na omak. Zpracování je precizní, nic nepovrzavá a jednotlivé části jsou k sobě kvalitně slícované. Zamrzí pouze viditelné otisky prstů na lesklé klávesnici a sklíčku, které kryje displej. 

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

S rozměry 113,5 x 49 x 11,5 již nová Motorola nemůže soupeřit s ultratenkými soupeři od Samsungu. Nejtenčí Samsung s tloušťkou 5,9 milimetru má téměř poloviční tloušťku. Ta ale u testované Motoroly alespoň není na překážku dobré ergonomii. Motorola SLVR L9 váží 96 gramů, na čemž má jistě podíl kovový kryt telefonu. Nová Motorola by se měla prodávat v jediném barevném provedení. Na vrchu nechybí očko pro připoutání poutka.

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Displej - špatně čitelný na slunci

Aktivní (TFT) displej s rozlišením 176 x 220 obrazových bodů nabízí v přítmí uzavřené místnosti dobré zobrazovací schopnosti. Na přímém slunečním světle je však displej, který zobrazí 262 000 barev, velmi špatně čitelný. Displej má jemný rastr, není však příliš velký (úhlopříčka 1,9 palce).

Jelikož je MOTOSLVR L9 nejlépe vybavenou Motorolou klasické konstrukce, je jeho displej s nízkým rozlišením zklamáním. Testovaný telefon má tři předinstalovaná grafická témata a samozřejmě nechybí možnost zvolit libovolnou tapetu a spořič displeje. Jas lze nastavit v šesti krocích.

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Baterie - slabá výdrž

Motorola MOTOSLVR používá Li-Ion baterii neznámé kapacity, která by měla podle údajů výrobce zaručit výdrž v pohotovostním stavu až 350 hodin. Hovorový čas by měl dosáhnout 400 minut. V našem testu telefon vydržel k našemu překvapení pouze necelé dva dny. To může být zapříčiněno tím, že námi testovaná Motorola pocházela z předprodukční série. Telefon jsme příliš nevyužívali, pouze jsme zhruba dvacet minut poslouchali hudbu a rádio. Telefon jsme nevypínali na noc.

Ovládání - čas na změnu

Testovaná Motorola používá již letité uživatelské prostředí, které se pouze mírně liší od menu použitého v původní Motorole SLVR L7. Pro uživatele, který se s Motorolou setká poprvé, může uživatelské prostředí testovaného telefonu působit méně přívětivě. Výrobce u tohoto modelu nesáhnul po o poznání zdařilejším a modernějším uživatelském prostředí, které používá například ROKR E2 nebo nový RAZR 2. To je však postavené na úplně jiném operačním systému.

Hlavní menu telefonu je zobrazováno v matici 3 x 3 ikony, na výběr však je i zobrazení jako klasický seznam. Jednotlivé ikony můžeme přeskupit podle vlastních potřeb. Níže položené položky jsou seřazeny v řádcích. V menu se nelze pohybovat pomocí klávesových zkratek a chybí také hlasové ovládání.

Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9 Motorola MOTOSLVR L9

Hlavním ovládacím prvkem testovaného telefonu je čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzováním uprostřed. Klasické kontextové klávesy a tlačítka pro příjem a ukončení hovoru doplňují tlačítka pro aktivaci rádia a korekční klávesa C. Ke kontextovým klávesám a jednotlivým směrům stisku navigační klávesy můžete přiřadit vlastní funkce. Nechybí pro Motorolu tradiční možnost zobrazení jednotlivých funkcí navigační klávesy v pohotovostním stavu.

Ovládací prvky doplňuje na levém boku umístěné dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a pod ním umístěné tlačítko pro hlasové vytáčení. To při podržení slouží pro aktivaci hlasového záznamníku. Na pravém boku najdeme takzvané chytré tlačítko, k němuž lze navolit libovolnou funkci. Nejlépe se hodí asi jako aktivátor fotoaparátu, kdy zároveň slouží jako spoušť.

Zcela plochá alfanumerická klávesnice má sice minimální zdvih, přesto na ní není psaní problémem. Jednotlivá tlačítka jsou jasně ohraničena a jsou i dostatečně velká. Klávesnice má kvalitní modré podsvícení. Odezva telefonu je na slušné úrovni, pouze fotoaparát by se mohl aktivovat rychleji.

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Telefonování - slušný standard

S Motorolou MOTOSLVR L9 se dovoláte i za oceánem, jelikož podporuje všechna čtyři pásma GSM. Ke kontaktu může přiřadit pět telefonních čísel, dvě e-mailové adresy, internetovou adresu, adresu bydliště a datum narození. Nechybí možnost zvolit specifické vyzvánění ve formátu MP3 a obrázek nebo fotografii. Telefon neudává, kolik pojme kontaktů.

V telefonním seznamu můžeme vyhledávat pomocí postupného zadávaní znaků. Podporované je i hlasové vytáčení, jednotlivé povely je však nutné telefon naučit. Vyhledávání v seznamu pomáhá přehrání hlasového povelu při najetí na položku kontaktu.

Nechybí zrychlená volba pro klávesy dvě až devět. Skupiny volajících taktéž nechybí, kontakty můžeme filtrovat podle některých kritérií. Zobrazeny mohou být pouze kontakty uložené na SIM kartě nebo v telefonu, případně obě dvě možnosti naráz. Na kvalitu reprodukce hovoru si nemůžeme stěžovat, potěší kvalitní hlasitý odposlech. K dispozici jsou vyzváněcí profily.

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Zprávy - iTap s diakritikou

Telefon píše textové zprávy se zapnutým prediktivním slovníkem primárně s diakritikou a tak je i odesílá. V použitém prediktivním vkládání iTap však lze vybrat konkrétní slovo i bez diakritiky. U některých slov však nepochodíte. Telefon se automaticky učí nová slova a načaté psaní doplňuje. Nechybí doručenky a zobrazení počtu napsaných znaků.

Podporovány jsou i multimediální zprávy MMS. Editor ememesek není příliš přehledný, lze však přímo z něj pořizovat fotografie, videa a zvukové záznamy. K dispozici má nová Motorola i e-mailový klient s podporou protokolů POP3, IMAP4 a SMTP. E-maily mohou mít maximálně 1000 KB.

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Další funkce - hudba v Javě

Kalendář dokáže přehledně zobrazit měsíční, týdenní i denní rozvrh. Události mohou být opakované. K dispozici je budík, ve kterém můžete nastavit k buzení libovolnou MP3 skladbu, kalkulačka, světový čas a zvukový záznamník, který může využít pro uložení záznamu paměťovou kartu.

Testovaná Motorola slouží i jako hudební přehrávač. Telefon však využívá jako přehrávač javovou aplikaci. U té vádí, že se delší dobu aktivuje. Hudbu můžeme poslouchat i přímo ze složky zvukových souborů, kde lze vytvářet i playlisty. Tímto způsobem však nemůžeme využít náhodný výběr skladeb. Oba dva přehrávače hrají na pozadí. 

Reprodukovaná hudba do dodávaných sluchátek je na docela slušné úrovni, chybí však výraznější výšky. Hudbu můžeme poslouchat i přes stereofonní Bluetooth sluchátka. Hudbu si uživatel užije i z vestavěného FM rádia, které dokáže uložit až devět stanic. I rádio lze poslouchat na pozadí při práci s jinými funkcemi telefonu.

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Když jsme zmínili v souvislosti s hudebním přehrávačem Javu, je nutné dodat, že Motorola MOTOSLVR L9 má v sobě předinstalovány ještě dvě hry (Sudoku a Fotbal), aplikaci pro uložení telefonního seznamu na server Motoroly, který můžete editovat pomocí počítače, podobnou aplikaci tentokrát pro uložení textových zpráv a aplikaci pro nastavení internetové připojení v telefonu a pro nastavení MMS zpráv.

Vestavěná paměť testovaného telefonu má kapacitu 22,8 MB a můžeme ji rozšířit o 2 GB pomocí paměťových karet microSD. Pro připojení telefonu k počítači je připraveno Bluetooth 1.2 a použít lze i datový kabel. Při připojení přes datový kabel je dostupná vložená paměťová karta.

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Telefon má miniUSB konektor, který slouží i pro připojení sluchátek, a podporuje USB ve specifikaci 1.1. Ve výbavě nechybí wapový prohlížeč 2.0, který využívá datové připojení GPRS třídy 10 a EDGE třídy 10.

Fotoaparát - špatná kvalita

Testovaná Motorola MOTOSLVR L9 má dvoumegapixelový fotoaparát s osminásobným digitálním přiblížením. Ten však postrádá automatické ostření. Chybí i přisvětlovací dioda a na telefonu nenajdeme ani zrcátko pro pořizování autoportrétů. Fotografie můžeme pořizovat jak ve vertikálním, tak i v horizontálním zobrazení.

Motorola MOTOSLVR L9

Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí Motorola MOTOSLVR L9 uživatelské prostředí

Motorola MOTOSLVR L9 foto Motorola MOTOSLVR L9 foto Motorola MOTOSLVR L9 foto

Při fotografování je k dispozici samospoušť a tři úrovně kvality snímků. Pořízené fotografie vykazují různé deformace a jsou neostré. Místy jsou přepálené a mají podivný nádech. Videonahrávky lze pořizovat v maximálním rozlišení 352 x 288 obrazových bodů. Videa můžeme přehrávat přes celou plochu displeje.

Sečteno podtrženo

Na to, že model MOTOSLVR L9 je nejvybavenější "hloupou" Motorolou klasické konstrukce, toho nenabízí tak mnoho. Výbava sice nepostrádá nic podstatného, některé vlastnosti však za konkurencí zaostávají. Na mysli máme především displej špatně čitelný na slunci, nekvalitní fotoaparát, hudební přehrávač v Javě a mínusem je rovněž prediktivní způsob psaní iTap a s tím spojená diakritika v textových zprávách.

Pochválit nemůžeme ani zastaralé uživatelské prostředí. Ten, kdo používá některé starší Motoroly, bude sice u novinky MOTOSLVR L9 jako doma, ten kdo se setká s Motorolu v případě testovaného telefonu poprvé, bude pravděpodobně naříkat na málo intuitivní ovládání. Doufáme, že v nástupci testované Motoroly najdeme už nové uživatelské prostředí. To by se nám mělo splnit v podobě přpravované Motoroly označované SCPL.

Design novinky pouze mírně rozvíjí již dlouhou dobu používané postupy a nic nezachrání ani módní tenká konstrukce, se kterou se setkáme už i u konkurenčních přístrojů. Pochválit musíme zpracování a použité materiály. V těchto ohledech patří testovaný telefon ke špičce ve své třídě.

Motorola MOTOSLVR L9 se již prodává za doporučenou cenu 5990 Kč včetně daně. Případný zájemce by se měl porozhlédnout i u konkurence. Dobrou volbou by mohl být Sony Ericsson K550i, který je za 5590 Kč adekvátní alternativou.

Proč koupit?

  • použité materiály
  • zpracování
  • solidní výbava 

Proč nekoupit?

  • displej nečitelný na slunci
  • ovládání
  • fotoaparát
  • iTap s diakritikou

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

5990 Kč včetně DPH

Autor:
Nejčtenější

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Další z rubriky

Nadšenci vyrobili pro smartphone Moto Z modul s qwerty klávesnicí.
To jsme dlouho neviděli. Nadšenci vyrobili qwerty klávesnici pro Moto Z

Na mobil s vysouvací mechanickou qwerty klávesnicí už dnes prakticky nenarazíte. To se ale rozhodli změnit nadšenci, kteří vyrobili modul s klávesnicí pro...  celý článek

Moto Z Play a modulární příslušenství
Letní sleva: modulární Motorola je levnější a s dárkem za 3 000 k tomu

Lenovo, vlastník Motoroly u některých prodejců nastavilo novou cenu na model Moto Z Play. Se slevou přichází i dárek v podobě přídavného reproduktoru JBL v...  celý článek

Moto E4 Plus na detailním renderu
Moto E4 Plus bude běžcem na dlouhé tratě. Má totiž obří baterii

Motorola v náručí Lenova rozhodně nezpomaluje produkci smartphonů, naopak chrlí jeden model za druhým. K aktuálně připravovaným patří Moto E4 Plus, která...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.