Podle srovnání Teligen jsme loni volali levněji. Avšak jen díky oslabení koruny vůči dolaru. Ilustrační snímek

Podle srovnání Teligen jsme loni volali levněji. Avšak jen díky oslabení koruny vůči dolaru. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Česku je volání levnější, ale jen na oko, ukazuje srovnání s cizinou

  • 102
Ve srovnání cen mobilních služeb v rámci 34 zemí OECD si Česká republika meziročně polepšila. Vyplývá to z analýzy Teligen. Zásluhu na tom má posilující dolar, ceny tarifů totiž víceméně stagnují. Do porovnání jsou zahrnuty tarify vždy dvou největších operátorů každého státu.

Při srovnání Teligen zohledňuje společnost Strategy Analytics firemní i nefiremní tarify dvou operátorů každého členského státu OECD, jejichž tržní podíl v dané zemi dosahuje alespoň 50 %. Za Česko jsou tak srovnávány tarify operátorů T-Mobile a O2. O analýze informoval v únorové monitorovací zprávě Český telekomunikační úřad.

Pro srovnání cen mobilních služeb jsou stanoveny konkrétní spotřební koše dvou odlišných struktur. V jedněch jsou zohledněny pouze služby volání a SMS, ve druhých navíc i data. Do srovnání jsou zahrnuty tarify pro nefiremní i firemní zákazníky. Výsledky pro jednotlivé spotřební koše představují nejnižší cenu (hodnotu koše) pro danou zemi.

Znázorněny jsou pomocí grafů, ke každému koši náleží dva. Teligen totiž ceny mobilních služeb srovnává nejen z pohledu přepočtu nominálním měnovým kurzem, ale také kurzem podle parity kupní síly (poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích). Právě v prvním případě pak Česko při meziročním porovnání dosáhlo přívětivějších výsledků.

A to i přes to, že ceny mobilních služeb na českém trhu spíše stagnují. Teligen totiž ceny přepočítává na dolary. A právě vůči němu koruna meziročně oslabila o přibližně 16 procent. Díky tomu jsou tak tarify českých operátorů po přepočtu levnější než dříve. Dalším faktorem jsou pak i změny cen tarifů zahraničních operátorů.

Česko si tak výrazně polepšilo zejména v koši 100 hovorů, kde meziročně poskočilo o devět pozic na 13. příčku. V pohledu americké měny tak voláme levněji než například Slováci, Italové či Němci. Nejlépe se v tomto koši umístil tarif Free O2 60 s dvouletým závazkem s balíčkem 120 SMS od O2.

Výrazný skok zaznamenalo Česko také v koších 400 SMS (o sedm míst) a 100 hovorů a 2 GB dat (o šest míst). Opět je však nutné zmínit, že zásluhou posilujícího dolaru. Z pohledu cen v korunách se totiž zákazníci tuzemských operátorů v období od listopadu 2013 do listopadu 2014 nedočkali žádného zlevnění tarifů.

Ve srovnání měřeném kurzem podle parity kupní síly pak zůstalo Česko vesměs na obdobné úrovni jako v listopadu 2013. Polepšilo si jen v případě koše 100 hovorů, a sice o čtyři místa. Výrazný pokles pak přišel u košů 900 hovorů (pokles o sedm míst), 300 hovorů a 1 GB dat (pokles o pět míst) a 900 hovorů a 2 GB dat (pokles o sedm míst).

Do srovnání jsou zahrnuty i předplacené služby. Ve spotřebním koši o 40 hovorech pro předplacené karty se Česko umístilo na 20. místě, mezi ostatními státy si meziročně polepšilo o tři pozice. Cena koše v dolarech podle parity kupní síly pak klesla o přibližně tři dolary a pozice České republiky se zlepšila o jednu příčku. Nejlépe se v listopadu 2014 umístila předplacená karta T-Mobilu Twist Našim+.