Některé mobily mají integrovaný TV tuner, jiné musí televizní vysílání streamovat

Některé mobily mají integrovaný TV tuner, jiné musí televizní vysílání streamovat | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Televize na Vánoce zamíří v Česku do nových Nokií. V iPhonech už je

  • 118
Televizní vysílání míří v Česku do kapes lidí. Kdo má iPhone, může například už nyní sledovat hudební kanál Óčko, zpravodajskou stanici Z1 nebo procházet archiv internetové televize Stream. cz. A kdo si koupí jednu z vánočních novinek od Nokie, bude mít možnost sledovat kromě zmíněných tří kanálů i pořady z archivů České televize, Novy a Primy.

"S Novou, Primou a Českou televizí zatím jednáme, věřím ale, že se už brzy dohodneme. Televize v mobilu má podle nás velkou budoucnost," uvedl ředitel tuzemské Nokie Petr Kasa.

Největší světový výrobce mobilů nabídne internetové vysílání zatím jen pro nejnovější generaci mobilů s označením C7 a N8. Podle Kasy se však časem nabídka rozšíří i na starší chytré telefony s předchozí verzí operačního systému Symbian, kam bude možné program umožňující sledování televizí dodatečně stáhnout.

Televize v mobilu

V současnosti je možné televizi sledovat například na telefonech iPhone, kde jsou aplikace pro živé vysílání stanic Óčko, Z1 a ČT24. Nokia brzy nabídne archiv Stream.cz, Novy, ČT a Primy. Většina chytrých telefonů dnes již dokáže přehrát videa ze serveru Youtube.com.

Podle analytické společnosti Gartner bude televizi v mobilu do budoucnosti nabízet čím dál více výrobců. "Popularita mobilní televize poroste doma i v zahraničí spolu s rostoucí popularitou chytrých telefonů. Těch se jen letos u nás prodá přibližně 600 tisíc, což představuje už téměř pětinu trhu," uvedl ředitel tuzemského zastoupení Gartneru Oldřich Přiklenk.

Pokusů dostat vysílání do telefonů už bylo v minulosti několik, žádný se ale v Evropě příliš neosvědčil. Výrobci se totiž do mobilů snažili vtěsnat přijímače televizního vysílání a udělat z nich tak miniaturní televizory, na což zákazníci nepřistoupili – už kvůli malé velikosti displejů. Tentokrát je však situace díky rozvoji rychlého mobilního internetu odlišná. Mobily se tak v možnostech přehrávání přibližují počítačům.

Teď si totiž lidé mohou kromě několika živých vysílání také sami vybírat, jaké pořady chtějí na svém kapesním přístroji sledovat. Tedy vybírat z toho, co už televize dříve do programu zařadila a nyní je v jejím archivu.

"Problém je v tom, že sledování videí z internetu je poměrně náročné z pohledu načtených dat. Ta má většina uživatelů internetových tarifů nějak omezena a už hodinové sledování televize může vyčerpat jejich měsíční limit. Vzhledem k tomu, jak popularita mobilní televize roste, budou muset přijít operátoři s novými tarify pro lidi sledující videa," předpokládá Radek Novotný z firmy Mediawork, která programy umožňující sledovat televize v mobilech vyvíjí.

A operátoři mu dávají za pravdu. "Sledování videí a televizí přes mobilní internet vítáme, nicméně do budoucnosti kvůli tomu budeme muset změnit tarify. Není možné účtovat stejné poplatky lidem využívajícím internet nárazově a těm, kteří přes něj sledují televizi. Už v příštím roce proto uvedeme nové tarify, které budou brát větší ohled na potřeby zákazníků," přislíbila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Potřebu nových tarifů potvrdil i Miroslav Čepický z Vodafonu. Zda je firma uvede v příštím roce, však neřekl. Naopak operátor O2 prozatím změny v cenových programech nechystá.

Nikdo z oslovených expertů ovšem neočekává, že by si lidé v dohledné době přehrávali na telefonech filmy či epizody seriálů.

"Už teď vidíme, že lidé sledují televizi v mobilu nejdéle dvacet minut, třeba když jedou v tramvaji. Delší doba už příliš vybíjí baterie a unavuje oči," dodává Novotný, jehož software pro sledování televize na iPhonech si za půl roku stáhlo přes 30 tisíc lidí.

,